Kilo Almak için öneriler

Birçok kişinin yaşadığı sorundur astında kilo almak.Çevremizde bulunan kişiler kilo vermeye çalışırken bazılarımız ise kilo almaya çalışırlar.Fakat kilo alamazlar.Peki neden kilo alamıyoruz ? Kilo alamamanın en önemli nedenlerinden birisi enerji harcamamaktır.
Kilo alamamanın bazı nedenleri bulunmaktadır, bunlara örnek olarak;
Eğer sigara kullanıyorsanız içilen sigara iştahınızı kapatabilir, yiyeceklere olan ilginizi azaltabilir.Bunun yanı sıra bağırsamığızdaki ” Bağırsak Kurtları ” alınan besinleri bizimle birlikte paylaşırlar, buda kilo alamamaya büyük bir etkendir, bunun olup olmadığını Gaita testi ile anlayabiliriz.
Kilo alamamanın bir sebebide hormonal durumlardır.Tiroidiniz ve böbreküstü bezleri çalışma durumları kilo alamama sorunlarına yol açabilir, aşırı zayıflık sonucuda birçok rahatsızlık başlayabiliri.

Peki nasıl kilo alırım ?
Kilo almak işin aşağıdakilere dikkat etmeli, uygulamalısınız;
Beslenmede besin çeşitliliği kuşkusuz çok önemlidir, 4 ana besin gurubu bir arada tüketilmelidir, bunlar et, süt, süt ürünleri, tahıl grubu, sebzeler ve meyvelerdir.
Alınan yoğurt ve süt miktarı arttırılmalıdır.
Süt içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.Süte eklenen bal, pekmez gibi besleyici besinler büyük fayda sağlar kilo almada.
Yoğurt yerken toz şeker veya pudra eklenilebilir.
Fasfood tüketimide kilo almaya fayda sağlayan yiyeceklerdir fakat aşırıya kaçılmamalıdır.
Yemeklerimizde yağda kızartılan, çok yağlı yemeklerin bulunması sizin adınıza zararlıdır, bunlardan kaçınmalısınız.
Sigara tüketimi yapıyorsanız, hemen acilen bırakmalısınız, bu sizi alternatif yiyeceklere yöneltecektir, bunun nedeni sigarayı bırakmanızla birlikte vücut sigara isteyecektir, sizde bu isteği karşılmamak macıyla alternatif olarak çikolata vb. şeylere yöneleceksiniz.
Öğün atlamamalısınız 6 öğün yemek yemelisiniz, kuşkusuz dengeli bir beslenme programınız bulunmalıdır.
Yatmadan önce ytatlı yemek çok faydalı sayılmasada bu tatlılar bize kilo olarak geri dönecektir 🙂
Hazırlanan makarna ve benzeri yiyeceklerin üzerlerine eklenen sos, peynir, yoğurt tarzı ilaveler kilo almanızda size çok yardımcı olacaktır.
Yemek yerken hızlı olunmamalıdır, yemek sindirilerek rahat bir şekilde yenilmelidir.
Beslenme şeklinizde, öğünler 6 ya ayrılmalıdır, Ana öğünler ve Ara öğünler olmak üzere.
Ayrıca kilo almak ile ilgili sitemizde bulunan benzer başlıklar için

Kilo Alma kategorisindeki konularımızı okuyabilirsiniz.

Herşeye rağmen kilo almak için uygulamanız gereken en önemli şey, önce bir Diyetisyene gidip durumunuz hakkında bilgi alıp, beden kitle indeksinize göre ideal kilonuzu bulup ondan sonra, gerekli adımları incelemenizdir

İdeal kilo hesaplama konusuna bakarak ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

Add Comment