Kızarmış Ekmek Zayıflatır mı-Kızartılmış Ekmekle Zayıflama

Kızarmış Ekmek Zayıflatır mı-Kızartılmış Ekmekle Zayıflama

Kızarmış ekmeğin bir çok diyet menüsünde yer aldığını siz de fark etmişsinizdir. Peki bunun nedeni nedir. Bir çok diyet uzmanı kızarmış ekmek yemenin zayıflamak için yardımcı olduğunu söylerken bazıları da kızartılmış ekmeğin normal ekmekten hiç bir farkının olmadığını ve gramaj olarak eşit miktardaki kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin aynı miktarda kalori ihtiva ettiğini söylüyorlar. Bizler de bunu araştırdık ve kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin kalori miktarlarını karşılaştırdık: Yaptığımız araştırmada kızarmamış ekmeğin de kızarmış ekmekle yakın kalori değerine sahip olduğunu gördük. Başka bir kalori cetveli de durumu açıklıyor.  Kızarmış ekmek kalori bakımından daha avantajlı ama kızarmış ekmeğin tok tutucu özelliği birazcık daha az.

kızarmış ekmek kalori-kızartılmış ekmeğin kalorisi

Normalde 2 dilim normal ekmek ile doygunluk hissi yaşarken bu miktar kızarmış ekmekte 3 dilime çıkıyor. Tabi böyle olunca ister istemez fazla kalori alınmış oluyor. Diğer yandan ekmeğin kızartılması işlemi sırasında yağlar, su, karbonhidratlar ve elbette ekmekte bulunan vitaminler ile proteinler de yanıyor. Bu da ekmeğin kızartılırken besin değerinin düştüğünü göstermektedir.  Diğer yandan kızarmış ekmeğin glisemik indeksinde de bir miktar düşüş görülmektedir.  Diyeti sürekli kızarmış ekmek ile götürmeden arada kahvaltılarda kullanılmasının bir sakıncası olduğunu düşünmüyoruz. Ancak kızarmış ekmek zayıflatır görüşüne de katılmıyoruz.

 

Bir dilim kızarmış ekmekte (1 Dilim/28 gram)

Kalori 70
Protein 2.2
Karbonhidrat 13.6
Yağ 9
LİF 0.4

 

Yaptığımız araştırmada kızarmamış ekmeğin de kızarmış ekmekle yakın kalori değerine sahip olduğunu gördük. Başka bir kalori cetveli de durumu açıklıyor.  Kızarmış ekmek kalori bakımından daha avantajlı ama kızarmış ekmeğin tok tutucu özelliği birazcık daha az. Normalde 2 dilim normal ekmek ile doygunluk hissi yaşarken bu miktar kızarmış ekmekte 3 dilime çıkıyor. Tabi böyle olunca ister istemez fazla kalori alınmış oluyor. Diğer yandan ekmeğin kızartılması işlemi sırasında yağlar, su, karbonhidratlar ve elbette ekmekte bulunan vitaminler ile proteinler de yanıyor. Bu da ekmeğin kızartılırken besin değerinin düştüğünü göstermektedir.  Diğer yandan kızarmış ekmeğin glisemik indeksinde de bir miktar düşüş görülmektedir.  Diyeti sürekli kızarmış ekmek ile götürmeden arada kahvaltılarda kullanılmasının bir sakıncası olduğunu düşünmüyoruz. Ancak kızarmış ekmek zayıflatır görüşüne de katılmıyoruz.

Tahıllar 

 

 

Miktar(gr) 

 

 

Kalori 

 

 

1Dilim Beyaz Ekmek 

 

 

28 

 

 

70-100 

 

 

1Dilim Kepekli Ekmek 

 

 

28 

 

 

55-60 

 

 

1 Adet Kruasan 

 

 

180-200 

 

 

180-200 

 

 

1 Dilim Kızarmış Ekmek 

 

 

28 

 

 

55-75 

 

 

 

Add Comment