ömer coşkun ebegümeci ve ebegümecinin faydaları

ömer coşkun ebegümeci ve ebegümecinin faydaları

Ebegümeci: Hubbaz olarak ta bilinen bu bitki, Ebegümecigiller ailesinden olan ebegümeci otu,  çiçekleri ilaç yapımında, yaprakları  ise besin olarak sebze şeklinde tüketilen ve yol, tarla, arsa kenarlarında kendiliğinden yetişen bir şifalı bitki ve besindir.  Ebegümeci otu  15 – 65 santim uzunluğunda bir bitki olup sarmaşık gibi sarmal yapraklara sahiptir. Yaz aylarında çiçek veren ebegümeci, çayı, yağı veya yaprağı, lapası şeklinde değişik kullanım alanlarına sahip bir bitkidir. Ebegümecinin yaprakları ile çiçekleri kurutulmadan kullanılır.

EBEGÜMECİNİN FAYDALARI : Göğsü yumuşatıcı ve öksürüğü kesici etkisi bulunan ebegümeci, mide ve bağırsaklar ile sindirim sisteminin düzenli işlev sürdürmesine fayda sağlamaktadır. mide bulantısına bitkisel çözüm olan ebegümeci, kabızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır ve aynı zamanda mide bulantısına ve kusmaya iyi gelir. Ateş düşürücü ve sancı kesici özelliklerinin yanında iyi bir iltahap giderici olarak bademcik şişmesine doğal tedavi sunar. Ebegümeci nezle, bronşit, nefes darlığı için bitkisel tedavide kullanılmaktadır. Ebegümeci yağı ve ebegümeci lapası çıbanların olgunlaşarak baş vermesine ve cerahatini akıtmasına yardımcı olur. Kanama durdurucu bitkiler içerisinde burun kanamasına iyi gelen niteliği ile bilinir. Dişeti hastalıklarına kesin çözümdür. Mide ağrısı ve spazmına iyi gelir. Burun tıkanıklığına iyi gelen bitkiler arasında ebegümeci de sayılmaktadır.

Ebegümeci hangi hastalıklara iyi gelir ve bitkisel tedavi sunar:
* Ebegümeci hazımsızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır ve tedavi amacıyla kullanılır.
* Ebegümeci Akciğer kanserini önleyici özelliği vardır. Akciğerleri temizler.
* Ebegümeci Balgam söktürücü bitkiler dendir
* Ebegümeci Sigarayı bırakan kişilerde, akciğerleri 70 günde temizler.
* Ebegümeci Kanserden koruyucudur.

Ebegümeci nasıl tüketilir ve kullanılır

Dr.Ömer Coşkun tarafından tavsiye edilen Ebegümeci Kürü

Ebegümecinin taze yapraklarının soğanla kavrulmasından sonra,pirinç eklenip yemek olarak tüketilebilir.

Birkaç ebegümeci yaprağı kaynar suda 10-15 dakika kadar bekletilip demlendikten sonra 5 saat bekletilip aç karnına çay olarak tüketilir.

EBEGÜMECİ ÇAYI YAPILIŞI TARİFİ FAYDALARI : Kaynamış ve ocaktan çekilmiş olan 1 çaydanlık  suyun içine bir tutam ebegümeci otu atılarak ve 6 saat kadar bekletilerek aç karnına bu çay içilir. Ebegümecini kaynatmayınız. zira kaynatıldığında içerisindeki faydalı mineraller, besinler ve vitaminler yok olur. O nedenle kaynamış suya demleme şeklinde ilave edilmelidir.

Ebegümeci Lapası Yapılışı Tarifi Faydaları: Ebegümecinin taze yaprakları lapa haline getirilir ve çiban veya yaraların üzerine bir tülbentle konulduğunda yaranın verdiği ağrıyı giderir. Ebegümeci Lapası egzamaya bitkisel çözümdür ve egzamaya iyi gelen bitkiler arasında unutulmamalıdır.

Ebegümeci çayı mide bulantısı ve ağrılarına iyi gelir ve bitkisel tedavi çözüm imkanı sunar.

Add Comment