Kombu Çayının Faydaları-Kombucha Kombu Çayı Nasıl Yapılır ve İçilir-Kombu Çayı Zayıflatırmı

Kombu Çayının Faydaları-Kombucha Kombu Çayı Nasıl Yapılır ve İçilir-Kombu Çayı Zayıflatırmı

Kombu Çayı (Kombucha), şifalı etkilere ve faydalara sahip olan, mayalanmış yani fermente edilmiş bir çay çeşididir. Normal çaylardan farkı ise kombu mantarı adı verilen ve çaya aşağıda anlattığımız özel bir takım yöntemlerle atılarak 10 gün kadar bekletildiğinde kombu çayını elde etmemize yarayan bir tür maya mantarı ile yapılabiliyor olmasıdır. Kombu mantarındaki koloni teşkil eden mikroorganizmaların yaşayabilmesi için kombu çayına şeker ve siyah-yeşil çay ilave edilmektedir. Kombu Mantarı, yuvarlak görünümlü ve üstü hafif yapışkan özelliği olan bir jelatinimsi yapıya sahiptir. Bu mantar, kombu çayı yapımı için gerekli olup kombu mantarı olmadan kombu çayı kombucha üretilmesi imkansızdır.

Kombu Çayı Fiyatı

kombu çayı

Özellikle yabancı siteler incelendiğinde çok değişik kombu çayı fiyatları çıkıyor. 16 poşetlik kombu çayı 3 dolara da satılıyor 30 dolara da. Ancak sizler kombu çayını kullanmak için para ödemek zorunda değilsiniz. Kombu mayasını temin ettiğiniz takdirde evde kombu çayı yapımı da çok basit. Bu arada kombu mantarı mayası nerede bulunur sorusunun yanıtını bilenler var ise yorum yoluyla bizlere bildirirlerse sevinirim.

 

Kambu Çayı Faydaları-Kombucha Çayının Faydaları

Kombu çayı içmek günümüzde milyonlarca kişinin sağlıklı yaşam amacıyla yaptığı bir beslenme eylemi olup, vücuttan toksinleri uzaklaştırıcı detoks etkili Kombucha çayı ile bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve binlerce yıldır dağıttığı bitkisel şifadan sizler de faydalanacaksınız.

kombu çayının zararları

Kombu çayının bilinen sağlığa hiç bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Kombu çayının uzakdoğuda kullanımı o kadar eskilere dayanır ki ne zamandan beri insan hayatında yer ettiği bile bilinmemektedir. Kombu çayı sadece detoks etkisi nedeniyle değil, sağlığa bütüncül bir biçimde verdiği faydalar nedeniyle tüketilmektedir. Kombuçay, kendisinin tedavi edici özelliğini bilimsel olarak ta ispatlamış olup günümüzde artık market raflarında da yer edinmeye başlamıştır.

Kombucha çayı içerisinde faydalı bakteriler ve mantarlardan oluşan bir tür maya özü ile bu şifaları dağıtmaktadır. Aynen elma sirkesi gibi kombu çayı da mayalanmanın etkisi ile normalde hiç bir besinde bulunmayan bazı enzimler ve amino asitler ortaya çıkarmaktadır. Bu bitkisel asitler ise insanlara uzun yaşam, sağlık ve şifa dağıtmaktadırlar. Tadı da elma sirkesini veya kaliteli üzüm şarabını andıran kambu çayı, mayalanma işlemi sırasındaki fermantasyon süresine bağlı olarak tat ve lezzet almakta ve çay olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde dünya çapında en az 10 milyon Kombu Çayı üreticisi olduğu tahmin ediliyor. Kombu Çayını üretenler genellikle kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar evde doğal yollarla üretim yapıyorlar. Bu nedenle bulunması zor bir ürün olan doğal kombu çayını doktorlar, sağlık danışmanları ve bitkisel tıp uzmanları şiddetle tavsiye ediyorlar.

