Sarımsak Yağının Faydaları-Sarmısak Yağı Neye ve hangi Hastalıklara İyi Gelir

Sarımsak Yağının Faydaları-Sarmısak Yağı Neye ve hangi Hastalıklara İyi Gelir

Sarımsak yağı, sarımsaktan elde edilen ve sarımsağın en istenmeyen yönü olan kokusunu barındırmayan bir bitkisel yağ türüdür.

Sarımsak Yağının İçeriği :

sarımsak yağı

Sarımsak yağı içerisinde barındırdığı bir çok bitkisel enzim ve kimyasal madde barındırmaktadır. Anavatanı orta asya olan sarımsak bitkii, gerçekten de tam manasıyla bir bitkisel eczane gibidir. Sarımsağın içerisinde ortalama 100 değişik bitkisel enzim bulunmakta ve bu maddeler, sarımsağa kokusunu veren maddelerden tutunuz da kansere bitkisel çözüm olarak bilinen allisin maddesine kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirilmektedir. arımsakta bulunan kimyasal maddeleri ilaç olarak şayet laboratuvar ortamında tek tek geliştirmeye kalksaydık bunu elde etmek için milyonlarca TL harcamamız gerekirdi. Oysa doğa bu mucizeyi bizlere parasız veriyor. Bu şifalı bitki insanoğlu tarafından yaklaşık olarak 3000 yıldır yetiştiriliyor ve sarımsağın 300 den fazla türü bulunuyor.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsak özellikle Asya kıtasında inanılmaz bir popülariteye sahiptir. Modern bilimin sarımsağı daha yakından araçtırmaya başlamasıyla sarımsak mucizesi iyice açığa çıkmış ve içerisinde alisin, ajoene ve thiosülfinat dialildisülfit gibi maddeler bulunmaktadır. Sarımsaktan elde edilen sarımsak yağı da özellikle kalp hastalıklarından tutun da mantar enfeksiyonlarına iyi gelmesine kadar çok geniş bir yelpazede değişik şifalar barındırmaktadır.

Sarımsak Yağının Faydaları#1 – Kalp Hastalıkları
Sarımsak Yağı kandaki yağ moleküllerinin yoğunluğunu azalttığı için kötü kolesterol seviyesini aşağı çekerek kolesterole iyi gelen bir bitkisel etki oluşturmaktadır. Aynı zamanda toplam kolesterol seviyesi içerisinde değerlendirilen trigliserid yani kan yağlarını da eritici ve parçalayıcı etkisi ve faydaları vardır. Kısacası sarımsak HDL yi düşürür

Sarımsak Yağının Faydaları#2 – Kanser Hastalıkları
Yapılan klinik araştırmalarda sarımsak içerisinde bulunan bir madde, kanserin gelişimini durduran bir bitkisel etki ortaya çıkarmaktadır. Bu maddenin ismi allyl sulfur dür. Özellikle prostat kanseri, pankreas kanseri, gırtlak kanseri göğüs kanseri ve mide kanseri gibi ölümcül olabilen kanser türlerinin gelişimini durdurucu faydaları mevcuttur.

Sarımsak Yağının Faydaları#3 – Kan basıncı tansiyona iyi gelmesi
Sarımsak yağının bir diğer önemli faydası, tansiyonu düşüren bitkiler arasında olmasıdır. Yüksek tansiyon şikayeti olanlar için birkaç diş sarımsak, kanı inceltmekte ve aspirin benzeri bir etki yaparak damarların tıkanmasını önleyici etki yapmaktadır. Sarımsak ve onun yağı aynı zamanda damar tıkanıklığına bitkisel çözüm arayanlar için de dikkate alınması gereken çok önemli bir şifa kaynağıdır. Damar tıkanıklıklarının sebep olduğu, kalp krizi, inme, beyin felci, genel felç gibi ciddi sağlık sorunları düşünüldüğünde ne denli bir öneme sahip olduğu daha iyi kavranmış olur.

Sarımsak Yağının Sağlığa Olan Diğer Faydaları Yararları
Sarımsak Yağıı içeren gıda destek ürünleri incelendiğinde aynı zamanda bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği de açığa çıkmaktadır. Özellikle sarımsağın anti bakteriyel etkileri, değişik organ ve dokularda görülen mantar hastalıkları için çok önemli bir bitkisel iyileştirici etki göstermektedir. Sarımsak yağı ile bebeklerde soğuk algınlığı ve çocuklarda nezle vakaları da hafif geçmektedir. Sarımsak içerisindeki fitokimyasallar, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve antioksidan özellikleri ile yaşlılığı ve onun yol açtığı sağlık sorunlarına engel olmaktadır.

Sarımsak yağının toksin atıcı faydaları nedeniyle özellikle cıva zehirlenmesi, radyasyon zehirlenmesi, kimyasal madde zehirlenmeleri gibi değişik ciddi zehirlenme vakalarında da vücuttan zehir atıcı niteliği vardır.

Sarımsak yağı zararları ve yan etkileri

Özellikle aspirin ve warfarin kullananlar ile hemofili hastaları, sarımsağın kan inceltici özelliği nedeniyle doktor kontrolünde kullanması gerekebilir.

Sarımsak ve Sarımsağın yağının diğer faydaları nelerdir?

*Balgam söktürür.
*Saçlara iyi gelir.Saç dökülmesi ve kırılmasını engeller.
*Kanserden koruyucu etkisi bulunur.
*Böbrek taşlarının düşürülmesini yardımcı olur.
*Öksürük, nefes darlığı, astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.
*Yüksek tansiyon hastalığı bulunanlar için tansiyon dengeleyicidir.
*Kalbi kuvvetlendirir.
*Kaşlarını yanlışlıkla fazla alan bayanlar için kaşların yeniden çıkmasını sağlar.

Dip Not: Ahmet Maranki saçın yeniden çıkmasını sağlamak için sarımsak yağının oldukça etkili olduğunu vurgulamıştır.

sarımsak yağı nasıl kullanılır, sarımsak yağı nasıl yapılır, sarımsak yağı saç, sarımsak yağı saç dökülmesi, sarımsak yağı sakal, sarımsak yağının faydaları, sarımsak yağının kullanımı, sarımsak yağının saça faydaları, sarımsak yararları

Add Comment