Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi-Metabolizma Hızlandırıcı Bitki Çayı Ender Saraç

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi-Metabolizma Hızlandırıcı Bitki Çayı Ender Saraç

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi

İnsanların günümüzde en önemli sorunlarndan bir tanesi de fazla kiloları ile yaşamak zorunda olmasıdır. Fazla kilolar artık bir çok insanda ergenlik döneminden itibaren görülmeye başlanmakta ve yaş ilerledikçe obezite haline dönüşmektedir. Şişmanlığın nedenleri incelendiğinde 3 ana etkenin buna neden olduğu ortay çıkmaktadır. Bunlar sırasıyla:

– Hareketsiz yaşam tarzı sürmek

-Yüksel kalorili yiyecekler ile beslenmek ve vücudun ihtiyacından daha fazla kalori almak

-Metabolizma Yavaşlığı

Bu etkenlerden ilk ikisi olan hareketsiz bir hayat sürmek ile beslenme alışkanlıklarını değiştirilmesi bizlerin elinde olan ve çok ta zorlanmadan yapabileceğimiz şeylerdir. Ama metabolizma hızını artırmak sanıldığı kadar kolay yoldan gerçekleştirilebilen bir durum değildir. Her ne kadar metabolizma hızı ile egzersiz ve spor alışkanlıkları arasında doğrudan bir ilişki olsa da yaşlanma gibi nedenlerle vücudumuz zamanla eski enerjisini kaybeder ve metabolizma yavaşlamaya başlar. Beslenme alışkanlıklarının eski günlerde yani metabolizma hızının yüksek olduğu gençlik dönemlerindeki gibi olması ise bize zamanla fazla kilolar olarak geri dönecektir. Metabolizmayı hızlandırmak için gerekli tedbirleri almak gerekmektedir. Bunun için yapılabilecekler ise yine 2 temel kısıma ayrılabilir:

-Egzersiz ve spor yapmak

-Metabolizmayı hızlandırıcı içecekler ve yiyecekler tüketmek

Egzersiz ve spor hareketleri vücuttaki kas dokularını çalıştırarak kasların daha fazla enerji tüketmesini ve vücudun daha fazla kas hücresi imal etmesini sağlamaktadır. Ancak egzersiz ve spor terk edildiğinde metabolizma hızı tekrar yavaşlamaya başlamakta ve zamanla eski hızına geri gelmektedir. Bu nedenle haftada en az 1 veya 2 gün metabolizma hızını yüksek tutmak için 50 şer dakika tempolu yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır. Diğer yandan bazı besinler, lifli yiyecekler, bazı bitkisel çaylarda bulunan enzimler de mide ve bağırsakları çalıştırarak metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunurlar. Bu bitkisel çözümler kullanıldıkları sürece metabolizmanın zahmetsiz ve sorunsuz bir biçimde hızlı çalışmasına katkıda bulunur.  Ender Saraç ve Ebru Şallı nın değişik tv programlarında takip edenleri ile paylaştığı metabolizmayı hızlandıran çay tariflerini aşağıda sizlere sunduğumuz videolarda bulabileceksiniz.

 

Ebru Şallı Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi

Gerekli Malzemeler

1 yemek kaşığı elma sirkesi,
2 adet karanfil
1 kahve kaşığı bal
1 su bardağı sıcak kaynar su

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Kürü Nasıl Yapılır

Öncelikle yukarıdaki malzemelerden karanfil ile sıcak suyu karıştırıyoruz. Daha sonra da ayrı bir kapta elma sirkesi ile balı karıştırıyoruz. Daha sonra bu malzemeleri ayrı bir kapta karıştırarak metabolizmayı hızlandırıcı bitkisel çayı hazırlamış oluyoruz.