Rezeyan Tohumu Nedir-Rezeyanın ve Tohumunun Faydaları Cilde Yararları

Rezeyan Tohumu Nedir-Rezeyanın ve Tohumunun Faydaları Cilde Yararları

Rezeyan tohumu, az bilinen ancak özellikle kış aylarında cilt kuruluğu ve cildin kuruması olan kişilere tavsiye edilebilinecek bir şifalı bitki tohumu olarak dikkat çekmektedir. Rezeyan tohumunun faydaları daha çok cilt gençleştirme, cilt kırışıklıklarının bitkisel yollarla giderilmesi ve cildi nemlendirme üzerinedir. Rezeyan tohumu ayrıca çocuklarda şiddetli öksürük için bitkisel çözüm olabilecek bir şifa sunmaktadır. Mide ağrısı, midede gaz sıkışması, ülser ve gastrit için doğal tedavi kürü arayanlara da rezeyan çayı tavsiye edilmektedir.

Rezeyanın faydaları nelerdir:

rezeyan tohumu

Rezeyan Tohumu Yararları : Kuru ciltlerin şiddetle muhtaç bulunduğu nemi, rutubeti sağlar. Cildin yorgunluğunu giderir, yumuşaklık kazandırır. Rezeyan’dan buhar yoluyla olduğu gibi, elde edilen yağından da faydalanılır. Rezeyan tohumu yağı saça sürüldüğünde saç çıkarıcı etki de yapmaktadır.

Rezeyan Kürü Uygulaması : Bir çorba kaşığı rezeyan tohumu, 1 litre suda kaynatılır, buharıyla cildin nemlenmesi sağlanır. Buhar tedavisine geçilmeden baş bir havlu ile örtülür, yüz buhara tutulur. Havlu ölçülü bir biçimde tutularak, buhar kaybının azaltılması sağlanır. Buhar uygulaması 8-10 dakika sürdürülür. Haftada 2 – 3 defa, gerekirse 4 defa uygulanır.

Add Comment