Protein Diyeti listesi nasıl yapılır

Protein Diyeti ile zayıflama ve kilo verme

Diğer bir çok diyet listeleri nin yanında protein diyeti, içerdiği yüksek protein oranı ve düşük yağ düzeyi ile oldukça popüler bir diyet formülü olarak uygulanmaktadır.  Zayıflamak isteyenler, protein diyetini genelde kilo vermek ve bu arada kas yapmak için uygulamaktadırlar. Proteinler vücuda faydaları ve sağlığa yararları bulunan hayati öneme sahip bir besin grubudur. Vücudumuzda kas, beyin hücreleri gibi önemli doku ve organlar protein den yapılmıştır.  Hücrelerin yapıtaşı olan proteinler, tüm organlarımızı da oluşturmaktadır. Cilt- deri, saç, kemik gibi dokular da protein den oluşmaktadır.

protein diyeti

Vücudumuzda salgılanan enzimler ve hormonlar da proteinden oluşmaktadır. Kısacası proteinler vücudun harç ve tuğlasıdır. Bu nedenle protein diyeti son derece besleyici ve sağlıklı zayıflama sağlayan bir diyet türüdür.  Dengeli bir biçimde tüketilen proteinli besinler, hem zayıflamaya yardımcı olmakta hem de sağlıklı yaşam için faydaları olmaktadır. Bunun için et süt, baklagiller, deniz ürünleri, yumurta, ceviz içi, fıstık, badem içi gibi protein bakımından zengin besinlerden istifade etmeliyiz.

Protein diyeti için diyet ve beslenme menüsü

Proteinler değişik besin kaynaklarından elde edilebilmektedir.  Çocuklar için günlük protein ihtiyacı kilo başına 1 gram dır. Büyükler ise günlük ortalama 60 gram protein kaynağına ihtiyaç duymaktadırlar.   Deniz ürünleri, içerisinde çok az yağ taşıdıkları için en ideal protein kaynağı olarak Protein Diyeti’nde özel bir yere sahiptirler.

Protein tabalı diyet aslında yeni bilinen bir olgu değildir. Atkins Diyeti, Zone Diyeti, gibi popüler diyet formüllerinin temelinde hep protein diyeti yer almaktadır. Vücut geliştirmecilerin diyet listeleri de protein diyeti ağırlıklıdır.

En ideal protein diyeti planı hangidisir? Sabah kahvaltılarında yumurta, bal, sosis, hamburger, ve öğle yemeklerinde et ağırlıklı yemekler, protein diyeti için en ideal diyet formülü olarak adlandırılabilir. Aşağıda sizlere  2 adet örnek protein diyeti menüsü veriyoruz.

Protein Diyeti  Planı #1

Kahvaltı
Haşlanmış yumurta veya sahanda kızartılmış
2 dilim ekmek
1 sosis
½ greyfurt veya portakal 3 dilim veya domates
½ su bardağı az yağlı süt

Öğle yemeği
2 dilim kepekli ekmek
100 gram tavuk salata (½ çay kaşığı hafif mayonez )
1 kase dilimlenmiş sebze
1 su bardağı şekersiz çay veya kahve

Akşam Atıştırması
şeftali veya ananas ile ½ kase süzme peynir
kereviz ile 2 çay kaşığı fıstık ezmesi
30 gram fıstık ya da karışık kuruyemiş

Akşam yemeği
1 porsiyon yeşil fasulye, havuç ya da brokoli
120 gram yağsız tavuk, veya sığır eti, ya da balık (pişirilmiş veya kızartılmış pane)

Protein Diyeti  Planı #2

Kahvaltı
Sucuklu yumurta
sütsüz kahve veya 1 bardak çay

Öğle yemeği
ton balığı salatası
Badem (küçük porsiyon boyutunda)

Akşam yemeği
Karnabahar ve ızgara somon ile brokoli karışımı
Şişe maden suyu

Makale ile ilgili anahtar kelimeler: protein diet, protein diyet, protein diyet listesi, protein diyeti, protein diyeti blog, protein diyeti kadınlar kulübü, protein diyeti listesi, protein diyeti nasıl yapılır, protein diyeti zararları, protein diyetleri,

Add Comment