Saç uzatmak için badem yağı nasıl kullanılır-Sivilcelere ve saç beyazlamasına bitkisel çözüm

Saç uzatmak için badem yağı nasıl kullanılır-Sivilcelere ve saç beyazlamasına bitkisel çözüm

badem yağı faydaları

Badem yağının yaygın bilinen faydalarından bir tanesi de saçlara iyi gelmesi ve saç uzatıcı etkisinin olmasıdır. Badem yağı gerek tatlı gerekse acı badem çekirdeklerinin sıkılması suretiyle yağının çıkartılması suretiyle elde edilmektedir. Badem yağı, şeffaf, hafif sarımtrak, kokusuz ve hoş bir tada sahip bir yağ çeşidi olup içerdiği besinler, mineraller ve vitaminler ile tıpta ve kozmetik sektöründe yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Badem yağında oleik gliseridler ve linoelik asidler yanında fitosteroller, tokoferol (e vitamini) ve f vitamini gibi cilde ve saça faydaları olan vitamin türleri de bolca bulunmaktadır. Badem yağının önemli bir diğer yararı da iltihap kurutucu bir özelliğinin olmasıdır. Bu sayede özellikle sebum bezlerinde sivilcelere neden olan bakteriyel iltihapların kurutulmasını sağlar ve sivilcelere karşı doğal bitkisel çözüm amacıyla da kullanılabilir. Ayrıca saçları canlı ve elastik ve yıpranmalara saç dökülmelerine karşı daha dayanıklı yapar. Saç uzamasını hızlandıran badem yağı, çok eski dönemlerden beri kelliğe ve saç dökülmelerine iyi gelen doğal şampuan yapımında da kullanılmaktadır.

Badem yağı tereyağı ile karışıtırılarak günde 2-3 kez saçlara uygulandığında saç beyazlamasına karşı doğal çözüm vazifesini de yerine getirmektedir. Ayrıca Badem yağında bulunan esansiyel yağlar, her türlü saç tipine karşı saç uzatıcı bir etki oluşturabilmektedir. Saçlara ister yıkanırken şampuan gibi banyo suyu içerisine karıştırarak uygulayın isterseniz de saç köklerine elle masaj yoluyla uygulama yapın her iki türlüsü de saçları besleyecektir. Yağlı saç tipi olan kişilerin badem yağını saç köküne iyice uyguladıktan sonra hafif sıcak bir suyla iyi bir durulama yapması faydalı olacaktır.

Biberiye yağı, karanfil yağı, limon yağı, bergamot yağı gibi esansiyel yağlar karıştırılarak (bir yemek kaşığı badem yağı içerisien 2 şer damla) saçlara uygulanır ise saç kırıklarına iyi geldiği de söylenmektedir. Saç kırılmasını ve saç dökülmelerini azaltmak için esansiyel yağlar, badem yağının etkisini artırmaktadır.

Özellikle saçta ve yüzde çıkan sivilceleri bitkisel yoldan tedavi etmek isteyenler için limon suyu ve elma sirkesi ile badem yağı karıştırılarak uygulandığında sivilce tedavisi oldukça olumlu sonuçlanmaktadır. Badem yağının kendisi her ne kadar bir yağ olsa da sivilcelere neden olan sebum adı verilen vücudun ürettiği yağın çözülerek vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur ve bu şekilde gözeneklerin tıkanmasına mani olarak sivilce oluşumuna engel olur.

Saç uzatmak için badem yağı nasıl kullanılır

Badem yağı saçlara uygulanırken yoğurt ve yumurta akı ile karışım yapılarak oluşturacağınız kür ile saçlarınız kısa sürede doğal yollardan uzadığının 2-3 katı bir uzama hızına kavuşacaktır

Add Comment