Pıhtı Eriten Yiyecekler Besinler ve Kürler İbrahim Saraçoğlu

Pıhtı Eriten Yiyecekler Besinler ve Kürler İbrahim Saraçoğlu

Kanın giderek yoğunlaşması neticesinde kandaki pıhtılaşma eğilimi artmaktadır. Kanda görülen pıhtılaşma, kalp ve damar yoluyla beyin, akciğer gibi hayati organlara pıhtı atılmasına sebebiyet vermekte ve bu da hayati organlarda felç ve hatta ölüme uzanan bir takım komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kanda pıhtılaşma sorunu olanların pıhtı eritici ilaçlar (antitrombotik veya antikoagülan) ile doktor kontrolünde ilaç kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaçların eski nesil kan sulandırıcı ilaç türleri genelde varfarin, kumadin (coumadin), asetil salisilik asit (aspirin), heparin gibi ilaçlardır. Bu ilaçların bir kısmı kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin oluşturabildiği pıhtı riskini önlerken bazıları ise (aspirin) kanda beyaz pıhtı oluşumuna mani olmaktadır. Eski nesil kan sulandırıcıların bir takım yan etkileri olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse varfarin ilacı kullanıldığnda kandaki K vitamini seviyesi önemli ölçüde düşmektedir. Bu nedenle yeni nesil kan sulandırıcılar adı verilen Pradaxa, xarelto gibi ilaçlar kanı sulandırmak için K vitaminini etkilemek yerine başka mekanizmaları üzerinde pıhtılaşmayı önlemektedir.

Peki pıhtı eriten ve kanı sulandıran yiyecekler ve bitkisel çözümler de var mıdır?

kan sulandırıcı kuru maydanoz

kan sulandırıcı kuru maydanoz

Bitkisel tedavi kürleri kesinlikle ilaç tedavisinin yerini tutmaz. Ancak doktorunuz tarafından sizlere kan sulandırıcı yiyecekler ve pıhtılaşmayı önleyen besinler, gıdalar, içecekler, pıhtı çözücü meyveler ve sebzeler tüketilmesi önerildiyse bu durumda sizlere aşağıdaki yiyecekleri tüketmenizi tavsiye edeceğiz.

Kan Sulandırıcı Meyveler:

Elma kanı sulandırırmı: Her gün bir elma yerseniz doktor evinize uğramaz. Bu ingiliz deyişinin ne denli doğru olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda elmanın sağlığa bilinmeyen çok yönlü faydalarının ortaya çıkmasıyla teyit edilmiştir. Elmada bulunan polifenoller kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı önleyici etki oluşturmakta ve kalp krizi, felç riskini önemli düzeyde düşürmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken küçük ama önemli bir ayrıntı var. O da elmanın kabuğunda kan sulandıran etkisi olan polifenollerin yoğunlaştığıdır. Bu noktada elma kabuğu yiyerek pıhtılaşmayı engellemek mümkündür diyebiliriz.

Soğan ve sarımsak kan sulandırıcıdır: Soğan ve sarımsağın damar açıcı ve damarlardaki plaklaşmayı önleyici bir takım yararları vardır. Bu nedenle soğan ve sarımsak tüketmek (mümkünse çiğ tüketmek), sarımsağı yoğurdun içerisine koyarak her gün bir kase sarımsaklı yoğurt yemek damarlarınızı açacaktır.

Limon pıhtı eritir mi? Aslında sadece limon değil, turunç, portakal, mandalina ve greyfurt, kiwi gibi turunçgillerden olan meyveler kanı sulandırmak ve tansiyonu düzenlemek için kullanılmaktadır. Limon Kanı Temizlermi? Limonun kanda pıhtılaşmayı hızlandıran toksinleri temizlediği ve vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle limon kabuğu çayı, kanı doğal yollardan sulandırmak için yaygın bir biçimde kullanılan bir bitki çayıdır.

Pıhtı Eriten Karabuğday Kürü: Karabuğday da bulunan anti-oksidan maddeler, damar tıkanıklığına ve damarlarda pıhtılaşmaya neden olan serbest radikallerin kandan temizlenmesine yardımcı olur. Karabuğday aynı zamanda pıhtılaşma riskini artıran kandak kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler. Karabuğday, yemeklerde kullanılarak, erişte vb şeklinde tüketilebileceği gibi karabuğday çayı olarak da pıhtılaşmaya bitkisel çözüm kürü olarak kullanılabilir.

Kan Sulandırıcı Maydanoz Kürü: Doğal yollardan pıhtılaşmayı önleyen en etkili madde flavanoidler adını verdiğimiz antioksidan etkileri olan bir bitkisel kimyasal maddedir. Bu maddeyi içeriğinde bolca bulunduran maydanoz ise bitkisel kür için kullanılmalıdır. Bir çay kaşığı kurutulmuş maydanozda yaklaşık yarım gram flavanoid bulunur. Maydanoz çayı her gün bir fincan tüketilmelidir. Bu sayede pıhtılaşmanın neden olabileceği kalp krizi, felç ve inme riski minimuma indirilmiş olur. Bu kadar yoğun flavanoid in bulunduğu başka bir bitki yoktur. Bu değere yakın sayılabilecek, ahududu, karadut, kuşburnu, böğürtlen gibi meyveler de bitki çayı olarak veya meyve olarak tüketilmek suretiyle kandaki pıhtılaşmaya bitkisel çözüm amacıyla tüketilmelidir.

13 Yorum

 1. Naim Özcan 21 Kasım 2016
 2. Selçuk İlhan 31 Ağustos 2016
 3. esra 26 Haziran 2016
 4. SİBEL 14 Mayıs 2016
 5. sevgi 23 Şubat 2016
 6. kadir 26 Ocak 2016
 7. ali 26 Aralık 2015
 8. Sercan 06 Kasım 2015
 9. duygu 21 Temmuz 2015
 10. cem 10 Nisan 2015
 11. Akkiz dursun 29 Mart 2015
 12. ceylan 26 Aralık 2014
  • admin 11 Ocak 2015

Yazı hakkında yorum bırakın