kimyonun faydaları-kimyon çayı kullanımı ve yararları-kimyon neye iyi gelir ve ne işe yarar

kimyonun faydaları-kimyon çayı kullanımı ve yararları-kimyon neye iyi gelir ve ne işe yarar

Daha çok köftelerde aroma verici harç olarak kullanılan bir baharat olan kimyon, aynı zamanda sağlığa faydaları ile de oldukça kullanışlı bir baharattır. Küçük ince tohumlarının içerisinde binlerce hastalığa ve rahatsızlığa bitkisel çözüm sunan Kimyon, bu yazıda ele alınacak ve kimyon neye iyi gelir, kimyon ne işe yarar gibi aklınızdaki sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Kimyonun faydaları nelerdir

kimyon

– Kimyon iyi bir ağrı kesici bitkidir: Kimyon, bal ve sirke karışımı öze kür ile özellikle romatizmal ağrılar, kas ve adale ağrıları, eklem ağrıları ve burkulmalar, kulunç ve tutulmalar için iyileştirici etki gösterir. karıştırılıp içilmeye devam edilirse yelden kaynaklanan kulunç ve romatizma ağrısını geçirir.
– Bağırsak kurtları için bitkisel çözüm: Kimyon, sirkeyle karıştırılıp aç karnına içilir,2 saat yemek yenmez.
– Anne sütünü artırıcı yiyecekler: Kimyon, balla şerbet yapılıp içilmeye devam edilir.
– Kimyon, eti çabuk pişirir: Eti pişirirken kimyon katılırsa,et hem güzel kokar, hem çabuk pişer.
– Nefes darlığı için bitkisel çözüm: Kimyon sirke ile kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
– Testislerdeki şişlikleri indirmek için kimyon: Kimyon zeytinyağı, bakla unuyla beraber macun yapılıp darbeyle şişen hayalara vurulursa şişliği indirilir.
– Burun kanamasına bitkisel çözüm: Kimyon, sirkeyle karıştırıp buruna çekilirse burun kanamasını durdurur.
– Ağrı kesici bitki: Kimyon, bal ve sirkeyle karıştırılıp içilmeye devam edilirse yelden kaynaklanan kulunç ve romatizma ağrısını geçirir.
– Diş ağrısı için bitkisel çözüm: Kimyon kekikle kaynatılıp ağızda gargara yapılır.
– Mide rahatsızlıklarına bitkisel çözüm: Kimyon kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse gastrit, gaz ve ilttihablara iyi gelir,hazmı kolaylaştırır.
– Eti çabuk pişirir: Eti pişirirken kimyon katılırsa,et hem güzel kokar, hem çabuk pişer.
– Strese doğal çözüm: Kimyon kullanmak strese faydalıdır.
Cilt sağlığı ve cildi güzelleştirici bitkisel çözüm: 100 gr.kimyon, 250 gr. Zeytinyağı, 500gr. Su karıştırılıp su uçana kadar kaynatılır, kalan zeytinyağı cilde masaj yapılır, sabahleyin yıkanır.

Kimyon nasıl kullanılır? Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

Add Comment