Erol Fazlıoğlu: Sedef hastalığı Nasıl Tedavi Edilir bitkisel çözümler

Sedef hastalığı Nasıl Tedavi Edilir Sedef hastalığı için bitkisel çözümler, Sedef hastalığına doğal tedavi yolları ve yöntemleri

Sedef hastalığı, enyaygın görülen ve kronik olarak seyreden cilt hastalıklarından birisidir.  Sedef hastalığı kendisini kırmızı – beyaz  kalın ve lekeli bir görünüm ile karakterize etmektedir. Genelde genetik temelleri olan sedef hastalığı 15 le 30 lu yaşlar arası kişilerde görülür. Çok nadiren de bebeklerde ve ileri yaştaki insanlarda görülmektedir.

 

sedef hastaligi icin bitkisel cozumler

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır? Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Zaten sedef hastalığının nedenleri (sebepleri) tamamen bağışıklık sisteminin yanlış alarmlar ve sinyaller vermesinden kaynaklanmaktadır. Sedef hastalığı her ne kadar sağlığımıza ciddi bir zarar vermese de görünüm açısından bazen hastaları zor durumda bırakabilmekte ve sosyal – psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle sedef hastalığı ile ilgili olarak değişik tedavi seçenekleri çok eski zamandan beri değişik medeniyetler tarafından uygulanmıştır. Bu yazımızda sedef hastalığı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Sedef hastalığına bitkisel çözümler hakkında çok geniş bir derleme çalışmamızı sizlerle paylaşacağız.

Sedef Hastalığının türleri ve çeşitleri nelerdir?

Sedef hastalığının yaygın bilinen 5 türü vardır:

 • Plaklı SEDEF
  en yaygın görülen türü plaklı sedef hastalığıdır. Cilt üstünde kırmızı lekeler ve onun üstünde gümüş renkli kabuklar ile kendisini belli eder. Plaklı sedef in vücudun her tarafında yayılma olasılığı vardır.
 • Damla tipi sedef ( Guttat)
  Cİlt üzerinde kırmızı ufak lekeler olarak kendisini belli eder
 • Püstüler sedef Kırmızı cilt lekeleri üzerinde beyaz fistüller ile kendisini gösterir
 • Ters Sedef (Inverse psoriasis ) Koltukaltı gibi derinin katlanan bölgelerinde görülen hafif kırmızımsı sedef hastlaığı lekeleridir.
 • Eritrodermik sedef
  Kaşıntı, acı ve kızarıklık ile deride kendisini belli eden sedef hastalığı türüdür.
Sedef hastalığının nedenleri ve sebepleri nelerdir
Sedef hastalığının çeşitli nedenleri vardır bunlar arasında:
 • Genetik faktörler (Kalıtsal Etkenler)
 • Vücut metabolizmasındaki protein ve aminoasit metabolizması anormallikleri
 • İklim ve mevsim değişiklikleri
 • Ciltteki yaralanmalar
 • Çeşitli enfeksiyonlar
Sedef Hastalığına doğal ve  bitkisel çözümler

Epsom salt (Magnezyum Sülfat)  taşları ile yapılan sıcak banyo tedavisi Sedef hastalığını iyileştirmede önemini kanıtlamış bir doğal tedavi yöntemidir. Epsom Tuzu uygulamasının ardından zeytinyağı masajı, sedef lekelerini iyileştirmede çok faydaları olan bir bitkisel çözüm yoludur.

Düzenli olarak deniz suyu banyosu da sedef hastalığına karşı bilinen en eski ve etkili doğal çözümler arasındadır.  

Kudret narı da sedef hastalığı için bitkisel tedavi yolları arasında çok değerli bir yöntemdir.  Kudret narı ile sedef tedavisi için bir bardak Kudret narı suyunu bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak aç karnına günde 4-6 bardak içmelisiniz. Sedef hastalığı için en iyi diyet uygulaması kudret narı suyu çözümüdür.

Killi çamur banyosu da sedef tedavisi için faydaları bilinen bir tedavi yöntemidir.  Sedefli bölgelerdeki toksinlerin atımı için çamur banyosunu şiddetle öneriyoruz.  Ülkemizde değişik kaplıcalarda ve dalyan tatil yöresindeki çamur banyosu sedef hastalığı olan yüzlerce yerli ve yabancı turist tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Lahana yaprağı ile sedef hastalığı olan bölgelere uygulanan yaprak örtme tedavisi de uzakdoğu da sık uygulanan bir bitkisel tedavi yoludur. Bunun için lahana yapraklarının damarlı kısımlarını temizleyerek sedef lekeleri bulunan bölgelere yaprağı örtmeniz ve 30 dakika kadar günlük bekletmeniz yeterlidir.

Güneş ışığı sedef lekelerini iyileştiren bir doğal iyileştirici etkiye sahiptir. 

E Vitamini terapisi (günlük  200-800 ünite) sedef lekeleri kaşıntısı olanlar için iyi bir doğal tedavi çözümüdür. Günlük doz zamanla azaltılmalıdır. Tabi bunu doktor kontrolünde gerçekleştirme k gerekiyor.

Soya dan elde edilen bir bitkisel madde olan Lesitin (Lecithin) sedef tedavisi için uygulanan diğer bir bitkisel tedavi yoludur. Günlük 6 ile 9 adet Lesitin kapsülü tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Aloe vera jeli ve sarımsak yapı karışımı da Sedef yaraları olan bölgelere masaj biçiminde uygulandığında sedef lekelerini yok etmektedir.

Bitkisel çözümler arasında Kaju tohumu yağı da sedef tedavisi için oldukça yararlı ve faydalı sonuçlar vermektedir. Yüzünüzü bir güzel yıkadıktan sonra yatmadan önce Kaju tohumu yağını sedef hastalığı bulunan bölgere sürünüz ve yatınız.

Sedef hastalığı için bitkisel yağlar ve losyonlar ile doğal çözümler
 • ruşeym yağı ve hint yağı

  Her birinden 1 er damla karıştırarak bir bardağa koyunuz  ve bir bardak ayçiçeği yağı ilave ediniz. Sedef hastalığı şikayeti olan cilt bölgelerine uygulayınız.  Oldukça faydalı bir doğal tedavi ve bitkisel yağ çözümü olan bu yöntem, vücutta bulunan sedef lekelerine iyi gelmektedir.
 • Kalendula yağı
  2 damla kalendula yağı ile 1 damla kekik otu yağını karıştırarak sedef lekeleri olan bölgeye uygulayın. Bu da ellerde ve kollarda ayaklarda bulunan sedef hastalığı lekeleri için iyi gelen bir bitkisel çözümdür. 
 • Kalendula losyonu (Aynisefa bitkisi)
  4 baş kalendula çiçeğini 4 dakika kaynatarak  bekletiniz.  Bunu özellikle yüzdeki sedef lekeleri tedavisi için tavsiye ediyoruz. Ilık halde sedef hastalığı olan yüz bölgesine sürmeden önce içerisine bir miktar elma sirkesi veya üzüm sirkesi ekleyin. Daha sonra masaj yaparak bu losyonu 2o dk uygulayın. İşlem bitince masaj yapılan bölgeyi bebek şampuanı ile durulayın.

Add Comment