kilo almak istiyorum kilo almak için ne yapmalıyım

kilo almak istiyorum kilo almak için ne yapmalıyım

kilo alma

Kilo almanın yolları aslında öyle çok ta çeşidi olan bir şey değil. Basit ancak etkili birkaç yöntem ile kilo almak pekala mümkündür. Tabi burada önemli olan şey, doğal ve sağlıklı yoldan kilo alma meselesine geliyor. Hiç bir şekilde yağ depolayarak kilo alma yolunu seçmemek gerekiyor. Bunun yerine vücuda zaman tanıyarak kas ve kemik güçlendirerek kilo almak en akıllıca yol olacaktır. Peki bunu nasıl yapabiliriz. Cevapları aşağıda:

1. Kilo almanın yolu: Kendinize mantıklı ve ayakları yere basan hedefler koyun.

Vücudumuzun günlük olarak alabileceği kalori miktarı, kilo alma kapasitesini de belirlemektedir. Bir kere şunu söylemeliyiz ki 1 günde 1 kilo almak, daha doğrusu sağlıklı yoldan almak imkansızdır. Çünkü vücudun günlük olarak alabileceği kilo miktarı 100-200 gram arasıdır. O nedenle ayda 3-5 kilo hedefi bile ulaşılması oldukça güç olan bir kilo alma hedefidir. Bunun yerine ayda 1 kilo almak gibi ayakları daha yere basan ve daha akılcı bir kilo alma hedefi, hem sizleri rahatlatacak hem de sağlığınızı bozmadan, kolesterol ve kan yağını yükseltmeden, daha önemlisi kalça göbek yapmadan orantılı ve düzgün bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır.

2. Kilo almanın yolu: Vücudunuzu tanıyın ve size en uygun kilo alma yöntemini bulun

Kimi insanlar diğerlerine nazaran daha ince, daha kalın, daha kaslı, daha kemikli vs. vücut yapılarına sahiptir. BU şekilde vücudunuzun yapısını bilerek ona uygun bir kilo alma tekniği geliştirmeniz gerekebilir. Örneğin, bilhassa erkekler, kaslanmaya yatkın oldukları için vücut geliştiren hareketler, ve proteinli, C vitaminli, Kalsiyum ve potasyum bakımından zengin gıdalarla beslenerek daha kolay kilo alabilirler. Kadınların anatomik yapısı gereği alınan kilolar daha çok yağ biçiminde depolanmaktadır. Bu nedenle kadınların kilo alırken bölgesel yağlanmaya neden olmayacak özel egzersizler ve kilo aldıran yiyecekler ile beslenmesi gerekecektir.

Kilo aldıran yiyecekler e kısaca değinecek olursak meyve sebze, balık eti, süt ürünleri, kepekli ekmek yiyecekler etkili bir biçimde kilo aldırmaktadırlar. Ayrıca Yağ ve karbonhidratlarca zengin yiyecekler de sağlıklı diyemesek te bir şekilde kilo aldırırlar ancak bu kilolar, kesinlikle kilo aldıran egzersizler ile desteklenmelidir. Sağlıksız beslenmek vücutta şeker ve kolesterol kan değerlerini yükselterek dengeyi bozar ve vücudun zaafiyet geçirmesine neden olabilir. Kalp hastalıklarını bir çoğu, düzensiz ve yağlı beslenme ile egzersiz eksikliğinden oluşmaktadır.Günde 4 öğün beslenin ve asla kilo almak için geceleri geç saatlerde yemeye kalkmayın. Böyle yaparsanız uzun dönemde sindirim sistemini iflas ettirir ve kalp krizi riskini artırmış olursunuz.

Yemek öğünlerinin zamanlarını iyi ayarlamak, kilo almada etkili ve faydaları olan bir tedbirdir. Öğünlerden sonra aşırıya kaçmamak kaydıyla baklava, künefe ve kaymaklı kadayıf türü tatlıları mutlaka tüketiniz. Günde 1 porsiyon hakkınız var. Ama akşam öğünlerinde baklagiller ve et ürünü ağırlıklı beslenin ve pasta börek gibi karbonhidratlı işlenmiş unlu mamüllerden uzak durunuz. Bunun yerine patates ve nişasta içeren sebzeler tüketin Yağlı süt ve yoğurt ta iyi gelecektir.

3. Kilo almanın yolu: Kilo almak için egzersizler ve spor hareketleri çok önemlidir.

Kilo almak, vücuttaki et yani kas kütlesini artırarak gerçekleşeceği için bir yandan beslenme ile bu süreç desteklenirken, diğer yandan da kilo aldıran egzersizler ile kilo alma süreci desteklenmelidir. Özellikle kasyapan ve mevcut kas kitlesini artıran bu kilo alma hareketleri, kasların ve vücudun dayanıklılığı ile gücünü artıran egzersizler olarak bilinir ve bedenin tümünde kemik yoğunluğunu artırıp kas kitlesini geliştirerek kalıcı ve sağlıklı kilo almaya yardımcı olur. Bunun için body building forumları ve vücut geliştirme siteleri sizlere çok güzel bilgiler sunacaktır.

4. Kilo almanın yolu: Kilo almak bir zaman meselesidir.

Kilo almak bir anda olmayacak bir şey değildir. O nedenle aceleci kişiler için bunun anlaşılması ve soğukkanılılığın muhafaza edilmesi önem arz etmektedir. Panik yaparak ya da acele ederek kilo alamazsınız. Daha da kötüsü strese girerek kilo almak yerine zayıflama riski ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Kilo almak için kendinize ortalama 5*6 ay zaman verin ve zamana yayarak işi bitirin. Her gün tartılmak yerine 10 günde bir düzenli olarak kantara çıkın ve alınan kilolar ı bir kağıda not ederek grafik oluşturun.

Add Comment