Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zayıflama-Kuşburnu Çayı Zayıflatırmı

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zayıflama-Kuşburnu Çayı Zayıflatırmı

Kuşburnu çayı, sağlığa sayısız faydası olan çok sayıda besin maddesi içeren kuşburnu bitkisinin meyvesinden elde edilmektedir.  Kuşburnu çayı ana vatanı İran dır. Kuşburnu  bitkisinin binlerce çeşidi vardır. Eski Romalılardan bu yana kuşburnu çayı sağlığa faydaları nedeniyle bitkisel tıp alanında yoğun biçimde kullanılmaktadır. Kuşburnunun en geniş kullanım alanı çay olarak tüketilmesidir.

kuşburnu çayı

Kuşburnu çayı içerisinde neler bulunur

Kuşburnu çayı vitamin, mineral ve fiber bakımından çok zengin bir çay çeşididir.

 • Kuşburnu çayı  A, D, B kompleks, C, E ve K vitaminlerini ihtiva eder. Kuşburnu çayı özellikle C vitamini bakımından çok zengindir.
 • Kuşburnu çayı sitrik asit, malik asit ve askorbik asit deposudur.
 • Bio flavonoid antioksidanları içerir
 • Suda çözünen bir bitkisel lif olan Pektin, bakımından da kuşburnu çayı zengindir.
 • Kuşburnu çayı içerisinde kalsiyum, demir, silikon, selenyum, doğal sodyum, magnezyum, potasyum çinko ve fosfor oldukça yoğun olarak bulunmaktadır.

Kuşburnu çayının sağlığa faydaları nelerdir

Kuşburnu çayı antibakteriyel, antiviral ve antioksidan özellikleri yanında hastalıklarda iltihp atıcı özellik de barındırmaktadır. Kuşburnu çayı sadece lezzetli bir bitkisel çay değil aynı zamanda şifalı bir bitkisel çay türüdür.

 1. Kuşburnu çayı, yaşlanmayı geciktirici, ve vücuttaki hücre ve doku bozulmalarını iyileştirici özelliklere sahiptir. Kuşburnunun bu yaşlanmayı önleyen etkileri ve faydalarının arkasında antioksidan maddeler bakımından son derece zengin olması yani serbest radikaller denilen ve damar tıkanıklıklarına damarlardaki oksitlenmeye yol açan maddeleri yok eden antioksidanları barındırması yatmaktadır. Organlardaki hastalıklar nedeniyle görülen yıpranmaları kuş burnu çayı ve meyvesi tamir etmektedir.
 2. Kuşburnu çayında bulunan fitokimyasallar kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı bitkisel çözüm mahiyetindedir.
 3. Kuşburnu çayı tonik etkisi ile vücuda enerji veren içecekler arasında önemli bir yere sahiptir.
 4. Kuşburnu çayında bulunan besinler bağışıklığı güçlendirir ve sağlığa katkı yapar. Kuşburnu çayındaki vitaminler ve mineraller viral hastalıklara karşı vücudun direncini yükseltir.
 5. Kuşburnu çayı solunum sistemini yani akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumuna engel olur ve bronşları açar. Kuşburnu çayı balgam sökücü olarak ciğerlerdeki toksinleri toplar ve sigaranın yol açtığı zehirlenmeyi hafifletir.
 6. Kuşburnu çayı idrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir.
 7. Kuşburnu çayı teskin edici özelliği ile strese ve depresyona bitkisel çözüm sunan bir içecektir.
 8. Kuşburnu çayı pektin adı verilen ve suda eriyebilen bitkisel fiber lifleri bakımından çok zengin olduğu için hazmı çalıştıran ve zayıflatan bir çay olarak ya rahatlıkla kullanılabilmektedir. Pektin maddesi, bağırsaklarda zorlukla eridiği için hazımı çok çalıştırır ve fazla kalori harcanmasına neden olacak şekilde metabolizmayı hızlandırır. Aç karnına günde 5 bardak kuşburnu çayı içilerek doğal yoldan 1 ayda 3-5 kilo zayıflama sağlanabilir.

Kuşburnu çayının cilde, kemik gelişimine, kas oluşumuna etkileri ve faydaları da vardır. Özellikle Çin bitkisel Kuş burnu çayı böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları için bitkisel tedavi amacıyla doğal çözüm olarak kullanılmaktadır. Strese iyi gelmesi nedeniyle özellikle budist tapınaklarında meditasyon öncesi dinginlik ve huzur verici içecek olarak kuşburnu çayı geleneksel olarak içilir. Bu nedenle sınav stresine karşı sınav öncesi tedirginliği ve stresi hafifletmek için öğrencilere kuş burnu çayı tüketmelerini tavsiye ediyoruz.  kuşburnu çayı, vücudun hormon regülasyonuna yardım eden, Cildin nemlenmesini  ve ciltte kan dolaşımını hızlandıran, kan temizleyici, antispazmodik, cilt sıkıştırıcı ve antiseptik olarak  kullanılabilen bir bitkidir.  Yani bir fincan kuşburnu çayı içmek, sağlık esenlik ve şifa kaynağıdır.

Add Comment