Mide Kelepçesi ameliyatı ile kilo verme zayıflama

Mide kelepçesi ameliyatı aynı zamanda mide bandı veya gastrik bant olarak ta bilinen bir ameliyatla zayıflama yöntemidir. obezite ameliyatı kategorisine sokulan mide kelepçesi ameliyatının haricinde mide balonu da obzeite cerrahisinde kullanılır. Gerek balon ile olsun gerek mdie kelepçesi ile olsun burada ameliyat ile amaçlanan şey, kişinin midesindeki hacmi daraltarak daha az yemek yemeye ve kalori almaya itilmesidir.

Özellikle morbit obezite olan kişilerde uygulanan mide kelepçesi ameliyatı, genelde obez adı verilen ve vücut kitle endeksi 40 dan yukarı ve hatta 50 lereyakın kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Diyet ve ezgersizle zayıflama yöntemleri de mide kelepçesi ameliyatından sonra hastaya daha hızlı zayıflaması için uygulanır. Geleneksel zayıflama yöntemleri ile büyük oranda yağ kitlelerinin eritilmesi ve kalıcı zayıflama sağlanması belki de aylar hatta yıllar alabilmektedir. Bu nedenle kişinin aşırı yemesini engelleyecek olan mide kelepçesi yöntemi uygulanan hastalar ayda 5-6 kiloya kadar rahatlıkla kilo verebilmektedir. Mide kelepçesi ameliyatı sonrasında 5-6 aylık dönemde genelde vücuttaki fazla kiloların %70-80 kadarı eritilmiş ve zayıflanmış olunmaktadır. Kişinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarından daha azı ile ytinmek zorunda olacağı mide kelepçesi ameliyatı sonrası dönemde doktor kontrolü kesinlikle gereklidir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı – Ayarlanabilir mide bandı (Gastrik Baypass ameliyatı)

Mide küçültme ameliyatlarının temel fikri mideyi ortadan ikiye bölecek şekilde bir kelepçe veya ayarlanabilir gastric band takılarak midenin toplam hacmini yarı oranında azaltmaya dayanmaktadır. Bariatrik cerrahi de denilen bu tür zayıflama ameliyatları öncesinde hastanın sağlık durumunun ayrıntılı bir biçimde analiz edilmesinde fayda vardır. Gastrik baypass ameliyatı kelepçeli ve kelepçesiz yapılabilmektedir. Ama daha sık uygulanan yöntem mide kelepçesi ameliyatıdır. Ameliyat sırasında uldukça ufak yaralar açılır ve endeskopik aletlerle mide ve barsakların çalışma düzeni öncelikle bir test edilir. Mide kelepçesi ameliyatının ardından kişinin beslenme alışkanlıklarında bir takım değişikliklere gitmesi gerekecektir.

Mide kelepçesi ameliyatı sonrasında beslenme rejimi nasıl olmalıdır?

Gerek mide kelepçesi ameliyatı olsun gerekse mide bandı veya mide balonu yöntemleri olsun kişinin bundan sonrasında beslenme ve diyet alışkanlıklarında temel bir değişime gitmesi gerekmektdir. Kişi bir anda büyük öğünler yiyemez. Çünkü midede daralan hacim nedeniyle kişi az bir şey yese bile kendisini tok hissederek sofradan kalkar. Ancak kişinin sık yemek yemesi durumunda gastrik mide ameliyatlarının etkisi azalmaktadır. O nedenle 3 öğün yemeye özen göstererek doygunluk hissi oluşturmaları gerekmektedir. Bu sayede kalıcı bir zayıflama peryoduna rahatlıkla girilebilmektedir. Mide kelepçesi takılması neticesinde barsaklar ile mide arasındaki irtibatsızlığın giderilmesi amacıyla bir takım vitamin hapları ve destek ilaçlarının alınması gerekecektir.
Mide kelepçesi geçiren kişilerde ilk iki ayda bir takım psikolojik sorunlar görülebilir. Bunun temel nedeni yemeye olan alışkanlığın terkedilmesi neticesinde kişinin bir tür yoksunluk sendromu yaşamasıdır. Zamanla kaybolacak olan bu belirtilerin görülmesi durumunda bir psikolog eşliğinde birkaç ufak terapi seansına gidilmesinde fayda olabilir.

Mide kelepçesi ameliyatı geçiren kişiler ne tür yiyecekler yiyebilir yada yiyemez.

Alında mide balonu veya mide kelepçesi ameliyatı olan kişilerin besin grubu olarak herkangi bir yasak yemek vs bulunmamaktadır. Ancak vitamin ve destek tabletleri takviyesini asla bırakmaması gerekir. Özellikle mide ve ince barsak tarafından emilen bir takım vitaminlerin sinidiriminde geçici bir takım zorluklar olabileceği için B1, B2, B 6, B12, A, C, D E K vitaminlerinin alınması gerekir.

Mide kelepçesi ameliyatlarının zararları ve yan etkileri var mıdır?
Basında bir takım ölüm vakalarının mide kelepçesinden olduğu yorumları yapılmaktadır. Ancak bu ölümlerin hiç birisinin mideye kelepçe takılması ile alakası yoktur. Zaten bu ameliyata aday kişilerin adından da anlaşılacağı gibi morbit obezite halinde olmaları gerekir. Morbit kelimesi latince ölümcül demektir. Yani ölümcül düzeyde aşırı kilosu olan kişilere uygulanır. Bu ameliyat yapılmasa hastaların kalp krizi ve diğer bazı metabolizma komplikasyonlarına maruz kalması kuvvetle muhtemeldir. O nedenle mide kelepçesi ameliyatı sonrasında oluşan bir takım ölüm vakalarının kelepçe, balon veya mide bandından ziyade kişilerin ölümcül düzeyde obezite rahatsızlığından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Mide kelepçesi ameliyatı fiyatı ve fiyatları hakkında okurlardan bir çok soru geliyor. Bu konuda bilgisi olan okurlarımın bana yazmalarını rica ediyorum. Ayrıca mide kelepçesi ameliyatı olmuş veya midesine ayarlanabilir bant ya da balon taktırmış kişiler de tecrübelerini bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.

Add Comment