Kilo Verdikten Sonra Kilo Almak

Soru: Gençliğe adım attığımdan beri, 1 yıl boyunca daimi olarak aralıklı olarak diyet yapıyorum. Ve verdiğim kiloyla eşit tekrardan kilo alıyorum. Son seferdede verdiğimden bile daha çok kilo aldım. Metabolizmamı harap mı ettim?

Cevap: İnsanların metabolizmalarını mahvedebilecekleri fikri gerçekten çok saçmadır. Kesinlikle bunu yapamazsınız. Yo-yo diyetinizden ve kişisel metabolizmanızın çalışmasının kilo verme günlüğünüze nasıl yardımcı olabileceğini anlama yüzünden metabolik problemlere sahip olabilirsiniz. Açıklayayım.

Örneğin diyet yaparak 22,68 kilogram verdiğinizi söyleyelim. Daha da ileri bir varsayımla verdiğiniz kilonun yarısının yağ yarısının kas olduğunu düşünelim. Bu oranlar tam olarak doğru değildir fakat örnekleme amacı için iyidirler. 11,34 kilogram kilo kas ve 11,34 kilogram verdiniz. Şimdi de diyeti bıraktığınızı ve 22,68 kilogram geri kaldınızı söyleyelim. Bu şüreçte aldığınız kilolar yağ olarak geri dönecektir ve hiç biri kas olarak geri gelmeyecektir. Bu yüzden, günün sonunda, öncekiyle aynı ağırlıkta olacaksınız, fakat vücudunuzun kompozisyonu önemli ölçüde farklı olacak. Artık önemli ölçüde yüksek vücut yağı yüzdesine sahipsiniz.

Niye böyle bir durum ortaya çıkar? Cevap basit. Kalorilerinizin çoğu kas dokuları tarafından yakıldı. Yağ temel olarak, metabolik “ölü ağırlık”. Çok fazla kas kaybettiğiniz zaman, yağlara karşı savaşan en büyük müttefiğinizi kaybedersiniz. Vücut kompozisyonuzdaki bu değişim, diyet yaparak metabolizmalarının mahvolduğunu anlatan kişilerin asıl bahsettiği şeydir.
Metabolizmanızı normale haline getirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri rutininize ağırlık antremanlarını ekleyerek kaybettikleri kasları geri kazanmalarıdır.

Diğer şey ise; sık sık yo-yo diyetinde, yağ depo enzimlerinizin daha verimli olması için antreman yapmaktır. Sık sık kendinizi aç bıraktığınızda, bu enzimler işlerinde daha başarılı olurlar. Bu bir evrimsel stratejidir, kıtlık zamanı boyunca hayatta kalmak anlamına gelir. Fakat daima egzersiz yaparak, yaktığınızdan daha az kalori yiyerek ve kalorilerin doğru çeşitlerini yiyerek, yağ sağlayan enzimlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Add Comment