Şehirde Sağlıklı Beslenmenin 10 Yolu

Jonny Bowden

Günümüzde çok az insan akşamları yemek masasında toplanıyor. New York, İstanbul, İzmir gibi hareketli şehirlerde insanların sokak boyu koşuşturmalarını görmek yaygın, bir eliyle bir şeyleri halletmeye çalışırken bir taraftan da taksi için işaret verirler. Bu, daha az olan çılgın şehirlerde pek de farklı değildir. Zaman harcanması için özel şöförü yanında olan çocuklar, toplantı için listeler, toplantıya katılma, alkışlanacak oyunlar, bale dersleri, jimnastik, öğleden sonra yönetim kurul toplantısı, başkan ve aile komiteleri gibi pek çok neden var. Yemeğinizi iyi yemeye çalışın, çünkü potensiyel hastalıkların çoğu yanlış ve yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor.

Benim her zaman söylediğim “ters niteliğinin yasası” yazılmamış bir kuraldır. Bu kural, yiyecek niteliği taşınabilme olarak azalır ve erişilebilinirlik olarak artar. Diğer bir ifadeyle yiyeceklerde organik meyve ve sebze yoktur.

Kötü şeylerle ile yüz yüze gelmek yerine, şeker dolu “beni-al” tatlar, işlenmiş kırmızı etli sandiviçler, durgun salata barları, büro atıştırma makineleri, acı mezeli yiyecek, kahve, lokma tatlıları, hızlı paketlenmiş yiyecekler, sosis, burger, çubuk kraker, küçük ekmek gibi yiyecekler “yolculuk yaparken yanınıza alabileceğiniz” yiyeceklerdir. Ve uçaklardaki yiyeceklerden bahsetmek bile istemiyorum.

Peki, ne yapabilirim? Zaman makinesine ulaşamazsınız, en azından ayaküstü yemek yeme veya hareket halinde yemek yeme alışkanlıklarınızı bırakabilirsiniz.

İşte şehir insanının sağlıklı beslenmesini sağlayan 10 tavsiye..

Add Comment