Kilo almanın yolları: sağlıklı ve kalıcı kilo almak için beslenme egzersiz ve diyet önerileri

Kilo almanın yolları: sağlıklı ve kalıcı kilo almak için beslenme egzersiz ve diyet önerileri

kilo alamama sorunu temelinde kilo alamıyorum ne yapmalıyım diyen kadın ve erkeklerin ortak kaygısıdır. Bu yazımızda kilo alamama nedenleri tartışılmayacak ve daha çok kilo almak için ne yapmalıyım veya yapılmalıdır sorularının cevapları aranacaktır. Kilo alabilmek veya Kilo almak bazen sandığımızdan daha zor bir süreç olabilmektedir. Özellikle almak istediğiniz kilolar sağlıklı bir biçimde kas dokusu olarak alınacak ise bu durumda ne bulursak yemekten ziyade daha başka tedbirler almamız gerekebilir. Özellikle yağlanmadan kilo almak, gerçekten bazı insanlar için çok zorlu bir deneyim olabilmektedir.

kilo almanın yolları

Vücudun kas kitlesi oluşturması için gerekli zaman ve zahmet, yağ toplayarak kilo almaya nazaran daha geç ve güç olmaktadır. Bazen spor ve jimnastik egzersizleri ile bu kilo alma sürecine katkıda bulunabiliriz. Ancak yapılması gerekenler elbette bunlarla sınırlı değildir. Çok değişik kilo alma yöntemleri arasında bu yazımızda gerek beslenme gerekse egzersizler olarak kilo almak için neler yapılması gerektiğini ve kilo almanın zorlukları ile çözümlerini sizlerle paylaşacağız.

Soru: Kilo almak için neler yemek gerekir, hangi besinleri tüketmeliyiz?

Kilo alma diyetleri uygulanırken dikkat edilecek nokta, protein ağırlıklı bir beslenme rejimi uygulamanızdır. Proteinli besinlerin sağlıklı kilo alımına iki yönlü bir faydası bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, proteinin yağa dönüşme oranı oldukça azdır. İkincisi ise proteinli besinlerde vücudun kilo alma sürecini destekleyen diğer vitamin ve mineraller de birlikte bulunmaktadır.

Soru: Kilo almak için günlük kaç kalori almak gerekir?

Günlük olarak 3500 kalorilik bir diyet listesi takip ederseniz 1000 – 1500 kalorilik bir fazlalık oluşur. Bunu vücut yakamayacağı için sizlere kilo alımı olarak geri dönecektir. Bu kadar yoğun kalorili besinleri alırken öğünleri 5 e çıkarmalı ve çok yönlü bir beslenme programı uygulamalısınız. Aşırı miktarda et tüketimi misal olarak gut hastalığına neden olabilmektedir.

Kilo aldıran besinler ve yiyecekler nelerdir?

Kırmızı et, beyaz et ürünleri, yumurta, ve baklagiller gerçekten iyi bir kilo alma kaynağıdır.  Bu besinlerin sağlıklı kilo alma imkanı yaratmasının temelinde içerisinde bolca bulunan proteinler olması yatmaktadır. Sıkça ancak aşırıya kaçmadan bu tür proteinli gıdalar  tüketirseniz hem kilo almayı başarır hem de sağlığınızı korursunuz.

Kilo alma
Kilo almak için yapılan egzersizlerin zamanı ve miktarı kilo almada önemli bir etkendir. Kısa süreli ve 3–4 değişik türü geçmeyen kilo alma hareketleri, hem vücuttaki ana kas kitlelerini güçlendirir hem de vücudumuzun kas yakmasına neden olan katabolizma ( katabolik hormonlar sebebiyet verir) sürecine engel olarak zayıflamaya engel olur.

Küçük sayıdaki setler ile orta ağırlıkta yapılan ağırlık çalışmaları kilo almak için en ideal egzersizler olarak faydalar sağlar. Ağırlık idmanlarında 8 – 10 tekrarı geçmeden devam sağlamalısınız.  Özellikle kalça, biseps ve kol kasları idmanları, kalıcı kilo alımı için en ideal yöntemdir.

Aşırıya kaçmadan egzersiz yapmak kilo almak için gerekli bir tedbirdir.  Aşırıya kaçılan kuvvet ve dayanıklılık egzersizleri, kilo almak yerine metabolizma hızını artıracağı için zayıflama ve kilo verme ye neden olabilir. Oysa bizim amacımız kilo almak için çabalamak olmalıdır. kilo almak istiyorum diyorsanız bunun beslenme kadar uygun egzersiz ile başarılabileceğini de bilmelisiniz.

Kilo alma diyeti boyunca kaslarınızı egzersiz yaptığınız günün ardından 1 gün boyunca dinlendirmelisiniz. Böylelikle kas liflerinin  kendisini toparlaması daha kolay olur ve güçlü bir kas yapısına sahip olursunuz.  Dinlenme yapmadan yapılan kilo alma egzersizleri, sizi ve kaslarınızı yorgun düşüreceği için değişik sakatlıkların ve incinmelerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.   Ayrıca dinlenme sırasınca kas hücrelerine kan dolaşımı artacağı için metabolizma hızınız dengelenmiş olur.

Uzman bir doktordan veya diyetisyenden elde edeceğiniz kilo alma diyeti menüsü ile, kilo alma hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. kilo aldırıcı olarak tabir edilen protein ve aminoasit katkılı beslenme destek ürünleri de sizlere büyük bir yardımcı olacaktır. Bunun için vücut geliştirme forumları ve sitelerine göz atmanızı tavsiye ederim.

kilo alabilmek için aslında kilo alamama nedenleri de kişisel bazda tespit edilmelidir. kilo alıp kas yapmak elbette en sağlıklı kilo alma yoludur. Bunun için ise şayet hastalık, hormon bozukluğu, yetersiz beslenme veya genetik faktörler gibi kilo alamama sebepleri var ise bunların bilimsel olarak tespit edilmesi ve daha sonraki aşamada ise tedavisi şarttır.

Add Comment