Ramazanda kilo almak veya almamak – önerileri ve tavsiyeleri

Ramazanda kilo almak kaderimiz mi? Ramazan ayında kilo almamak ve şişmanlamamak için ne yapmalı?

Ramazan ayı kimileri için zayıflama ve kilo verme fırsatı sunarken bazılarımız için de şişmanlama ve kilo alma ayı olarak geçmektedir. Ramazan ayı süresince oruç ibadeti nedeniyle olağan beslenme ve diyet alışkanlıklarını terkedeceğimiz için metabolizma faaliyetlerine yeniden yön vermemiz gerekecektir. Bunun için Oruç ibadeti nedeniyle iftar ve sahur alışkanlıklarına göz atarak Ramazan boyunca nasıl formda kalarak kilo almayacağımızı sizler için araştırdım ve kısa bir yazı halinde okuyucularımla paylaşıyorum.

Ramazan ayı boyunca kilo almanın en önemli nedeni elbette iftar yemekleridir. İftar yemeği özellikle yaz aylarında akşam geç vakitlere geldiği için hem vücudumuzun kan şekerinin düşmesi nedeniyle hem de acıkma hissi sebebiyle orantısız bir yemek ziyafetine dönüşmektedir. İhtiyacımız olan yemekten çok daha fazlasını Ramazan sofrasının zenginliği ve çeşitliliğine kanarak farkında olmadan tüketmekteyiz. Özellikle değişik hamur işi tatlılar ve ağır yağlı yemekler, iftar sofralarını kontrolsüz beslenme nedeniyle tam bir kalori bombasına dönüştürmekte ve 1 ayda 3- 10 kilo arası şişmanlamaya neden olmaktadır. Ramazan ayı boyunca Oruç ibadetinden vazgeçemeyeceğimize göre bu durumda iftar sofralarında bazı inceliklere dikkat etmemiz gerekecektir:

  1. İftar sofrasındaki başlangıç, özellikle 2- 3 bardak su ve hurmanın ardından hafif bir sebze çorbası ile yapılmalıdır. Çorba içerken mümkün olduğunca az ekmek yemeli ve sofradaki salatadan azami derecede faydalanmalıyız. Çorba bittikten sonra ana yemeğe geçilirken zaten su ve çorba, salata sayesinde midemizin önemli bir bölümü dolmuş olmaktadır. Çorbanın bitişinin ardından ana yemeği yemek için 10 dakika kadar oyalanmanız doygunluk hissinin oluşması için vücudumuza zaman kazandıracak ve fazla kalorileri almamızı önleyecektir. Ana yemekleri yerken ekmek yemek elbette gereklidir. O konuda herhangi bir kısıtlamaya gitmemelisiniz. Ancak şayet et ve kebap türü yemekler yiyorsanız yanında verilen domates, biber türü sebzeleri de yemeye gayret etmelisiniz. Yemek yerken ara ara su yudumlamanız sağlıklı bir iftar yemeği için gereklidir. İftar menüsünün son kısmı olan tatlıya geçmeden evvel bir miktar meyve yemenizi öneririm. Böylece kan şekerinizi artırarak tatlı yeme hissini azaltacaksınız. Tatlının ardından orta şekerli bir çay yada kahve içmeden de olmaz. 🙂 İftardan sonra atıştırmayı kesmeli ve illa ki bir şeyler atıştıracaksanız bunu meyve ile devam ettirmenizi öneririm.
  2. Sahur yemeği: Sahurda yemekten ziyade hafif bir kahvaltı ve çorba içmenizi tavsiye ederim. Böylece uykudan evvel az ve öz yiyerek hem uyku sırasında sindirim faaliyetlerinin durmasından olumsuz etkilenmezsiniz hem de güne daha enerjik başlarsınız.

Add Comment