Patates ile zayıflama zayıflatırmı Patatesin faydaları

Patates hem zayıflama ve diyet alanında çokça kullanılan hem de sağlığa faydaları bakımından sayısız yararları ve faydaları olan bir sebzedir. Patates, kolok kanserine ve bağırsak düzensizliklerine bitkisel çözüm sunmakta ve içeriğinde bolca bulunan diyet posaları nedeniyle iyi ve kalıcı zayıflama sağlamaktadır.

Patates zayıflatırmı?

patatesin faydaları

Patates ile ilgili olarak yaygın bilinen yanlış, patatesin zayıflama sağlamadığı ve kilo aldıran bir yiyecek olduğudur. Ancak patates, her ne kadar bol miktarda karbonhidrat içerse de içerisinde bolca bulundurduğu diyet lifleri ve bitkisel posalar yardımıyla barsaklarda şişkinlik yaratmakta ve tokluk hissi oluşturmakta ve sindirimi çalıştırarak vücudun fazladan kalori harcamasına yardımcı olmaktadır. Patates gerçekten iyi bir doyum hissi oluşturur. 1 adet patateste bulunan 200 kalori ile bir öğün tok gezebilirsiniz. Zaten patatese sos ve tereyağı, ketçap mayonez gibi ilaveler yapılmazsa asla kalori olarak kilo aldırıcı bir düzeye erişemez. Patatesin zayıflatan etkisini artırmak için patates kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. Çünkü kabuğunun sindirimi çok zor olduğu için mide ve bağırsaklarımız patates kabuğunu sindirmek için çok ciddi miktarda enerji harcamakta ve efor sarf etmektedir. Bu da vücudun fazla kalori harcaması ve metabolizma hızının artması ile sonuçlanır.

Patatesin Faydaları nelerdir?

patateste bolca bulunan fotokimyasallar matebolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca patates kolesterol düşürücü etkileri bulunan bir sebzedir. Porsiyon ölçüsü: 1 büyük patateste 278 kalori ve 1 gramdan daha az doymuş yağ bulunur. Karbonhidrat bakımından zengin olan patateste ayrıca Sodyum, Diyet Lifleri, C vitamini, Thiamin,Niasin, Vitamin B6, Bakır,Demir, Magnezyum, Manganez, Potasyum gibi hayati açıdan önemli vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.

Add Comment