Hodan Yağının faydaları ve hodan bitkisi kullanımı

Hodan Yağının faydaları ve hodan bitkisi kullanımı:

HODAN BİTKİSİNİN CİLDE VE SAĞLIĞA FAYDALARI

hodan

Hodan bitkisi orta boyda ve bahar aylarında çiçek açan bir ot türüdür. Halk arasındaki ismi Sığırdili otudur. Hıodan bitkisi özellikle batı anadoluda ve marmara bölgsinde yetişmektedir.   Hodan yağı, bitkinin çiçekleri ile yapraklarından elde edilen bir bitkisel esansiyel yağdır. Hodan yağı içerisinde bol miktarda cilde ve sağlığa faydalı maddeler yer almaktadır. Misal olarak müsilaj adı verilen zamk benzeri bir madde içermekte ve bu maddeler vücutta yatıştırıcı gevşetici laktasif faydalar sağlamaktadır. Ayrıca hodan yağı içerisinde bitkisel reçine ve mineraller yer almaktadır. Boğaz ağrısı, ses kısılması ve öksürük için bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

HODAN YAĞININ YARARLARI VE HODAN BİTKİSİNİN FAYDALARI:

– Hodan bitkisi terleme sağlayan ter sökücü bir yağdır.
– İdrar söktürücü bitki olarak bilinir
– Balgam söktürücü bitki olarak yaygın biçimde kullanılır
– Boğaz ağrısına bitkisel çözüm sunar
– Öksürüğe doğal tedavi olanağı tanır
–  Strese ve depresyona iyi gelen bitkiler arasındadır.
*İltihap sökücü ve enfeksiyon kurutucu etkisi vardır.
*Moral ve cesareti düzeltir
* Yeni anneler için sütü artıran bitki olarak bilinir.
*Sakinleştirici bir bitkidir
*Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler arasındadır.
*Balgam söktürücü bitkiler arasındadır.
*Hodan Lapası yanığa ve yaralara iyi gelir iyileştirici etki yapar
*Ateş düşürücü bitkiler arasındadır.
*İdrar yollarını ve bağırsakları temizleyici  bitkilerdendir

HODAN BİTKİSİ NASIL KULLANILIR,
Sağlık için: Tansiyon sorunu bulunanlar için uygulanan tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren hodan yaprakları, doğal tuz kaynağı olarak istifade edilebilmektedir. Ayrıca yukarıda saydığımız çok çeşitli türlerdeki hastalıklar ve rahatsızlıklara bitkisel yolla çözüm arayanlar için kullanılması gereken bir şifalı bitki dir.

Yemeklerde Hodan Yağı:  Hodan Çiçeği özellikle  salatalarda garnitür olarak kullanmaktadır. Tatlı süslemelerinde de hodan  çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabilir. Taze hodan yaprakları soğuk içeceklerin içerisine konur.  Yeşil hodan yaprakları, ince doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir.
Hodan Yağı Cilt lekeleri için: Masaj tedavisi ile yüze ve cilt sorunu bulunan bölgelere kırışıklara uygulanır.

Ömer Coşkun Hodan Yağı tableti Kullanımı

Ömer coşkun tarafından tavsiye edilen hodan bitkisinden elde edilen hodan yağının kullanımı ve faydaları özellikle cilt sorunları için uygulanmaktadır. Hodan yağının cilde faydaları çok çeşitlidir. Cilt lekeleri, ciltte oluşan sivilce lekeleri ve akne izleri, değişik cilt hastalıkları neticesinde ortaya çıkan ciltteki yaralar ve izler, sedef, egzama, vitiligo ve cilt kırışıklıkları gibi değişik cilt sorunlarının bitkisel tedavisi için doğal çözüm olarak hodan bitkisi yağı kullanılmaktadır.  Hodan yağı, kapsül şeklinde satılmakta ve kapsül içerisinde bulunmaktadır. Bir kutu hodan yağı içerisinde ortalama olarak 60 adet bitkisel kapsül yer almaktadır. Görülen cilt hastalığı, kırışıklık ve cilt lekelerinin düzeyine göre günde 1 ile 2 adet arası hodan yağı alınmalıdır.

Hodan yağı tek başına kullanılabileceği gibi cilt rahatsızlıklarının tıbbi tedavisine bitkisel destek ürünü olarak ta kullanılabilmektedir.

Hodan yağı nasıl kullanılır: Tedavi edilmek istenen bölgeye masaj yoluyla uygulanır.

hodan bitkisi, hodan bitkisinin faydaları, hodan otu, hodan yağı, hodan yağı cilt, hodan yağı faydaları, hodan yağı nasıl kullanılır, hodan yağının cilde faydaları, hodan yağının faydaları, hodan bitkisinin faydaları

Add Comment