Kışın Hızlı Şekilde Zayıflama Yöntemleri-Kış Mevsiminde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kışın Hızlı Şekilde Zayıflama Yöntemleri-Kış Mevsiminde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kış aylarında bir çok kişinin ortak sorunu, kilo alma sürecinin bir türlü önüne geçilememesidir. Peki insanlar neden kış aylarında kilo alırlar?, Kışın şişmanlamanın önüne geçmenin yolu ve yöntemi var mı? Tüm bu sorulara yanıt vereceğimiz yazıda, artık kışın kilo alma ve ilkbahar-yaz döneminde ise alınan bu fazla kiloları vermeyle meşgul olma kısır döngüsünden kurtulacaksınız.

Öncelikle insanların yaşamları boyunca aldıkları fazla kiloların neredeyse % 100 ünün kış ve sonbahar aylarında yoğunlaştığına dikkat çekelim. Başka bir ifadeyle, kışın kilo almaya çözüm bulabilirseniz yaşamınız boyunca da zayıf ve sağlıklı kalabilirsiniz. Peki insanlar neden kış aylarında kilo alırlar?

Kışın Hızlı Şekilde Zayıflama Yöntemleri

Kışın kilo almanın nedenleri oldukça çeşitlidir. En önemli sebep hiç şüphesiz kişilerin kilo almaya olan genetik yatkınlığıdır. İnsanlarda olduğu gibi de hayvanalr da biyolojik olarak kış aylarında kilo alma eğilimi gösterirler. Bunun nedeni, kış aylarının soğuk geçmesi nedeniyle organizmanın kendisini soğuk kış şartlarından korumak istemesidir.

Muhtemelen insanalr da karanlık çağlarda yerleşik hayata geçmeden evvel ve hatta ateşin keşfinden önce soğuk kış mevsimi ile çetin bir mücadeleye girmekteydiler. Bundan dolayı organizma, kış döneminde havaların soğuması ve ortam sıcaklığının düşmesi, güneş ışınlarının kış döneminde azalmasıyla yağ biriktirme çabasına girmektedir. Özellikle soğuk hava ile iç organlar arasında bir kalkan görevi gören deri altı ve iç organ çevresinde yağ dokuları kitlesini artırmaktadır. Zaten bölgesel yağlanma denilen süreç te dikkat ederseniz korumasız iç organların çevre bölgeleri olan göbek, yan karın, kalça ve göğüs gibi kısımlarda olmaktadır. Kışın bitmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte vücudumuz soğuk havaya karşı kendi korumasını hafifletmekte ve yağlanma azalmaktadır. Ancak kış boyunca alınan fazla kiloların verilmesi hiç te kolay olmamaktadır.

Kış döneminde kilo alınmasının bir diğer nedeni ise hayvanlarda görülen kış uykusuu (hibernasyon) denilen olgunun insanlarda da görülmesidir. Ancak insanlardaki kış uykusu, diğer memeli hayvanlarda olduğu gibi kış aylarını uykuda geçirerek gerçekleşmez. Bunun yerine metabolizma hızı yavaşlar ve vücut daha az enerji tüketme eğilimine girer. Bunun nedenleri de yukarıda anlattığımız gibi tarihsel ve atalarımızdan kalan kalıtımsal bir takım nedenlere dayanmaktadır. Mağaralarda yaşayan ilk insanlar besinlerini de doğadan karşılamak zorunda olduklarından dolayı avcılık ve toplayıcık ile yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktaydılar. Doğal olarak kışın yiyecek bulmak bir hayli zor oluyordu. Bu nedenle vücut kıtlığa karşı metabolizma hızını düşürerek ve ihtiyaçtan fazla besin bulduğunda bunları yağ olarak depolayarak kendisini kötü günlere karşı hazırlıyordu. Sanayileşme ve kitlesel gıda üretiminin bir gerçek olduğu günümüzde insanların büyük kısmının artık eskisi gibi açlık tehidi yaşamadıklarını söylemek yanlış olmaz. Ama genetik miras olarak halen kış aylarında metabolizma hızının yavaşlaması halen devam etmektedir.  Tabi üstüne son baharda iştahın artması da eklenince kilo almak kaçınılmaz hale geliyor.

 

Kış aylarında kilo almanın bir diğer önemli nedeni de hormonlardır. Beyinde kış aylarında meydana gelen hormonal değişiklikler kilo almaya neden olabilmektedir Nörötransmiterler adı verilen sinir hücreleri aşırı iştaha neden olur. Bu durum özellikle depresyonda ve uyku bozukluklarında, obeziteye neden olan aşırı iştah durumlarında görülebilmektedir. Hormonların bu derece iştah açıcı etki göstermeleri ise kış günlerindeki gün ışığı ihtiyacının yetersiz  düzeyde karşılanmasından veya hiç karşılanamamasından kaynaklanmaktadır.

Kışın Hızlı Zayıflamak İçin Ne Gibi Yöntemleri Denemeliyiz?

Öncelikle bolca açık havada yürüyüşlere çıkmak, vücudun hormon düzeyini stabil tutmak için son derece önemlidir.

– Karbonhidratlarca zengin yiyecekler ile beslenmek vücudun enerji düzeyini artırır ve bizlerin daha enerjik olmasına ve kan şekerinin yükselmesine yardımcı olur. Bu bakımdan kışın karbonhidrat tüketimine ihtimam göstermeliyiz. Tabi aşırı kalori alımı yapmamak kaydıyla…

Diğer taraftan kış depresyonu adı verilen ve aşırı kilo almayla sonuçlanabilen depresyon ataklarından kurtulmak için depresyona iyi gelen yiyecekler ve besinler tüketilmelidir.

– Televizyon başında uzun saatler oturmamalıyız. Bunun yerine bir şekilde kendimizi dışarı atmak için fırsat kollamalıyız. Çocuğu olan aileler için gündüzleri oyun parkları bu bakımdan iyi bir alternatif olabilir.

-Kışın hızlı zayıflamanın en  kesin ve kalıcı yolu egzersiz hareketleri yapmaktır.  Egzersiz yaparken hem metabolizmanız hızlanır hem de kalori yakarak yağ eritirsiniz

– Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise aşırı sıcak ortamlarda oturmaktan kaçınmaktır. Evinizin sıcaklığını 18-19 derecede tutabilirsiniz. Böylece hem uyuşukluk hissi önlenecek hem de vücudun kendisini ısıtması için daha fazla kalori yakması sağlanacaktır.

– Kışın geceler uzundur ve gündüzler kısadır. Bu nedenle insanlar kendilerinin günlük aktivitelerini gece ve gündüze göre ayarlarlarsa kışın doğal olarak hareketsiz kalınması kaçınılmaz olur. O nedenle gecelerin uzun olmasına aldırmadan yazın yaptığınız aktiviteleri kış aylarına da taşımaya çalışın. En azından mutfak ve ev işleri bu manada ev hanımları için iyi bir kurtarıcı olabilir.

 

Add Comment