Osman Müftüoğlu karın yağları nasıl eritilir

Karın ya da göbekte biriken yağların sebebi genetik, metabolik ya da hormonal faktörler olabiliyor.

Eğer kanda insülin hormonun fazlalığı ve insüline cevapsızlık ile seyreden “insülin direnci sendromu” olan “kronik stresli” veya “metabolik sendromlu” biri iseniz, otuz yaşından sonra karın çevrenizin yavaş yavaş genişlemeye başlamasına şaşırmayın.

Eğer karın çevrenizde yağlanmayla birlikte yüzünüzde yuvarlaklaşma, ensenizde yağ birikimi, karın ve kalçanızda kırmızı-mor çatlaklar meydana gelmişse bir Kuşing (Cushing) hastalığı ya da sendromundan kuşkulanmak gerekiyor.

Böbreküstü bezinin stres hormonu kortizolü çok miktarda üretmesi sonucunda oluşan bu sorun yüksek dozda veya uzun süreli kortizol kullanımı durumunda da ortaya çıkabiliyor. (Sezen Aksu’da böyle olmuştu).

Orta yaşlarla beraber belirginleşmeye başlayan karın ve bel çevresinde yağlanma erkeklerde testosteron azalması (Andropoz), kadınlarda östrojen kaybı (Menopoz) ile de ortaya çıkabilmektedir. Ve son olarak herhangi bir hormonal ya da metabolik sorun olmadan da karın ve göbek çevresinde yağlanma ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor. Bu durum çoğu kez genetik kökenli olmakta. Çok miktarda alkol tüketmenin (özellikle biranın) de karın yağlarını artırdığı bilinmektedir.

Add Comment