Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır-Kiraz Sapı Çayı Kilo Verdirir mi Zayıflatırmı

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır-Kiraz Sapı Çayı Kilo Verdirir mi Zayıflatırmı

Kiraz Sapı Çayı, gerçekten enteresan bir bitkisel çaydır. Genellikle bitkilerin meyve kısımlarının demlenmesi ile elde edilen bitkisel çay anlayışı, Kiraz Sapı Çayı için geçerli olamamaktadır. Bir meyvenin sapı da gerektiğinde şifa ile dolu olabiliyor.

Dertlerin devası olan kiraz sapı idrar söktürücü etkisiyle de böbreklerimize dostdur.

Kiraz Sapları

Kiraz sapları ürik asit ve ürat tuzlarının vücudumuzdan atılması için etkili olduğundan romatizma ve gut hastalıkları ile eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisi için ve aynı zamanda idrar söktürücü olduğu gibi bronşite karşı da kullanılmaktadır.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Yarım litre kaynar suya 30 gr kiraz sapı eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerine de çok faydalıdır

KİRAZ SAPI BİR ÇOK DERDE DEVA
Bir çok derde deva olan kiraz sapının, idrar söktürücü özelliğiyle de böbreklerin dostu olduğu bildirildi.

ADANA (İHA) – Bir çok derde deva olan kiraz sapının, idrar söktürücü özelliğiyle de böbreklerin dostu olduğu bildirildi.

Kiraz sadece meyvesiyle değil, kökleri, kerestesi, kabukları, zamkı, yaprakları, çiçekleri, çekirdeği ve meyve sapları da kullanılabilen çok yönlü bir bitki. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılan kirazın sapları idrar söktürücü olduğu gibi bronşite karşı da kullanılıyor.

Gölgede iyice kurutulan saplarla hazırlanan şuruplar veya demlemelerle iyileşme sağlanabiliyor. Saplar gerekirse kıyılarak bir gün süreyle su içinde ıslanmaya ve yumuşamaya bırakılıyor. Bir litre su içine bir küçük avuç sap konularak hazırlanacak demlemeden günde 3-4 fincan içiliyor. Bu demleme günde 2 kez el ve ayak banyosu şeklinde de kullanılabiliyor. Ya da hazırlanan kiraz sapı demlemesi taze veya kurutulmuş kiraz üzerine boşaltılarak yarım saat bekletildikten sonra süzülerek aynı dozda içilebiliyor.

Kirazın sapları ayrık ve mısır püskülüyle kaynatılarak demlendiğinde ise ayak ve karın şişliğinde, arpayla kaynatılarak elde edilen demlemeyse idrar söktürücü olarak kullanılıyor. Adanalı aktar Yusuf Değişmez ise kiraz saplarının en çok idrar yolları enfeksiyonları için tercih edildiğini belirterek, kiraz sapı çayının vücuttaki ödemlerin atılmasında da etkili olduğunu söyledi.

Add Comment