Rezene çayının faydaları – rezene zayıflatırmı

Rezene çayı, doğal ortamlarda kolaylıkla bulunabilen bir yol bitkisi olan rezenenin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Ülkemizde ve neredeyse dünyanın her yerinde yetişen bu bitki, yeşil yaprakları ve sarı çiçekleri ile hoş kokulu bir özellik arz eder.

Rezene çayı hem rezene tohumlarından hem de rezene yapraklarından faydalanılması ile yapılabilmektedir. Ancak yaygın kullanımı, rezene tohumu nun demlenmesi şeklindedir. Rezene içerisinde sağlığa faydaları olan potasyum, C ve B vitaminleri, magnezyum ve potasyum, kalsiyum gibi bir çok mineral bulunmaktadır. Rezene çayı yüz yıllardır bitkisel şifa kaynağı olarak kullanılan ve sayısız faydaları olan bir mucize bitki dir.

Rezenenin yararları ve rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene çayı, yeni doğan bebeklerde görülen kolik sancılarını (karın ağrısı) tedavi edici etkisi olan bir bitkisel çaydır. Sırf bu faydası ile bile bebek sahibi olan ailelere çok büyük yararları dokunur. Rezene çayına bu özelliği veren temel maddeler, bitkisel yağ asitleridir. Rezene çayı aynı zamanda kas gevşetici, spazm önleyici ve mide bağırsaklarda hazımsızlık rahatsızlıklarına kesin çözüm sunan bir bitkisel çaydır.  Karın ve mide ağrıları için bitkisel çözüm arıyorsanız mutlaka rezene çayını denemelisiniz. Rezene çayı aynı zamanda irritabıl barsak sendromu için de kesin bir doğal tedavi çözümü sunan bir bitkisel çözüm dür.

rezene çayı

Kadınlarda östrojen seviyesini düzenlediği için adet öncesi sanc ve krampları önleyen bir etkiye sahiptir. Rezene çayı ve tohumu ayrıca kadınlarda süt üretimini artırma ( süt yapan bitki çayı), menopoz sancılarını giderme, ve cinsel isteği gücü artırma gibi bir takım faydaları ve işlevleri de bulunmaktadır.  Rezene çayı, göz sağlığı için de son derece önemli faydaları olan bir çaydır. Bakteriyel Konjunktivit, göz kapağı iltihapları, arpacık, gibi göz rahatsızlıkları için iki üc damla rezene çayını gözünüze damlatmanız yeterli olacaktır.  Pamuk la da 10 dakika masaj yaparak göz rahatsızlıklarına bitkisel çözümü rezene çayı ile bulabilirsiniz.

rezene çayı ve rezene tohumu zayıflatırmı: Rezene çayının metabolizmayı hızlandırma özelliği olması ve aynı zamanda iştah kesici olması, rezenenin zayıflama bitkileri arasında iyi bir zayıflama bitkisi olması sonucunu doğurmaktadır. Günde 4 çay bardağı rezene çayını  2 şer bardak sabah ve akşam içerseniz 1 ayda 4 kilo doğal yoldan zayıflama ve kilo verme neticesi alabilirsiniz. Rezene çayı bir yandan doğal yoldan kilo verdirirken diğer yandan da vücudu toksinlerden arındırarak bitkisel detoks olanağı sağlamaktadır.  Uygun bir detoks diyeti kürü eşliğinde rezene çayından da faydalanırsanız hem kilo verme hem de vücudu toksinlerden arındırma çabalarınızın neticeleri kalıcı hale gelecektir.  Rezene çayı iyi bir idrar söktürücü bitki olduğu için vücutta fazladan su tutulmasını ve ödem birikmesini de engellemektedir.  Solunum yolları enfeksiyonları veya bronşit olanlar için de rezene çayı, iyi bir balgam sökücü çay olma niteliği mevcuttur.  Çocuklarda üşütme neticesinde yükselen ateşi düşürmek için rezene çayı kullanabilirsiniz. Çünkü rezene çayının ateş düşürücü özelliği vardır.
Rezene çayı nasıl hazırlanır, hazırlanışı tarifi demlenmesi nasıl yapılır

1 çaydanlık dolusu kaynayan suyun içerisine 1 -2 tatlı kaşığı hafifçe ezilmiş rezene tohumu atarak5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra 15 dakika kadar demlemeye bırakın. Rezene çayına çeşni katmak için ise bir ince dilim limon yada portakalı koyabilirsiniz. Rezene çayının zayıflatıcı ve sağlığa faydalı etkilerini muhafaza edebilmesi için kurutulmuş rezene tohumlarını bir kavanoza koyarak serin ve nemsiz bir ortamda muhafaza ediniz.  Romatizmal hastalıklara karşı rezene yağı ile masaj da diğer bir bitkisel üründür.  Rezenenin zararları konusunda pek bir bilimsel iddiaya rastlamadım. Ancak çok aşırıya kaçmadan içmek olası yan etkileri ni azaltmak amacıyla en faydalı çözüm olacaktır.

Add Comment