ömer coşkun çemen otu tohumu ve çemenotunun çemenin faydaları ahmet maranki ibrahim saraçoğlu

ömer coşkun çemen otu tohumu ve çemenotunun çemenin faydaları ahmet maranki ibrahim saraçoğlu, ömer coşkun çemen otu, ahmet maranki çemen otu tohumu, ömer coşkun çemen otunun faydaları, ömer coşkun çemen tohumu, ömer coşkun çemen tozu, ömer coşkun çemen zeytinyağı, ömer coşkun çemenin faydaları

Sağladığı faydaları ile ünlü olan çemen otu, baklagiller ailesinden olup özellikle ülkemizin de dahil olduğu Güney Avrupa ve Akdeniz havzasında yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Yarım metreye kadar boylanabilen çemenotu ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültürü de yapılmaktadır. Gövdesi açık yeşil renkli, yuvarlak kesitli, ince tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Bitki dikine ve kimi zaman da yere yatarak gelişir. Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar. Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür.

çemen otu, çemenotunun faydaları

Çemen otu, bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı yerlerden hoşlanır. Ayrıca bitek ve alkalik toprakları seven çemenotu, tohumlarıyla çoğaltılır. Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır. Burada tohumlar ezilip pastırmanın üzerine sıvanan keskin kokulu “çemen” adlı macunun içine ana madde olarak katılır. Bazı yerlerde çemenotunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yendiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.

Çemenotunun yararları, faydaları nelerdir?

Bilinen Birleşimi :

Çok keskin kokulu olan çemenotu tohumları, % 30′a varan oranda yapışkan bitki sıvısı ile uçucu ve sabit yağlar; trigonellin, kolin ve kumarin adlı maddeleri içerir.

Çemenotu yağı ve çörek otu faydaları

Çemen Otunun Faydaları Şu Şekildedir:

Çemenotu Öksürüğe bitkisel çözüm sunar ve hafifletir, göğsü yumuşatır ve balgamı söktürücü bitki olarak bilinir.Bronşiti ve boğaz ağrılarını hafifletir, rahatlama sağlar.Acı oluşu nedeniyle sindirim sistemini uyarır, sindirim işlemini kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarım söktürür. İshale bitkisel çözüm olarak diyarenin iyileştirilmesinde yararlı olur.

Çemen otu, Bedeni güçlendirici bir toniktir. Özellikle nekahat halindeki hastalara iyi gelir.

Çemen otu, Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.

Çemen otu, emzikli (süt veren) annelerde süt gelişini artırır.

Çemen otu, adet sökücü bitki olarak kadınların aybaşı dönemini rahat atlatmalarına yardımcı olur.

Çemenotu ayrıca çıban ve yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur. Bunun için tohumlan ezilip toz haline getirilir. Biraz suyla karıştırılıp yara lapası hazırlanır. Bu lapa yara ve çıbanlara dıştan uygulanır.

Çemenotu ile hafızayı geliştiren şifalı bitkisel kürler

Kullanım Şekli

Çemenotu Çayı nasıl hazırlanır, çemen otu hazırlama ve demleme tarifi :

Çemenotunun tohumları sonbaharda olgunlaştıkları zaman toplanır. 1,5 tatlı kasığı tohum l bardak sıcak suya konulup 10 dakika süreyle ağır ağır kaynatılır. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Yüksek tansiyon önlemede yardımcı olan bir bitki olarak çemenotu kürü oldukça faydalı olmakta ve işe yaramaktadır.

çemenotunun faydaları, çemenotu tohumu, çemen tohumu, maraş çemeni, çemenotu tohumunun faydaları, çemen otu bitkisel çözüm, çemen tohumunun faydaları, ömer coşkun çemen otu tohumu, çemen otu tohumu faydaları, ahmet maranki çemen tohumu faydaları, çemen otunun faydaları ve kullanma şekli, çemen otu, ibrahim saraçoğlu çemenin faydaları, Çemen tohumu faydaları ender saraç, çemenotu tohumu, Çemenin nasıl kullanılırsa cinsel gücü artırır*, çemenotu tohumunun ne gibi zararları vardır, çemenotu tohumu faydaları, Suna Dumankaya çemenotunun faydaları, kahramanmaraş çemen tarifi, pastırma çemenin faydaları

Add Comment