Öğün atlamanın sakıncaları

Öğün atlamanın sakıncaları

Sağlıklı beslenmenin en önemli gereksinimlerinden bir tanesi de düzenli öğünlerle dengeli bir beslenme alışkanlığı elde etmektir. Bir çok kişi öğünleri zamanında yemeyerek kendileri için gerçekten çok zararlı sonuçları olan bir programsızlığı alışkanlık hale getiriyor.

Öğünleri atlamak, yeterli ve dengeli beslenme düzenine aykırı olup, beraberinde bazı sakıncaları getirir. Özellikle ara öğünleri atlamak, vücuda yarardan çok zarar verir.

Öğün atlamanın getirdiği zararları şöyle sıralayabiliriz:

Çok yemek yeme:

Ara öğünlerin en önemli görevi, günlük kaloriyi dengeli bir şekilde öğünlere yaymaktır. Her atlanan ara öğün, bir sonraki ana öğünde fazla miktarda besin tüketimi anlamına gelir. Sonuç olarak kan şekerinizin dengesiz olarak artıp azalmasına ve istemediğiniz bir vücuda sahip olmanıza neden olur.

Metabolizmada yavaşlama:

Uzun süre aç kalmak, metabolizmanızın en büyük düşmanıdır. Aç kalan vücut, bir daha besin gelmeyeceğini düşünerek minimum düzeyde çalışmaya başlar. Vücudunuzun bu şekilde tepki vermesi, metabolizma hızınızın zaman içerisinde oldukça azalmasına neden olur. Unutmayın düşük metabolizma hızı beğenmediğiniz bir bedene sahip olmanızın ilk nedenidir.

Tatlı ihtiyacının artması:

Atlanan öğün nedeni ile metabolizma hızınızla birlikte kan şekeriniz de düşer. Vücudunuz kan şekerinizin bir an evvel yükselmesini ister, bu nedenle de tatlılara olan düşkünlüğünüz artar.

Karaciğerden kolesterol sentezinin artması:

Açlık vücudunuzun acil durum alarmına geçmesini tetikleyen en önemli etmenlerden biridir. Özellikle karaciğer, siz besin tüketmedikçe sentezlediği kolesterol miktarını artırır.

Add Comment