Masaj aletleri faydaları- masaj aletleri ile zayıflama

Masaj aletleri faydaları- masaj aletleri ile zayıflama

masaj aletleri

Günümüzde oldukça yaygın bir kullanımı olan, ayak masaj aletleri,acura masaj aletleri, masaj yatakları, masaj koltuğu, masaj kemeri, masaj minderi gibi zayıflama aletleri özellikle hem kilo vermek için hem de kasların ve vücudun gevşemesini rahatlamasını sağlaması açısından önem arz etmektedir.

 

Masaj aletleri adından da anlaşılacağı gibi kas gruplarını ovarak ya da yoğurarak veya kas gruplarına hafif şok darbeleri ile vuruşlar yaparak uygulanan tedavi yöntemidir. Masaj aletlerinin kullanımında esas amaç kan dolaşımını hızlandırmak ve kasların daha yumuşak ve esnek bir hal almasını sağlamaktadır.

Günümüzde her ne ka­dar masaj için gerekli bir sürü mekanik araç varsa da bu iş için, genellikle eller kullanılır ve tercih edilir. Masajın tipi amaca bağlı olarak değişir. En basit masaj tipi uyuşukluğa neden ol­madan ve ağrı uyandırmadan yapılan ba­sit, ritmik vuruş hareketleridir. Vuruş ha­reketleri, derin ve doğrudan vücudun mer­kezine doğru yapılır. Böylece kan ve lenf akımı sağlanmış olur. Bu teknik ayrıca kasların gevşemesini, rahatlamasını ve şişliklerin azalmasını da sağlar. Mide ala­nına uygulandığı zaman mide kaslarının normai kasılma ve gevşeme hareketlerinin yerine geçerek barsakların hareketine yardımcı olur.

Masajın sıkma ya da ezme şeklinde ya­pılan tipinde deri ve derialtı dokusu çekilir ve daha sonra parmaklar ve eller arasında sıkıştırılır, yoğrulur. Çekilemeyen dokular­da ise ellerle kemikler veya kaslar arasın­da sıkıştırılabilir. Bu yöntem, sıklıkla yapı­şıklıkların önlenmesini, dolaşımın uyarıl­masını ve ısının artırılmasını sağlar. Eğer bu derin masaj hareketleriyle bir titreşim sağlanırsa, dolaşım daha da artar. Keza eller ve dokular arasındaki ovma, yoğurma işlemi kuvvetli olarak yapılırsa ısı artırımı istenilen düzeyde ayarlanabilir.

Masaj aletlerinin çalışma prensipleri arasında kullanılan diğer bir yöntem ise, perküsyon (vur­ma) tekniğidir. Bu vurma teknikleri, bazı masaj aletleri ile, ellerin yan ke­narıyla veya parmak uçlarıyla çekiçleme (çekiç gibi vurma) biçiminde yapılan ha­reketlerdir. Masajla istenilen sonuçlar elde edilemez­se tıbbi veya cerrahi müdahaleler uygu­lamalıdır. Masaj, en iyi masajcılar tarafın­dan yapılmalıdır. Bilmeyenler tarafından yapılan masajlar doku zedelenmelerine neden olabilir.

Masaj aletleri zayıflatırmı?

masaj aletleri kan dolaşımını hızlandırdığı ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağladığı için bir miktar zayıflama sağlamaktadır. Bu zayıflama daha çok bölgesel zayıflama niteliğinde olup egzersiz ve spor ile desteklendiğinde daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Add Comment