Protein Diyeti-Atkins Diyet Listesi

Protein Diyeti-Atkins Diyet Listesi

Protein diyeti ,ince, güzel ve yağsız bir vücuda sahip olmak isteyenler için yapabileceğiniz en etkili diyet formüllerinden bir tanesidir. Atkins diyeti olarak ta adlandırılan bu diyet formülü, hızlı ve kalıcı zayıflama isteyenler için tavsiye dilen ve dünyadaki bir çok ünlü kişi tarafından uygulanan bir diyet formülüdür.

Protein Diyeti-Atkins Diyet Listesi Zayıflatırmı?

Protein diyeti hızlı kilo kaybetmek için tasarlanmıştır. Doktor Robert Atkins’in öncüsü olduğu Atkins protein diyetini yapan ünlüler arasında Brad Pitt, Jennifer Aniston ve Jerry Halliwell gibi simalar da vardır. Peki bu Proteinli gıdaları bolca tüketeceksiniz. Başlıca protein kaynakları ise protein içeren besinler olarak et, süt, balık gibi hayvansal ürünlerdir. Sebze ve meyveler de protein diyeti listesinde yer alan önemli bir besin grupları olmasına rağmen, protein alımını dengeleyecek miktarda tüketilmelidir. Örnek vermek gerekirse protein diyeti kahvaltı menüsünde yumurta ve salam yer almakta, ancak yulaf ezmesi veya ekmeğe ağırlık verilmemektedir. Bu diyet planı, özellikle yoğun gündelik hayattan dolayı kilo vermek için pek zamanı ve enerjisi olmayan kişilerin kolay yoldan kilo verebilmelerine olanak sağlamaktadır. Özellikle güreş, boks, judo gibi güç sporları yapan kişilerin kilo vermek ve diğer yandan da kas dokusuna zarar vermeden bunu başarmak için genellikle protein diyeti yaptıklarını görüyoruz.

protein diyeti diyet listesi

Protein diyeti, kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 haftada 5 kilo ile 8 kilo arası bir zayıflama olanağı sağladığı bilinmektedir. Protein diyetinin temel felsefesi şudur.: Aşırı karbonhidrat tüketmek vücutta açlığı tetiklemektedir. Ancak diğer yandan da yetersiz miktarda karbonhidratlı yiyecekler tüketirseniz tüketin vücudun açlık hissi daha da artmaktadır. Bu nedenle karbonhidrat alımını belirli bir miktarda sınırlayıp özellikle kas ve hayati organların ihtaç duyduğu ve sindirimi esnasında vücudun ciddi anlamda eneri harcadığı protein alımını artırmak gerekecektir. Proteinli yiyeceklerin diğer bir avantajı da sindiriminin uzun sürmesinden dolayı midede kalma süresi de uzamakta ve tok tutucu etkisi uzun sürmektedir.

PROTEİN DİYETİ FAYDALARI

Protein diyeti vücudun enerji htiyacını doğru yoldan ve yeteri miktarda sağlama oldukça yeteneğine sahip bir diyet programıdır. Zira protein diyeti açlık hissi dediğimiz ve bizleri diyet yaparken oldukça zor durumda bırakan duyguları yaşatmayan bir diyet türüdür. Bu diyeti yaparken mideniz kazınmayacak ve hemen kendinizi buzdolabının önünde yiyecek birşeyler ararken bulmayacaksınız. Protein diyetinde tüketilebilecek yiyecekler çok çeşitli oldukları için damak tadınıza uygun birşeyleri bulmak sizler için de zor olmayacaktır. Hindi etinden tutun da yarım yağlı yoğurda kadar geniş bir yelpazede tüketilebilecek çok sayıda yiyecek alternatifi bulunmaktadır.

Protein diyetinin bir diğer önemli avantajı da, diyet sırasında verdiğimiz fazla kiloların geri alınmasının zor olmasıdır. İnsülin düzeyini baskılayarak kısa zamanda çok kilo verdiren diyetler gibi yo-yo etkisi ile karşılaştırmaz. Ancak bu demek değildir ki diyet biter bitmez eski alışkanlıklarımıza geri döneceğiz.

