Ramazan Diyeti: Ücretsiz Diyet Listesi Ender Saraç

Ramazan Diyeti: Ücretsiz Diyet Listesi Ender Saraç

Ramazan diyetleri sadece kilo verme amaçlı olmamakta, bazılarımız için de kilo almayı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle uygulanmaktadır. Ramazan ayı sadece manevi açıdan bir bereket ayı değil, aynı zamanda sağlığımızı korumak ve formumuzu sağlamak için de önemli bir fırsat sunmaktadır. Ramazan ayında her yıl bir çoğumuz uygulayabileceğimiz Ücretsiz Ramazan Diyeti aramaktayız. Ramazan ayı diyetleri araştırılırken özellikle Taylan Kümeli, Ender Saraç gibi beslenme ve sağlık alanında söz sahibi olmuş uzmanlar tarafından hazırlanan Ramazan Diyetleri’nin uygulanmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada sizlere Ender Saraç tarafından tavsiye edilen ramazan diet listesi önereceğiz:

*Sahurda (Kahvaltı yerine)

1. Seçenek: Yağsız kepekli tost (İki dilim light ekmek ve bir kibrit kutusu peynir)

2. Seçenek: Bir su bardağı ayran veya diyet süt, domates, salatalık, maydanoz. Yatarken bir porsiyon meyve (muz, incir, üzüm ve kavun hariç)

3. Seçenek: Doyana kadar, bir yemek kaşığı sıvı yağla yapılmış sebze yemeği, salata, 200 gr diyet yoğurt ve bir dilim kepekli ekmek

4. Seçenek: Altı yemek kaşığı pilav, makarna, salata, 200 gr diyet yoğurt (haftada bir iki kez bu mönüyü uygulayabilirsiniz.)

* İftar saatinde (öğlen yemeği yerine) Bir su bardağı su ile orucu açın. Bir orta boy pideyi sekiz dilime bölüp, bir dilimini alın. Bir kibrit kutusu peynir, iki dilim hindi pastırma ve bir adet zeytin yenilebilir. Ardından bir kase çorba, doyma hissi yoksa, bir kase daha içilebilir. İftarı dışarıda yapıyorsanız, küçük porsiyonlar halinde ikram edilenlerden alınabilir.

* İki saat sonra (akşam yemeği yerine)

1. hafta: Doyana kadar etli ya da etsiz sebze yemeği ve 200 gr yoğurt.

2. hafta: İki gün; doyana kadar sebze yemeği ve 200 gr diyet yoğurt. Üç gün; 100 gr ızgara et, tavuk, köfte ya da ton balığını tercih edin, yanında salata olsun. Bir gün; bir yumurtalı menemen veya ıspanaklı omlet hazırlayabilirsiniz, yanında 100 gr diyet yoğurt. Bir diğer gün; sekiz yemek kaşığı barbunya, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye gibi bir yemeğin yanında salata ve 100 gr diyet yoğurt.

3. hafta: 2. hafta gibi olacak.

4. hafta: 2. hafta gibi olacak.

* İki saat sonra Yarım paket bisküvi veya bir porsiyon meyve ve bir adet diyet bisküvi.

Veya masum bir tatlı:
1. Elma tatlısı: Bir orta boy elmanın kabuklarını soyduktan sonra ortadan ikiye bölün ve üzerine tarçın serpip fırınlayın, piştikten sonra üzerine bir tatlı kaşığı ceviz serpip, bir top diyet dondurma koyup afiyetle yiyin.
2. Diyet sütlü güllaç: Diyet sütü ısıtıp, bir börek dilimi kadar güllaç yiyebilirsiniz.
3. Diyet sütlü muhallebi
4. Üç top diyet dondurma
5. Bir kase diyet sütle yapılmış diyet puding
6. Bir kase meyve salatası (bir kivi, elma, armut, ananas, bir top diyet dondurma)

Add Comment