kilo aldıran meyveler ile kilo almanın yolları-Hangi meyveler kilo aldırır

kilo aldıran meyveler ile kilo almanın yolları-Hangi meyveler kilo aldırır

Kilo almak için denemediğiniz yol kalmadı ise ve buna rağmen kilo alamıyorum diyorsanız bir de kilo aldıran meyveler’i denemenizde fayda var. Doğanın armağanı olan meyvelerden bazıları gerçekten kilo aldırıcı yönü ile ön plana çıkmakta ve doğal kalıcı yoldan şişmanlamak isteyenler için ideal yiyecekler olarak bilinmektedir. Şimdi kilo aldıran meyveler nelermiş bir bakalım.

kilo aldıran meyveler

Konserve ve Komposto, Reçel ya da Hoşaf türü meyveler. genellikle şeker ile imal edildikleri için hangi meyveden yapılırsa yapılsınlar kilo aldırıcı özellik arz ederler. Ancak doğal meyve yiyerek kilo almak bize kalırsa daha doğal bir kilo alma yoludur. Bu nedenle komposto ve hoşaf ile kilo alma yolunu seçmiş iseniz hoşafın içerisine bir miktar su katarak hoşaf şekerini seyreltmeniz faydalı olacaktır.

Önemli bir diğer kilo aldıran meyve kaynağı ise kuru meyvelerdir

Kurutulmuş meyvelerin kilo aldırıcı özelliğinin olmasının en önemli nedeni, içerisindeki suyun çekilmiş olması ve geriye etli besleyici meyve kısmının kalmış olmasıdır. Meyve kuruları içerisinde incir kurusu, erik kurusu, kayısı kurusu, üzüm kurusu, elma kurusu, kurutulmuş hurma gibi meyve şekeri bakımından zengin meyveler kilo aldırıcı özellikleri bulunan grupta olan meyve türleridir. Dehidrasyon adı verilen meyvedeki sulu kısmın çekilmesi neticesinde geriye kalan kurutulmuş meyve kısmı, daha yoğun ve kalori açısından çok daha zengindir. 10 tane ince dilim elma kurusunda 160 kalori bulunur. Oysa aynı ağırlığa tekabül eden bir adet iri boy elmada ise sadece 70 kalori bulunmaktadır. Bir küçük kase kuru üzüm içerisinde 160 kalori bulunurken aynı ağırlıktaki üzümün içerisinde 80 kalori bulunmaktadır. Bu da aşağı yukarı kurutulmuş meyvelerin yaş meyveye göre 2 kat daha fazla kilo aldırıcı olduğunu göstermektedir.

Meyve suları kilo aldırır mı?

Meyveyi taze olarak yemenin yerine meyve suyu olarak içmek daha fazla besleyici ve kilo aldırıcı etki göstermektedir. Meyvenin kendisinde bulunan lifli kısım, bağırsaklara fazladan enerji harcatmakta ve bu nedenle meyve ile alınan kalorinin önemli bir kısmı daha meyvedeki karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller kana karışmadan harcanmaktadır. Bu nedenle kilo alma güçlüğü çeken kişilerin meyvenin lifli kısmının yer almadığı meyve suyu şeklinde tüketmesini tavsiye ediyoruz.

En hızlı ve çok kilo aldıran meyveler hangileridir

Meyveler içerisinde kalori bakımından en zengin olanlar, aynı zamanda en fazla kilo aldırıcı özellik arz edenlerdir. Muz, ananas, avokado, portakal, Tropikal bir meyve olan Passiflora, üzüm ve armut, hurma, incir, kayısı özellikle kuru bir biçimde tüketildiklerinde kilo aldırıcı niteliği en fazla olan meyveler olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca böğürtlengiller ailesine mensup olan çilek, yaban böğürtleni, ahududu, ve kara dut gibi meyveler de iyi bir kalori kaynağı olarak kilo almak için kullanılabilecek meyveler arasındadırlar. Her ne kadar karpuz ve kavun su bakımından nispeten diğer meyvelere göre zengin olsa da antioksidanlar ve bitkisel besinler bakımından zengin oldukları için kilo alma yönünde kullanılmasalar da sağlık için gereklidirler.

Add Comment