Öğün Atlamanın Zararları

Öğün Atlamanın Zararları

Fazla kiloların tek nedeni aşırı kalori alımı veya hareketsiz bir yaşam sürmek değildir. Düşük kalorili beslenmeye çalışarak hareketli bir yaşama geçsek bile şayet öğünlerimizi tam ve zamanında tüketmezsek kilo vermek veya kilomuzu kontrol etmek için ortaya koyacağımız emekler boşa çıkabilir. Öğün atlamak bu noktada yapılabilecek en zararlı eylemdir. Öğün atlamanın yanında her öğünün kendine has besinleri ile beslenmemek te kilo almaya neden olabilmektedir.

GÜNLÜK ÖĞÜN DÜZENİ ve ÖĞÜN ATLAMANIN SAKINCALARI
Vücudumuz, bir çok besin ve besin öğesine ihtiyaç duyar ve bunu belli bir düzende ona vermek gerekir. Sindirimi de kolaylaştırmak ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamak için az az, sık sık beslenmek gerekir. Sağlıklı beslenmenin temel ilkelerinden biri az ve sık aralıklarla beslenmektir. Bunun için günde 3 ana öğün ve en az 2-3 ara öğün tüketilmelidir. Öğün planı yaparken dikkat edilecek konuları her öğünün önemini vurgulayarak anlatmakta yarar görüyorum.

Kahvaltı: Güne iyi bir başlangıç yapmak, zinde olmak, gece boyu düşen kan şekerinin dengelenmesi için ve vücudun uzun süren açlık sonrası aldığı ilk öğün olması nedeniyle GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜDÜR.

Öğle Yemeği: Günün önemli olan ikinci öğünüdür. Gün ortasında enerji ihtiyacının karşılanması ve temel bir çok besin öğesinin alınması gereken, enerji yoğunluğu en fazla olması gereken öğündür. Ayrıca sosyal açıdan da öğle yemeği çok önemlidir. Çünkü öğle yemeği sırasında iş arkadaşları, aile, okulda arkadaşlar, dışarıda dostlar ile bir araya gelinerek sosyalleşme sağlanır.

Akşam Yemeği: En hafif alınması gereken öğündür. Ancak sosyalleşmenin en yoğun olduğu öğün olması nedeniyle genellikle kalorisi yoğun ağır yemekler bu öğünde tercih edilmektedir. Oysa ki tam tersi olmalıdır.

Ara Öğünler: Ana öğünlerin arasında uzun süre olduğunda açlık gelişir. Böyle bir durumda daha çok yemek yendiği adeta yemeğe saldırıldığı gözlenmektedir. Bunu önlemek ve açlık mekanizmalarının çalışmaması için öğünlerden yaklaşık 2-2,5 saat sonra ara öğünler tüketilmedir. Ayrıca düzenli ara öğün tüketmeyen kişilerin daha fazla abur cubur besinlere yöneldiği unutulmamalıdır.

Öğün atlamanın sakıncaları:

1- Dikkat, Hafıza, Çalışma ve Öğrenme Yeteneğinde Azalma: Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı ya da diğer bir öğün tüketilmediğinde kişi kendini halsiz ve bitkin hisseder, yeterli enerji alınmadığı için zihinsel faaliyetlerde azalma görülür. Buna bağlı olarak da dikkat azalır, çalışma verimi düşer ve özelliklerle çocuklarda algı zayıflar ve öğrenme yeteneği azalır.

2- Büyüme ve Gelişme Geriliği: Öğün atlandığında, vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri yetersiz ve dengesiz alınır. Öğle yemeği gibi önemli bir öğün atlanırsa günlük ihtiyacımız olan enerji ve besin öğelerinin 2/5’i alınamamış olur ki bu durum, çocuklar için büyüme ve gelişmede gerilemeye neden olur.

3- Sosyal, Zihinsel ve Bedensel Performansın Azalması: Yeterince besin alınamadığında ya da uzun saatler sonucu bir kerede çok yüklü yemek yenildiğinde performansta azalma olur. Açlığa bağlı halsizlik ya da aşırı beslenmeye bağlı şişkinlik, hazımsızlık, ağırlaşma gibi her iki durumda da sosyal, bensel ve zihinsel performansın azalması kaçınılmazdır.

4- Kan Şekerinde Dalgalanmalar: Uzun saatler aç kalındığında hücrelerin temel yakıtı olan kan şekeri düşer. Uzun saatler aç kalındıktan sonra birden yemek yüklenirse düşen kan şekeri aniden yükselir. Bu iki durumun yakın zamanda sık tekrarlaması durumuna kan şekeri dalgalanması denir. Hücreler yeterince yakıt bulamadığında işlev göremez ve ölürler. Sinir ve beyin hücreleri gibi yenilemeyen hücrelerin ölümü hafızanın zayıflaması, sinir iletilerinde yavaşlamaya ve başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Kan şekeri dalgalanması bireyin gün içinde kendini iyi hissetmemesi, uyuşukluk ve uyku hali, üşüme, terleme şeklindeki bulguları farklı zamanlarda yaşamasına neden olabilir. Kan şekerinde dalgalanmalar kişinin yaşam kalitesini düşürür.

ÖNERİ:
Metabolizma açlığı mide açlığına benzemez, bu nedenle metabolizmanın iyi çalışması öğün sıklığına bağlıdır. Sabah, öğle ve akşam ana öğünler ve her ana öğünden 2-2,5 saat sonra ara öğünler tüketilmeli, özellikle çocuklar için gece süt ve meyve öğünü, 6. öğün olarak benimsenmelidir. Ayrıca çok geç saatlerde yemek yenilmemelidir.

Add Comment