Evde Kambu Çayı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler
– 3 litre kadar doğal memba suyu
– Yeteri Kadar Kombucha Mayası Kültürü
– 300 gram (4 çay bardağı) beyaz toz şeker
– 3 tatlı Kaşığı (veya 10 poşet) siyah çay ya da yeşilçay

Kambu Çayının Hazırlanışı ve Yapılışı-Kambu Çayı Nasıl Yapılır?

kombucha çayı kombu yapılışı tarifi

3 litre memba suyu (pet su) kaynatılırken içerisine 4 çay bardağı toz şeker eklenerek 4*6 dakika kadar süre daha kaynamaya bırakılır. Daha sonra kaynama sona erdirilerek ocak kapatılır. Yeşil çay ve siyah çayın hepsi suya dökülür ve demlenmeye bırakılır. 15 dakika kadar bekletildikten sonra attığımız çayları süzerek veya poşet çay kullandıysak kaşık ile alarak çayı soğuması için bekletiyoruz. Ilık su ile yıkanan kambo çayı mayası oda sıcaklığındaki çayın üzerine bırakılır ve ağzı hava alacak bir bez ya da peçete ile kapatılır ve ağzına lastik geçirilir. Burada kaynatma işlemi ve diğer işlemlerde kullanacağımız tüm kap kacak metal ve steril olmalıdır. Tahta kaşıklar kullanılırsa maya kültürünün üremesine engel olacak değişik mikroorganizmalar da çaya bulaşabilmektedir. Mayalanma için cam kavanoz kullanılmasını öneriyoruz. Mayalanma işlemi tıpkı elma sirkesi gibi ışık görmeyen loş bir ortamda gerçekleşmeli ve ortam sıcaklığı 20 derece civarı olmalıdır.

 

Kombu çayı mayası 4.gün sonunda şıra, 7.gün sonunda şampanya, 10.gün sonunda sirke tadına gelir. En mayalı hali en yararlı halidir. Sabahları aç karnına portakal ve meyve suları ile içilir. İçimde sınır olmamakla birlikte ilk gün yarım bardak ile başlanması tercih edilmelidir.

Kambu Çayının İçerisinde Ne Vardır-Kambu Çayı İçeriği

Kombu Çayı içerisinde sağlığa inanılmaz faydaları olan asetik asit gibi önemli ve faydalı organik asitler, bitkisel enzimler, amino asitler ve polifenoller adı verilen mucizevi faydaları olan bitkisel bileşikler yer almaktadır.

Kambu çayında alkolün ham maddesi olan etil alkol bileşiği bulunmasına rağmen buradan kesinlikle kambu çayı alkollü bir içecektir sonucu çıkmamalı. Eti alkol sirkelerin hepsinde bulunan bir bileşiktir ve kombu çayı alkolsüz içecek olarak kabul edilmektedir. Ancak uzakdoğuda fermantasyon sırasında fazla miktarda maya ve şeker eklenmesi ile kombu çayını alkollü biçimde de üretilebiliyor.

Kombu Çayı Zayıflatırmı-Kombu Çayı Zayıflama Kürü

Kombucha Çayı Zayıflatırmı bu konuda henüz bilimsel bir çalışma yapılmamış. Ancak elma sirkesine çok benzeyen kimyasal yapısı nedeniyle elma sirkesinin metabolizmayı arttırıcı ve yağ yakıcı faydalarını Kombu Çayının da göstermesi oldukça muhtemeldir. Zaten bir çok kişi Kombucha Kombu Çayını zayıflama ve kilo vermek için tüketiyor. Sizlere zayıflamak için kombu çayı kullanımında 2 şey tavsiye edeceğim. Bunlardan birincisi kombu çayı zayıflama kürü yaparken günlük olarak sabah ve akşam yarımşar su bardağından fazla tüketmemeniz. İkincisi ise yemeklerden yaklaşık yarım saat önceden Kombu Çayı içmenizdir. Kombu çayı zayıflama kürü ile ilgili olarak deneyimlerinizi ve yorumları diyetvakti.net ailesi ile paylaşırsanız seviniriz.

Add Comment