Kilo aldıran yiyecekler şişmanlatan besinler gıdalar-kilo aldıran bitkiler

Kilo aldıran yiyecekler şişmanlatan besinler gıdalar-kilo aldıran bitkiler

Kilo aldıran yiyecekler, zayıflıktan şikayet eden kişilerin imdadına koşan kalorili ve sağlıklı gıdalardır. Sizlere bu yazıda sağlıksız biçimde kilo aldıran yiyecekler anlatılmayacak. Daha çok vücudun işleyişine ve gelişimine sağlığa faydalı yiyecekler anlatılacaktır. Bir kişinin kilo almaya ihtiyacının olmasının tespitinde beden kitle indeksi ( vücut kütle endeksi de denilir) rakamının 19 dan aşağı olması gerekmektedir. Şayet beden kitle endeksi sayınız 19 ve yukarısında ise kilo almak için uğraşmayın. Çünkü tıbben sağlıklı kilodasınız. İdeal kilo aslında bir saçmalıktır. Kişiden kişiye değişen vücudun kas ve kemik yapısı nedeniyle aynı boyda olan kişilerden birisi için ideal olan kilo, diğeri için az yada çok olabilir. O nedenle aslında zayıflık tıbbi bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa ve estetik bakımdan rahatsız edici değilse bana göre sağlıklı bir durumdur.   Ancak yine de kilo almak isteyenler için kilo aldıran yiyecekler hakkında kısaca bilgi verelim

Simit, Simit diyeti, Simitin faydaları

Simit, türk kültürünün bir klasiğidir. Aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yiyecek olarak kilo aldıran özelliklere sahiptir. içerisinde bolca bulunan B grubu vitaminler, amino asitler, antioksidanlar ve yaşam için gerekli mineraller nedeniyle toprak ananın bizlere bir armağanı olan Simit’i gerek diyetlerde gerekse günlük beslenmemizde rahatlıkla kullanabiliriz. Simit o kadar faydalı bir besindir ki hakkında diyetler bile icat edilmiştir. Sİmitte bulunan çörekotu, susam, ve diğer bitkisel tohumlar nedeniyle besleyiciliği 2 kat artmaktadır.  Bir halka simit 100 gram olduğunu farz edersek 1 simitte ortalama 100 kalori bulunmaktadır.

Makarna, Makarnanın faydaları, Makarna Şişmanlatırmı

Buğdaydan yapılan ve kimyasal olarak herhangi bir işlenmeye tutulmayan Erişte ve makarna da kilo aldıran yiyecekler grubuna girer. Bir porsiyon makarna, 300 kalori içerir. Ayrıca makarna da undan yapıldığı için A, B, D, K grubu vitaminler, amino asitler, antioksidanlar ve yaşam için gerekli mineraller bakımından zengindir. Makarna sosuna kıyma atarsanız hem besleyiciliği artar hem de protein katkısı nedeniyle kilo aldırma özelliği çoğalır.

Üzüm Kurusu, Kayısı Kurusu, İncir Kurusu, Erik kurusu, Dut Kurusu

Meyve kuruları hem kalori bakımından zengin hem de besleyici yiyeceklerdir. Bu bakımdan meyve kurularına da en hızlı kilo aldıran yiyecekler olarak bakabiliriz. Üzüm kurusu,  dut kurusu, incir kurusu, kayısı kurusu, elma kurusu, böğürtlen kurusu, altın çilek kurusu, mersini kurusu, Pestil, ananas kurusu, papaya kurusu, armut kurusu, çilek kurusu, vişne kurusu, gün kurusu kayısı gibi kurutulmuş meyveler gerçekten çok sağlıklı bir kilo alma sağlamaktadırlar. Karışık meyve kurusu kokteylini her akşam televizyon karşısında 200 gram kadar tüketmelisiniz. Bu sizlere sağlıklı yoldan 400 kalori almanıza yardımcı olacaktır.

bitkisel yağlar ile kilo aldıran yöntemler

Bitkisel yağlar içerisinde doymuş yağlar olarak tabir edilen  zeytinyağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı, gibi bitkisel yağlar hem kalp ve damar rahatsızlıklarını iyileştirir hem de sağlıklı kilo aldıran yiyecekler olarak işlev görür.

Avokado meyvesi faydaları, kilo aldırırmı

Avokado meyvesi gerek kurutularak gerekse yaş haliyle kilo almak için tüketilebilecek ideal bir yiyecektir. Avokato meyvesi tam anlamıyla bir besleyici madde deposudur. Avokado içerisinde bolca vitamin mineral ve yağ asitleri bulunur.

Kuruyemiş Çerez ve bitki tohumu yemek kilo aldırır mı

Kuruyemiş tabir edilen fıstık, ceviz, badem, nohut, antep fıstığı, çam fıstığı gibi çerezler, sağlıklı yoldan kilo almanıza yardımcı olur.

Granola

Granola nedir? Granola ülkemizde pek bilinmeyen bir müsli türüdür. Ancak müsli den farkıi içerisinde bulunan çok sayıda bitkisel malzemenin bulunmasıdır. Misal olarak yulaf, buğday, susam, keten tohumu, dut kurusu, kayısı içi çekirdeği, kuru üzüm ve doğal çiçek balı Granola nın kilo aldıran yiyecek olmasına yardımcı olur. Her ne yaptıysam kilo alamıyorum diyenlere bir de granola kürü yapmasını tavsiye ediyorum

Granola tarifi, Granola hazırlanışı, Granola nasıl yapılır?

 • 1 fincan kabaca doğranmış ceviz
 • 5 fincan yulaf ezmesi
 • 2 fincan kepek
 • 1 fincan hindistan cevizi (kurutulmuş ve rendelenmiş)
 • 1 fincan pekmez
 • Yarım fincan bal
 • 1 fincan susam
 • 1 fincan ayıklanmış kabak çekirdeği veya fındık
 • Yarım fincan su
 • Üçte bir fincan sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
Granolanın yapılışı şöyledir.

Tüm katı malzemeler bir araya getirilerek harmanlanır. Sıvı malzemeler de bir kapta karıştırılarak içerisine tuz koyulur. Bu iki karışımı iyice birbirine kardıktan sonra, altı kanola yağı ile hafifçe kaplanmış tepsiye eşit biçimde dağıtılarak fırına sürülür.  Arada tepsi tahta kaşıkla karıştırılır. 50 dk kadar fırında orta hararette bekletildikten sonra çıkartılarak ince biçimde doğranır ve dilimlenir. Hava almayan bir kavanoza konularak muhafaza edilir. Sabah kahvaltılarında süt ile birlikte tüketilecektir.

Meyve Suları içmek kilo aldırır mı

Meyve suları ister taze sıkılmış olsun ister konsantre olsun sağlıklı yoldan kilo almak için uygun bir içecektir. Meyve sularının her türlüsü ( greyfurt ve limon suyu hariç) kilo aldıran içecekler sınıfındadır. Meyve suları na kilo aldıran özellik katan içerisinde bulunan doğal meyve şekeri denilen früktoz maddesidir. Bu madde hem şeker hastalarında glikoz gibi kan şekerini aşırı yükseltmez hem de kalori bakımından zengin bir özellik taşır. Bu  yukarıda sayılan kilo aldıran yiyecekler ve kilo aldıran içecekler i gün içerisinde öğünlerde veya öğün aralarında bolca tüketmeye özen gösterin.

Add Comment