Salatalık ile zayıflama – Salatalık suyu zayıflatırmı – Salatalığın faydaları

Salatalık ile zayıflama – Salatalık suyu zayıflatırmı – Salatalığın faydaları

Salatalık, balkabağı ve kabak ile aynı familyadan olan bir sebzedir. Salatalığın içerisinde % 90 oranında su bulunması ve çok düşük kalori ihtiva etmesi, onu zayıflatan bitkiler arasında önemli bir yere koymaktadır.  Salatalığın faydaları tabi bununla sınırlı değildir. Özellikle barındırdığı bitkisel besin maddeleri nedeniyle hem tokluk hissi oluşturmakta hem de hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren etkisiyle sağlıklı beslenme için aracı olmaktadır.

Salatalığın faydaları – Salatalık suyunun yararları nelerdir?

 

salatalık suyu

Salatalık tek kelimeyle idrar ve ödem sökücü bir bitkidir ve bu yönüyle kilo vermeye yardımcı olan bir bitkidir. Çünkü sadece yağ yakımı için değil, vücuttan fazla ödem atımı için de kullanılabilmektedir. Hem vücuttan fazla suyun atılması hem de bölgesel kiloların yakılması ve yağ hücrelerinin parçalanması için salatalık ve salatalığın suyundan faydalanabilirsiniz.  Salatalığın içerisinde doğal silikon ve sülfür maddeleri bolca yer almaktadır. Bu maddeler,  hem böbreklerdeki ürik asit gibi zararlı toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yarar hem de bu zehirli maddelerin neden olduğu fazla kilo sorunu ihtimalini ortadan kaldırır.

Vücuttan su, ödem ve idrar sökücü faydaları yanı sıra, Salatalık aynı zamanda çok kuvvetli antioksidanlar ile A, C, E gibi vitaminleri içerisinde bolca barındırır. Bu vitaminler hücrelerdeki toksinleri temizleyici detoks etkisi oluşturan vitaminlerdir. Özellikle hücresel düzeyde cilt altında oluşan selülit tabakaları ve hücreleri, bu vitaminleri bolca alarak tedavi edilebilmektedir. Bölgesel zayıflama yöntemleri nin bir konusu olan selülit tedavisinde tıbben de zaten tedavi olarak vitaminlerden faydalanılmaktadır. Salatalık bu selülit tedavisi’ni doğal yollardan gerçekleştirmekte ve selülite iyi gelen bitkiler ve besinler arasında yer almaktadır.  3-4 ay süreyle salatalık kürü bile diyemeyeceğimiz düşük yoğunlukta salatalık suyu veya salatalık sebzesi ile beslenenlerde birkaç kilo zayıflamak işten bile değildir.

Salatalık aynı zamanda metabolizma hızlandıran besinler ve yiyecekler arasındadır.

Salaralığın içerisinde bolca bulunan diyet lifleri ( diyet fiberi) bağırsak hareketlerini artırdığı ve sindirim esnasındaki harcanan enerji miktarını yükselttiği için doğal yollardan metabolizma hızlandırma işlevi görür. Lifli yiyecekler sadece bağırsakları ve mideyi harekete geçirmez, artan kan dolaşımı sayesinde etkisi tüm vücuda yayılan bir metabolizma hızlandırma işlevi görür. Yüksek metabolizma hızı, oturduğunuz yerden bile fazla kalori yakmak manasına gelmektedir. Bu da doğal zayıflama ve hızlı kilo verme ile sonuçlanan bir süreçtir.  Zayıflama egzersizleri ile desteklenecek salatalık suyu tüketimi, kalıcı olarak metabolizma hızını artırma sonucuna sizleri götürür ve bunun etkisi uzun süre devam eder.

Tartrate acid is another component in the cucumber that increases energy and promotes weight loss. It basically helps the body to convert carbohydrates into energy, so that they will not be stored as fat cells.

Salatalık düşük kalorili zayıflatan yiyecekler ve besinler arasındadır.

Salatalıkta gerçekten çok düşük düzeyde kalori bulunmaktadır. 1 kase dilimlenmiş salata içerisinde sdece 13.5 kalori bulunmaktadır. Bu da neredeyse su içmek le aynı manaya gelmektedir. Ancak salatalığın içerisindeki bir çok besleyici mineral ve vitamin madde nedeniyle ve ayrıca mideye verdiği doygunluk hissi nedeniyle zayıflama diyetleri içerisinde kullanılan çok favori bir sebze olmasına yol açmaktadır. Kalori almadan beslenmek ve bitkisel zayıflama yolları arayanlar için salata gibi bir şifa kaynağı bulmak çok zor olsa gerek diye düşünüyorum.  Özellikle öğün aralarındaki atıştırmalarda bol salatalık kullanılmış elma sirkeli salata çeşitleri sizlerin zayıflamasına müthiş derecede katkıda bulunacaktır.

Salatalık zayıflatır mı ( Salatalık suyu zayıflatırmı )

Salatalık ve salatalık suyu, vücudun PH düzeyini düzenleyen bir alkali etkisine sahiptir. Bu nedenle özellikle vücudun kilo vermesini ve zayıflama sürecini zora sokan asit düzeyini düşürerek daha hızlı bir zayıflama olanağı sunmaktadır. Özellikle organları ve kan damarlarını harap eden asidik ortam, salatalık suyu içilerek giderilebilmekte ve bu sayede hem PH düzeyi nötralize edilerek vücudun daha sağlıklı çalışması sağlanmakta, diğer yandan da metabolizma hızlandırılmaktadır.  Özellikle aşırı yağ ve hayvansal ürün tüketiminin oluşturduğu asit düzeyi, salatalık yenilerek veya salatalık suyu içilerek pekala düzene sokulabilmektedir. Salatalığın bir diğer etkisi de kanda dolaşan trigliserit ve kolesterol gibi kan yağlarının vücuttan atılmasına yardımcı olmasıdır.

Etiketler: salatalığın besin değeri, salatalığın faydaları, salatalığın faydaları nelerdir, salatalığın faydası, salatalığın içindeki vitaminler, salatalığın kalorisi, salatalığın vitaminleri, salatalığın yararları, salatalığın zararları,salatalık ile cilt bakımı, salatalık ile ilgili bilgi, salatalık ile ilgili bilgiler, salatalık ile yapılan maskeler, salatalık ile zayıflama, salatalık zayıflatırmı,

Add Comment