kilo aldıran hareketler-kilo aldıran egzersizler-Kilo alma hareketleri ve egzersizleri

kilo aldıran hareketler-kilo aldıran egzersizler-Kilo alma hareketleri ve egzersizleri

Daha önceki yazılarımızda da kilo almak için beslenme ve egzersiz hareketleri yapmanın öneminden ve faydalarından bahsetmiştik. Bu yazıda öncelikle kilo almak için neler yemeliyim sorusuna kısaca cevap verecek daha sonra da kilo aldıran hareketler ile kilo alma egzersizleri hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

Kilo almak için protein ağırlıklı beslenmenin önemi çok büyüktür. İyi bir beslenme programı oluşturmadan spor ve egzersize yoğunlaşmak, boşa çabadan başka bir şey değildir. O nedenle dengeli beslenme yanında kilo aldıran yiyecekler (kilo aldıran besinler) ile beslenmek te önem arz etmektedir.

Vücudumuzu bir makineye benzetirsek beslenmek, bu makinenin yakıtı, kilo alma hareketleri ise makinenin performanını artıran artıran egzersizlerdir. Bu nedenle iyi kalitede yakıt kullanmak, hem bizlere daha etkili kilo aldıran spor hareketleri yapmamıza yardımcı olacak hem de vücudun sağlığını koruyacaktır.

Beslenmemize dikkat ettik ve protein vitamin ağırlıklı yiyecekler tükettik. Peki bundan sonra kilo almak için ne tür egzersiz hareketleri yapmamız gerekecektir?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, vücudun tümünü çalıştıracak genel amaçlı egzersiz yöntemleri yerine belirli kas gruplarının çalıştırılmasına odaklanan bölgesel etkili egzersizler yapmaktır. Böylece kilo alımı hedeflenen bölgedeki kas kitleri büyüyecek ve yağ birikmesi olmadan sağlıklı yoldan kilo almak mümkün olacaktır. Şimdi bu bölgesel kilo aldırıcı etkileri olan egzersizler nelermiş onlara kısaca bir göz atalım.

Bench Press Hareketi

Bench Press Hareketi – Bench Press egzersizi, özellikle ön ve yan göğüs kasları için geliştirici ve kas yapıcı etkiye sahiptir. Bench Press hareketi ile özellikle omuzlar genişler, triseps kasları ve ön kol pazuları gerginlik ve hacim alır. Düşük ağırlıklrla yapılan Bench Press hareketleri özellikle bayanlar için kol inceltme hareketleri olarak da kullanılmaktadır.

Göğüs ve omuz bölgesinin yoğun kas yapma ve kilo alma potansiyeli dikkate alındığında Bench press hareketlerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Bench Press Egzersizi nasıl yapılır? Genellikle profesyonel vücut geliştirmeciler ve güç sporları ile uğraşanlar, 3*10 ya da 3 *15 şeklinde dinlenmeli ve tekrarlı Bench Press Hareketi yaparlar. Yeni başlayanlar için ağırlıkların mümkün oldukça düşük olması, çıkabilecek olası sakatlanmaların önüne geçmektedir.

Squat Hareketi-Çömelme Hareketi Nedir

Squat Hareketi-Çömelme Hareketi Nedir

Çömelme (Squat) Hareketi – Özellikle baldır, kalça ve basen bölgesini şekillendirmek ve kaslanarak kilo almak için yapılabilen bir egzersiz türüdür. Aslında Squat Hareketi, düşük ağırlıklarla yapıldığında özellikle bayanlar için kalça basen eritme hareketleri olarak ve baldır zayıflatmak için de kullanılabilir. Ancak iyi beslenme ve giderek artan ağırlık temposu ile birlikte çalışıldığında zamanla kilo aldırıcı etkisi olmaktadır.

Deadlift Hareketi

Deadlift Hareketi

Deadlift Hareketi – Deadlift hareketi, aceleye getirilmemesi gereken ve oldukça etkili bir kilo alma neticesi veren kilo alma egzersizi dir. Deadlift hareketi ile kollar, bacaklar, baldır, karın, omuz, kalça, kısacası vücudun hemen hemen tüm kas grupları çalışır. Aşırı ağırlıklarla yapılan deadlift hareketleri özellikle bacak tutulmaları ve sakatlanmalarına neden olabilir. O nedenle yeterince ısınmadan ve birkaç ay çalışmadan yüksek ağırlıklar ile deadlift hareketi yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Add Comment