Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalısınız?

Soru: Son zamanlarda sigarayı bıraktım ve bu süreçte yaklaşık 5 kilo aldım.Şu ana kadar kilom beni pek rahatsız etmedi. Mart ayının sonunda Meksika’ya tatile gideceğim mayomun içinde kilolu ve vücudumun sarkık görünmesini istemiyorum hatta mümkünse bikini giymek istiyorum. Bu tatilimde vücudumun güzel görünmesi için en kısa zamanda ne yapabilirim?

Cevap: İlk olarak, tebrikler Sas. İlk içgüdüm, yaklaşık 5 kiloyu önemsemen gerektiğini söyleyen kim? İnsanların zor olduğunu şeyleri yaparak kendinizle gurur duymalısınız ama kesinlikle uzun dönemli sağlıklı olmak önemlidir.

Egzersiz yapmıyorsanız başlama zamanı artık geldi. En basit olanı, her hafta dört veya beş kez 20 ila 30 dakika yürüyüş yapın. 45 dakikaya çıkartın. Karın bölgeniz için çömelme egzersizleri yapın, vücudunuzun üst bölgesi için şınav çekin ve vücudunuzdaki sıkılaşmayı fark edeceksiniz.

Temel bir çömelme yapmak için: Dizlerinizi bükerek sırt üstü uzanın ve ayaklarınız yerde olsun. Parmaklarınızı kenetleyerek başınızın altına koyun. Sırtınızın zemine doğru yassılaştığını hissedene kadar gövdenizi öne doğru bükün.

Tekrar zemine uzandığınızda sırtınız rahatlar ve mide kaslarınız gerilmeye başlar. Nefes alıp vermeye devam etmeyi unutmayın. Harekti yaparken nefes alın ve nefes verin.

Gövdenizi öne doğru büktüğünüzde kol dirseklerinizi arkaya doğru itin. Kendinizi çekerken kollarınızı kullanmayın, elleriniz başınızı sadece beşikte sallar gibi sallasın ve boyun kaslarınıza zarar vermemeye çalışın. Sayıyı 25 ila 30’a çıkartın ve bir kerede biraz daha fazla yapmaya çalışın.

Şınav çekmek için: egzersiz matının, halılı zeminin veya iki kişilik havlu serdiğiniz çıplak zemin üzerine yüzü koyun uzanın. Ellerinizi aynı hizada yere sıkıca bastırın ve omuzlarınız ise zemine değmeyecek pozisyonda olsun.

Ayaklarınızın zemine temas etmemesi için dizlerinizi bükün. Kol dirsekleriniz dümdüz olana kadar zeminde vücudunuzu itin. Kollarınızı bükün ve zeminde kendinizi hafifçe arkaya doğru itin. Sırtınızın dümdüz olmasını ve sırtınızın bükülmemesi gerektiğini unutmayın. Her gün 20 ila 30 kez yapın ve sayıyı artırmaya çalışın.

Add Comment