PROTEİN DİYETİ ZARARLARI VE DEZAVANTAJLARI

Protein diyetinin eh büyük dezavantajı söz konusu diyetin tek tip beslenmeye neden olmasından dolayı karbonhidrat ve yağ alımının azalmasına neden olması ve bunun neticesinde vücut için gerekli olan ve ancak karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden temin edilebilen A, D, E ve K, gibi yağda eriyen vitaminler, mineraller ve yağ asitlerinin yeteri kadar tüketilememesidir. Uzun dönem devam edilmemesi gereken bir diyet formülü olan protein diyetinin 20 günü aşması durumunda tırnak, cilt ve saçlarda bir takım bozulmalar görülebilmektedir.

Protein diyetinin bir diğer yan etkisi ise uzun dönemli diyet programlarının böbreklere baskı yapması ve vücudun hızlı bir biçimde sıvı kaybetmeye başlamasıdır. Bu nedenle protein diyeti süresince kalsiyum ve potasyum bakımından zengib olan mineralli su tüketmek hem vücudun su kaybını hem de böbreklerde bozulan elektroliz dengesini sağlaması bakımından faydalı olacaktır.

Protein diyeti sağlığa zararlı mı?

İtiraf etmeliyim ki protein diyeti bir miktar ağır bir diyet ve kesinlikle yaşlılara önerilmiyor. Çünkü diyet özellikle yaşlılarda kanın pıhtılaşma kapasitesini arttırıyor. Diğer yandan böbrek hastası olanlar ile kronik pankreatit, kolit ve irritabl bağırsak sendromu veya gut hastalığı olan kişilere de önerilmeyen bir diyet programı olarak bilinmektedir.

Tabi bu son dediklerimiz kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Yılda 15 günü geçmemek kaydıyla sağlıklı kişilerde protein diyeti yapmanın bir zararı da kesinlikle söz konusu değildir. Şimdi gelelim protein diyeti nasıl yapılır ve protein diyeti menüsü nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlamaya:

PROTEİN DİYETİ PROGRAMI

Sabah Kahvaltısından 15 dk önce bir bardak ılık su içilecek

Sabah Kahvaltısı:

Sütlü Kahve veya çay ( sütün yağ oranı % 0.5 i aşmamalı) yanında yapay tatlandırıcı kullanabilirsiz. 100 gram yağsız yoğurt ( 80 kalori), 30 gram yağsız peynir.

Şayet ilk 2*3 günde kahvaltı size doyma hissi vermiyorsa bu durumda kahvaltıdan sonra 2 bardak sıcak su veya yeşil çay içebilirsiniz. İçeceklerin içerisine nane atarsanız iştah kesici faydası olacaktır.

Öğle Yemeği

Yemekten 10 dk önce bir bardak ılık su,

Yemekte: 2 dilim kepekli ekmek, bir porsiyon mevsim salata, 3 adet mandalina ve 1 porsiyon yağsız ve derisi alınmış beyaz et ( hindi, tavuk ya da balık eti)

Ara öğün: Yemekten 2 saat sonra 1 bardak limon suyu ve yarım elma

Akşam Yemeği

Yemekten 10 dk önce bir bardak ılık su,

Yumurtalı salata, ( malzemeleri: 1 adet dilimlenmiş kaynamış yumurta, 2 tatlı kaşığı mısır haşlaması, yarım limonun sıkma suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, sarımsak ve soğan, 300 gram hamsi kızartması 100 gram pirinç haşlaması ( diğer günlerde hamsi yerine 250 gram piliç eti, 200 gram balık, veya 150 gram kırmızı et tüketebilirsiniz. Et yemeğini ne şekilde yapacağınız size kalmış ancak yağ kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Protein diyeti, 3 günlük protein diyeti veya 5- 7, 10 ya da 15 günlük diyet listeleri olarak uygulanabilir. Takipçilerimizden kullanıcı yorumları, diyeti yapanların görüş ve önerilerini bekliyoruz.

Add Comment