Sağlıklı Beslenme

Krizde sağlıklı beslenebilir miyiz ? Hem bütçemizi fazla sarsmadan hemde sağlıklı beslenmek için gerekli öneriler, püf noktalar….

BeslenmeKuru baklagilleri ihmal etmeyin.
Kırmızı et demir ve diğer mineral içeriği ile bağışıklığımızı koruyan bir besindir.Kırmızı eti haftada 1-2 defa ana öğünlerde tüketerek veya sebze yemeklerimizin içine az miktarda ilave ederek besin çeşitliliğini korumuş ve bütçemize katkı sağlamış oluruz
Ana öğünlerimizde kırmızı et kadar tavuğu veya kuru baklagilleri tercih edebiliriz.
30 gram ( 1 köfte kadar ) kırmızı ette 60 kalori, 8 gram protein vardır.
Oysa aynı miktardaki tavuk eti 30 kalori 7 gram protein içeriği ile hem daha hesaplı hemde daha sağlıklı bir besindir..
Uygun fiyatlı buldukça omega ve diğer yağ asitlerinden zengin olan balığı ızgara, fırın veya buğulama pişirme yöntemleri ile soframızdan eksik etmemeliyiz.Haftada 2-3 defa ana öğünlerde kuru baklagil çeşidi olan besinleri pişirmemiz de hem yeterli posa, protein ve mineral almamızı sağlar, hemde daha ekonomik bir öğün düzenlememize katkı sağlar.

Turfanda yerine mevsim meyve ve sebzeleri
Mevsim meyvelerini ( elma, çilek, kivi gibi) satın almalı, üzüm, karpuz, kiraz gibi daha turfanda olan ve diğer meyvelere göre daha pahalı olan meyveler tercih edilmemelidir.
Meyvelerin her biri ayrı vitamin ve mineral deposudur.
Önemli olan mevsiminde olan besinler tüketmemiz ve mutfak bütçemizi zorlamayacak çözümler sağlamaktır.
Fazla miktarda meyve almamak, eğer satın aldığınız meyveyi hemen kullanmayacaksanız budolabında dondurmak da mutfak bütçenizi dengelemenizi sağlar

Son dönemlerde artan ekonomik krizi kendi bütçenide daha az hissetmek, alışverişlerimizi daha sağlıklı ve planlı hale getirmek için bunları yapabilirsiniz.

  • Alışveriş yapmadan önce mutlaka alacaklara dair bir liste oluşturulmalıdır
  • Listedeki besinler önem öncelik sırasına göre satın alınmalıdır.Eğer listede olmayan bir besin alınacaksa, alacağınız besinin miktarını azaltın veya uygun fiyatlı olanı tercih edilmelidir.
  • Mevsiminde olmayan turfanda olan sebze ve meyve çeşitleri alınmamalıdır.
  • Tüketeceğimizden fazla ekmek alınmaması her zaman daha iyidir.Eğer birgün önceden artan ekmek varsa küp küp doğrayıp fırında kurutmaya veya daha sonra kullanmak için buzlukta saklanmalıdır.
  • İhtiyacınız kadar besin satın almaya çalışın.Fazla aldığınız sebze varsa kurutulabilir veya buzdolabınızda dondurabilirsiniz.Meyvelerde komposto, hoşaf veya şeker ilavesiz marmelat yapabilirsiniz.
  • Pirinç yerine fiyat artışı nedeni ile tahıl ürünlerinden bulguru tercih edebilirsiniz.
  • Haftalık besin satın almaya ve semt pazarlarına mutlaka uğramaya çakışın.Bu pazarlarda hem daha taze hem de daha ucuz ürün bulacaksınız

Yazı hakkında yorum bırakın