Porsiyonla Ne Yediğinisi Tespit Edin!

Lynn Grieger

Kendinizi Goldilocks gibi mi hissediyorsunuz? “Bu yulaf lapası kasesi oldukça küçük mü yoksa çok mu büyük, tam ölçüde mi?”

Çoğu insanın aşırı kilo almasının ilk nedenlerinden biri, porsiyonlarını kontrol edememesidir. Yiyecek reklâmları, en büyük suçlulardır. Neden porsiyonlar her yerde sorun olur?

Cevabı: Kaloriler. Küçük bir armut 60 kalori, büyük bir armut ise 80 kalori içermektedir. McDonald’da büyük bir mönü 400 kalori, küçük bir mönü ise 220 kalori içermektedir. Yılda üç haftada üç kez büyük bir kızartma mönüsü alıyorsanız bu, vücudunuzun yılda 4 kilo yağ aldığı anlamına gelir. Sonuç olarak, kilo verme kalori azaltma demektir.

Standart servis ölçüsünü ne kadar bildiğinizi gösteren soru ve cevaplar..

1. Meyve suyu servisi ne kadardır?
a) 1,18 desilitre
b) 1,77 desilitre
c) 1 kâse

Cevap: Yiyecek piramidine göre bir servis 1,77 desilitre veya 3/4 kâse olmalıdır. Kilo Göstergesi veya diğer değişen pogramları kullanmaya alışkınsanız, 1/2 kâse bir servistir. Ya da etiketi okuyun ama yıllardır Snapple gibi gelişen meyve suları ve içeceklerin kişiye özel ölçülerini hatırlayın; “bireysel” şişeleri 2,5 litre servis oluyor.

2.Bir fırın ekmeği ne kadar tahıl içerir?
a) 113 gram
b) 170 gram
c) 56 gram

Cevap: Eski standard ekmekler “yarım ekmek, bir porsiyon tahıla eşittir veya ince bir dilim ekmeğine” yemekten vaz geçtiğimiz büyük ekmeklere benzemiyorlar. Artık çoğu ekmek, 5 ila 6 tahıl servisi olmakta. Dürüst olun: Öğle yemeği için üç sandiviç yer misiniz? Bir baget ekmek yediğinizde aslında bunu yapmış oluyorsunuz.

3.Pişmiş makarnanın doğru servis porsiyonu nedir?
a) 1/2 kâse
b) 1 kâse
c) 2 kâse

Cevap: Bir buçuk kase, ya da iki avucunuza akdığınız miktar, bir tabak makarnadır. Her gün altı veya daha fazla tabak tahıl hedeflerseniz bir öğünde 1 tabak makarna ( ya da 2 tabak ) yiyebilirsiniz. Ama öğlen yemeğinde bir ekmek yediyseniz gün içerisinde 1/2 tabak makarna ile tahıl almış olduğunuzu unutmayın.

Add Comment