metabolizmayı hızlandırma yolları yöntemleri, hızlandıran yiyecekler besinler

metabolizma hızlandırma

Bir ingiliz kanalında metabolizma hızlandırıcı çay reklamını görünce Türk okurlarımı metabolizma hızlandırıcı besinler ve diğer yolları hakkında aydınlatmak istedim.  Sizlere bu yazıda metabolizma hızlandırmanın 12 kolay ve değişik yolunu anlatacağım.

Yavaş ve düşük matabolizma hızı daha çok tiroid hormonu düzensizliği çeken kişilerin sorunu olarak bilinir. Ancak bir çoğumuzun kilo verememe ve ne yersek yiyelim kilo alma derdimizin altında da muhtmelen metabolizma hızımızın düşük olması yatmaktadır.

Metabolizma hızının düşük olmasının başlıca belirtileri, yorgunluk, kilo verme ve zayıflama güçlüğü, sürekli devam eden kilo alma süreci olarak sayılabilir. Hipodroid rahatsızlığı tedavi edilse bile metabolizma hızı yavaş seyretmeye devam edebilmektedir. Metbolizma tembelliği durumunu diyet uygulayarak kesinlikle sonlandıramazsınız. Metabolizma hızlandırmaya yönrlik değişik çareler ve yöntemler mevcuttur. İşte bunların hepsini sizleri için araştırıp listeledik:

Sabah Kahvaltısı yapmak metabolizmayı hızlandırır.

Genelde sabah kahvaltısını hanımlar kilo almamak için yapmazlar. Oysa sabah kahvaltısının metabolizma hızlandırıcı etkisi kahvaltıdan alacağınız kalorilerin yanında çok daha büyük etkiye sahiptir.

Günlük beslenme diyet listesi nin büyük bölümünü öğleden sonra saat  4   ten önce tüketin.

Öğleden sonra yiyeceğiniz en önemsiz ve kalorisi düşük gıdalar bile sizlere fazla kilo olarak geri dönmektedir. O nedenle sabah 8 ile akşam 4 arası ne yiyecekseniz yiyin. Özellikle uyumadan 3-4 saat evvel veya saat 20 ** dan sonra hiç bir şey yememeye gayret edin.

Kendinizi asla aç bırakmayın.

Insanlar aç kalarak zayıflama diye birşeyin olduğunu sanıyorlar. Bilhassa günlük 1000 kalorinin altında yapılan yiyecek tüketimleri vücudunuza açlık tehlikesi sinyali yayılmasına neden olarak metabolizma kendiliğinden hormonlar vasıtasıyla yavaşlar.

Sık ve azar azar yemek yiyin.

Az ve sık yemek kan şekerini yüksek tutacağı için metabolizmayı yavaşlatan hormonların kana salgılanmasını engeller.

Yeteri kadar enerji harcatacak egzersizler yapın.

Sabah erken saatlerde yapılan yürüyüş vb egzersizlerin gün boyunca metabolizma hızını yüksek tutacağı bilimsel olarak ta ispatlanmıştır.

Dayanıklılık ve kas yapan egzersizler yapın.

Haftada en az 2 kez güç ve dayanıklılık egzersizleri yaparsanız vücudunuz kas yapar. Kaslanma ise vücuda daha fazla enerji harcatarak metabolizma hızının yüksek bir seviyeye gelmesine yardımcı olur.

Su için Su için Su için!!

Daha önce duymadıysanız tekrarlayalım. Günde 8 bardak su içen kişilerde metabolizmanın hızlı çalışması için gerekli olan su ihtiyacı karşılanmış olur. Unutmayın ki vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan müteşekkildir. Y

B vitamini grubunu yeterince alın.

Hangi vitaminler metabolizmayı hızlandırır diye sorulan sorunun cevabu B grubu vitaminlerdir. Özellikle B-12 vitamini, metabolizmanın hızlanması ve vücudun enerji yakımı için en gerekli vitaminlerdir. B 12 vitamini hangi gıdalarda bulunur? özellikle et süt yumurta bal gibi hayvansal gıdalarda ve besinlerde bolca B 12 vitamini bulunur. Vejeteryanlarda metabolizma hızının az olmasının en önemli nedeni, eti hiç yememeleri ve yeteri kadar hayvansal ürünler tüketmediklerinden ve dolayısıyla B 12 vitaminini yeterince alamamalarıdır.

Yorgunluğu gideren bitkisel gıda takviyeleri ve hapları kullanın.

Yorgunluk ve bitkinlik hissi olan kişilerde enerji harcama isteği olmayacağı için metabolizma yavaşlar. Buna engel olmak için Koenzim, L karnitin,NADH, Acai Berry ve yeşil çay ekstresi gibi maddeleri taşıyan bitkisel zayıflama destek ürünlerinden tüketin

  • CKoenzim Q10, aynı zamanda  CoQ10 olarak bilinir ve kaslara enerji sağlar.
  • L- Carnitine – Lkarnitin faydaları olarak metabolizma hızlandırır.
  • NADH (Nicotinamide Adenine Finucleotide)yiyeceklerin enerjiye dönüşümünü hızlandırır
  • Yeşil Çay ekstresi, yağ yakar

Çin çaylarını ve bitkisel formüllerini kullanın

Çin ürünlerinde dikkat edeceğiniz husus efedrave ma huang gibi uyarıcı maddeler içermemelidir.  Ginseng çayı iyi bir metabolizma hızlandıran içecektir. Ancak yüksek tansiyon sorunu olan kişilere ginseng çayını kesinlikle önermiyoruz.  Ayrıca hamile hanımların hamilelik dönemlerinde bu tür metabolizma hızlandıran destek ürünleri almamaları tavsiye olunur.

Mate  yaprağı çayı metabolizma hızlandırır. ( Meta yaprağı)

I  Mateçayı güney amerikada yaygın bir bitkinin çayı olup, “mah-tay,” olarak bilinir. Yeşil çaya nazaran daha besleyicidir. az miktarda kafein içerse de metabolizma hızlandıran bir etkiye sahiptir.

Enerji çalışmaları ve egzersizleri yapın

Vücudunuzun gerek fiziksel gerekse ruhsal enerjisi ile metabolizma hızı artırmanın doğrudan ilişkisi vardır. Özellikle   yoga, tai chi, qigong  , ve Reiki, gibi meditasyon yöntemleri vücut enerjisini dengeleyerek vücudun enerji kanallarının açılmasına yardımcı olur. Bu de metabolizmayı ve yağ yakmayı hızlandırıcı bir etki demektir.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Genel olarak tüm meyve ve sebzeler metabolizma hızlandırıcı etkiye saihptir. Ancak yeşil çay mate yaprağı çayı gibi bitkisel çaylar, karpuz, greyfurt gibi meyvelerin ayrı bir yeri vardır.

Add Comment