metabolizmayı hızlandıran içecekler ve çaylar

Metabolizmayı hızlandıran içecekler ve metabolizma hızlandırıcı çaylar özellikle yaz aylarında sıcağın da etkisiyle azalan hareket güdümüzü canlandırarak oturduğumuz yerden daha fazla kalori harcanmasına yardımcı olacaktır. Bildiğiniz gibi metabolizma, vücudun besinleri enerjiye dönüştürme hızıdır. Vücudun enerji olarak yakamadığı besinler ise fazla kilolar olarak yağ biçiminde depolanmaktadır. Bu nedenle metabolizmayı ne derecede hızlandırmayı başarırsak yediklerimiz ve içtiklerimizin vücudumuzda yağ olarak depolanmasının o derece önüne geçmiş oluruz. Aşağıda tüm yıl boyunca faydalanacağınız metabolizmayı hızlandıran içecekler, ağırlık çalışması ve kardiyo hareketleri denilen vücut egzersizleri ile desteklenirse çok etkili bir zayıflama silahı haline gelecektir. Ayrıca metabolizma hızını artıran bu içecekleri diyet formülleri içerisinde de kullanabilirsiniz. Aşağıda sizlere sunduğumuz metabolizma hızlandırıcı içecekler, gerçekten etkili zayıflama için işinizi çok kolaylaştıracak bitkisel iksirler dir.

Guarana

guarana

Guarana Brezilya’da yetişen bir bitki olup kırmızı meyvesi ve siyah çekirdekleri bulunan bir bitkidir. Meyvesinde kahve tohumundan bile fazla oranda bulunan kafein maddesi sayesinde iştah kesici, zihinsel yorgunluğu önleyen, dayanıklılığı arttıran, ve yağ yakma metabolizmasını hızlandıran etkilere sahiptir. Guarana bitkisi hem çay veya meyve şeklinde tüketilebilir hem de zayıflama ve kilo verme destek ürünü olarak zayıflama haplarında kullanılır. Guarana çayı, epilepsi, kalp rahatsızlıkları, aneksiyete ve yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerce kullanılmamalıdır. Başka sağlık sorunlarınız varsa da doktor izni ile kullanmanız gerekir.

Enviga

Yurt dışında Kalori yakan içecek olarak lanse edilen Enviga gerçekten düşük kalorili bir içecek olarak vücudun yağ yakma metabolizmasını da harekete geçirtiyor. Ürün Coca cola ve nestle ortaklığı ile üretilmiş ve bu markalar adı altında ülkemizde de satılıyor. Engiva nın resmi web sitesinde günde 3 bardak içmenin 60 – ile 100 kalori ekstradan enerji tüketimi sağladığını yazıyor. Şekerli içecekler yerine yaz boyunca Engive’yı denemenizde bana kalırsa hiç bir sıkıntı yok.

Gogi Berry Suyu ( Kurt üzümü suyu)

İngilizcesi Wolfberry ve orjinal adı Gogi olan kuş üzümü benzeri bir bitki olan Kurt üzümünün suyu da gerçekten mucizevi bir metabolizma hızlandırma yeteneğine sahip. Kurt üzümü suyu, yenilen gıdaların yağ olarak depolanması yerine seri halde enerjiye dönüştürülerek tüketilmesine yardımcı oluyor. Çin ve Moğolistan gibi güney ve Orta Asya ülkelerinde yaygın biçimde yetiştirilen bu bitki, aynı zamanda cinsel gücü artırıcı bir bitki olarak biliniyor. Goji berry sadece cinsel isteği artıran ve metabolizma hızlandıran bitkiler arasında saymak haksızlık olur. Gogi suyu içeceği aynı zamanda antioksidanlar, potasyum ve aminasitler bakımından oldukça zengin olup selülite iyi gelen bitkiler arasında da sayılmaktadır.Kurt üzümü aynı zamanda kortizon hormonu düzeyini de düşürdüğü için hem teskin edici ve sinir yatıştırıcı hem de kilo verme üzerinde başka bir yönüyle de etkili olmaktadır.

Yeşil çay (Yeşilçay)

Yeşil çay da içerisinde bulunan epigallokateşin gallat (EGCG) isimli bir polifenol madde nedeniyle termojenik yap yakıcı özellik göstermektedir. Yeşil çay içerisinde kafein maddesi de bulunmasına karşın, bu yeşil çay’ın yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandıran özelliğini olumsuz yönde etkilememektedir. Yeşil çay’ı soğuk veya sıcak içecek şeklinde tüketebileceğiniz gibi bitkisel destek hapları ve ürünleri ile de metabolizma hızlandıran etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Mate Çayı

Güney amerika yağmur ormanlarının bir bitkisi olan mate yaprağı’nden elde edilen mate çayı, iştah kesici, metabolizma hızlandıran ve zayıflatan etkileri bulunan bir bitkisel çaydır. Mate yaprağı ve mate çayı, çok eski çağlardan beri aztek ve inka medeniyeti tarafından geleneksel tıp alanında tedavi edici ve bitkisel şifa verici özellikleri nedeniyle yaygın biçimde kullanılmaktaydı. Mate çayında kafein maddesinin değişik türleri bulunduğu için uykusuzluk ve stres gibi belirtiler oluşturmaz. Mate çayı tam aksine sitres giderici ve teskin edici bir çaydır. Aynı zamanda içerisinde bulunan bitkisel enzimler nedeniyle yağ yakıcı termojenik maddeler içermektedir. Gerek sıcak gerekse soğuk çay biçiminde tüketilebilen mate çayı, kilo verme ve zayıflamak için oldukça kullanışlı bir metabolizmayı hızlandıran içecek olarak bilinir.

Celsius

ABD’de Elite Fx isimli şirket tarafından piyasaya sürülmüş olan Celsius markalı içecek te epigallokateşin gallat (EGCG), zencefil, kalsiyum, kafein, krom, B vitamini kompleksi, C vitamini, gibi termojenik yağ yakıcı özellikleri bulunan bir takım metabolizma hızlandırıcı bitkisel maddeler ve vitaminler mineraller bulunmaktadır. İçildikten 3 saat sonra yağ yakma ve metabolizma hızlandırma etkisi göstermeye başlayan Celsius içeceği, limon, zencefil ve kola aromalarına sahip olan 3 değişik versiyonda üretilmektedir.

Su ile zayıflama

Su, en doğal metabolizma artıran içecektir. Zira vücudun ana maddesi olan su, böbreklerden tutun da kan damarları ile beslenmeye kadar ve hatta hücre içi metabolik faaliyetlerde bile ana yapı taşıdır. Su açlığı bastırır ve iştah keser. Günlük 2 litre su içmek, günlük 50 kalori fazladan enerji ve kalori harcamayı sağlar.

Add Comment