Şifalı Bitkiler ve Faydaları

Şifalı bitkiler binlerce yıldır beslenmek için kullanılmasının yanısıra ilaç, kozmetik, boya yapımı alanlarında da kullanılmaktadır.
Sentetik ilaçların yan etkilerinin meydana çıkmasıyla birlikte şifalı bitkilerin tedavi amaçlı kullanılması hakkındaki araştırma ve incelemeler her geçen gün genişlemektedir.
Öncelikle bitkilerle tedavide bilinçli kullanımın ne kadar önemi olduğunu vurgulamak gerekir. Şifalı bitki kullanımının doktor tedavisine alternatif değil de, destekleyici bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Önerilenden fazla kullanılan bitkilerin yarardan çok zararı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlileri arasında hamileler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve çocuklar geliyor. Bebek, çocuk ve hamilelerde destekleyici bitki tedavisi sınırlı olmalıdır.
Aşağıda bazı bitkilerin şifa veren özelliklerini açıklayıcı bilgiler bulacaksınız.
KIRMIZI BİBER: Bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller ve P, K vitaminleri barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bulaşıcı hastalıklara direnci artırır. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Kansere karşı etkili bir koruyucu görevi üstlenmiştir. Solunum yollarını açar, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Afrodizyaktır. Romatizma, baş ve diş ağrılarını hafifletir.
SARIMSAK: Demir, çinko, fosfor, potasyum, selenyum, magnezyum, kalsiyum ile A, C, P, B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Tansiyonu düşürür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Basur, bronşit, astım, varis ve romatizma rahatsızlıklarında çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kandaki şeker miktarını dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Zehirlenmelerde kullanılır. Cinsel gücü arttırır. Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direnci arttırır. Balgam söktürür ve kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür. Kanı temizler. Kalp ve damar sağlığı için çok yararlıdır. Vücuda güç ve enerji verir. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır.
MENEKŞE: Menekşenin çiçeği, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir. Kabızlığı giderisi etkisi vardır ve idrar söktürür. Kanı temizler, boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Stres, uykusuzluk ve başağrısına iyi gelir. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Saça canlılık ve parlaklık verir.
ENGİNAR: Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir.
KİMYON: Kimyon, özellikle demir minerali açısından zengindir. Kolesterol oranını azaltır. Nefes darlığı, prostat, şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür. Kimyon yağının antiseptik, antibakterial, hazmı kolaylaştıricı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Aşağıda Şifalı Bitkiler hakkında yazılarımızı görebilirsiniz ;

Kudret Narı

Bitkilerle Tedavi ve zayıflama

Acai Berry Çileği – Acai Berry zayıflama

Add Comment