Nar Çekirdeği Tohumunun Faydaları Nelerdir-Nar Çekirdeği Tohumu Yağı Nerelerde Kullanılır

Nar Çekirdeği Tohumunun Faydaları Nelerdir-Nar Çekirdeği Tohumu Yağı Nerelerde Kullanılır

Nar çekirdeği tohumu batı ülkelerinde oldukça popüler olan ama ülkemizde henüz yeni tanınmaya başlayan bir bitkisel mucize iksiridir. Cilde, kalbe ve damarlara sayısız faydaları olan nar çekirdeği tohumu selülit tedavisi, cilt sıkılaştırma, cilt gençleştirme, yaşlanmayı geciktirme, kalp krizine bitkisel çözüm olma, anti-kanser özellikler nedeniyle sigara içenler gibi kanser riski altında olanlarda kanser riskini önleme, varis tedavisi amacıyla, kan şekerini düşürmek için, ishali iyileştirmek amacıyla, menopoz döneminde görülen sıcak basmaları ve hassasiyetler için kullanılabilen bir bitkisel üründür.

nar çekirdeği tohumu

nar çekirdeği tohumu

Nar çekirdeği yağı ise nar çekirdeği tohumundan elde edilen ve içerdiği yoğun E vitamini ve antioksidan polifenoller nedeniyle bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak kullanılabilen bir bitkisel esansiyel yağdır. Salatalara çok az bir miktar döküldüğünde akciğer kanseri, rahim kanseri, meme kanseri, gırtlak kanseri, pankreas kanseri mide ve bağırsak kanserleri gibi değişik kanser türlerinin gelişimini büyük oranda engeller. Nar çekirdeğinde bulunan punisik asit te etkili bir antioksidan olarak bilinmektedir. Ayrıca Nar çekirdeğide bulunan linoleik asit ile polifenoller de kalp damar hastalığına yakalanma riskini önemli düzeyde düşürdüğü tespit edilmiştir.

Nar çekirdeği yağı kozmetik ve cilt bakımı alanında içerisinde bulunan E vitamini nedeni ile yaşlanma karşıtı ürün olarak kullanılmaktadır.Parmak uçlarıyla cilde masaj yapılarak cilde yedirilir.

Nar yağı nar çekirdeklerinden soğuk sıkma yöntemi ile elde edilen bir yağ çeşidi olup nar çekirdekleri pamuk tohumu ile aynı oranda yağ içermektedir. Yüksek oranda vitamin, enzim ve mineraller barındırır.

Aynı zamanda nar çekirdeği içeriğinde bulunan linoleik asit ve polifenollerin kalp damar hastalıklarındaki koruyucu etkisi deneysel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Nar çekirdeğinin zararları ve yan etkileri var mıdır

Nar çekirdeği östrojen hormonu bakımından son derece zengindir. Bu nedenle özellikle hamilelerin nar çekirdeğini tüketmeleri tavsiye edilmez.

Add Comment