Portakal kabuğunun faydaları nelerdir, portakal kabuğu yağı ve portakal suyu faydaları

Portakal kabuğunun faydaları nelerdir, portakal kabuğu yağı ve portakal suyu faydaları

Aslında pek bilinmeyen ve genede meyve olarak tükettiğimiz portakal kabuğunun ne denli faydalı bir bitkisel şifa maddesi olduğunu ortaya koyan bu yazıyı okuduktan sonra artık siz de portakal kabuğunu çöpe atmak yerine portakal kabuğunun faydalarından faydalanmanın yollarını deneyeceğinizden eminim.

portakal kabuğu

portakal kabuğu

Portakal kabuğu yüzde 5 oranında minarel tuzlar, organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalıkta kullanmıyla ilgili birçok farklı bilimsel yayın mevcuttur.

Portakal kabuğunun faydaları selülit tedavisi için de geçerlidir. Selülitlere karşı portakalın kabuğu yardımcı olabilir. Ultraviyole ışınlarına karşı etkisi olduğundan dolayı kozmetik sanayiinde de kullanılır. Vücuttaki sarkma ve kırışma sorunlarına karşı da portakal kabuğu kullanılmakta ve Portakal kabuğunun faydaları ile yararlarından faydalanılmaktadır.

İştahsızlığa portakal kabuğu ile bitkisel çözüm: Almanya sağlık bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu portakal kabuğunun iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

Bir fincan kaynar suya 1 kahve kaşığı portakal kabuğu konulur. Üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden önce içilir. Yemeklerden en az 30 dakika önce alınır ve bir müddet ağızda tutularak içilir.

Portakal kabuğu ısıya dayanıksız olduğu için kaynatılmamalıdır. Üzerine kaynar su dökülerek haşlanmalıp tüketilmelidir. Portakal kabuğu ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak ışık, oksijen ve neme karşı korunaklı biçimde ve 20ºC’nin altında bir ısıda saklanmalıdır. Aksi durumda allerjiye neden olabilir.

Böbrek taşı dökücü bitkisel karışım: Teksas üniversitesi tıp merkezinin yaptığı bir araştırmaya göre portakal suyu böbrek taşlarının yeniden oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Böbrek taşı proplemi geçirenlere her gün bir bardak portakal suyu içmeleri önerilmiştir.

Portakal suyunun faydaları nelerdir
Portakal suyu da cide ve sağlığa sayısız faydaları olan bir meyve suyudur. Portakal suyunun faydaları en fazla olanı ve en yararlısı kırmızı renkli portakaldır. Portakalın iç renginin koyu kırmızı olması onun likopen içerdiğini gösterir. Likopen prostat kanserine karşı koruyucu etki taşır. Portakal suyu kahvaltıda veya kahvaltıdan sonra içilmelidir. Taze ve yeşil portakal yaprağı ise kabızlık sorunu olanlara öneriliyor.

Add Comment