Şişmanlığın Nedenleri ve Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir

Şişmanlığın Nedenleri ve Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir

Aşırı şişmanlığın nedenleri arasında hormon bozuklukları, genetik ve kalıtsal faktörler, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve ayrıca beyin kimyasındaki bir takım bozukluklar sayılabilirler. Özellikle yemek yerken beyinde bulunan bir takım zevk alma merkezlerinin yetersiz oranda uyarılması aşırı şişmanlık sebepleri ve kilo alma nedenleri arasında önemli bir etkendir.
Şişmanlığın neden olduğu hastalıklar nelerdir?

Obezite de denilen aşırı şişmanlığın neden olduğu hastalıklar arasında, kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol sorunu, diyabet ve şeker hastalığı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, eklem hastalıkları ve romatizma hastalığı sayılabilir. Obezite aşırı şişmanlık eğer vücut kitle endeksinin 40 ve üzerine çıkmasına neden oluyorsa bu durumda ölümcül olabilmektedir. Tıp dilinde buna morbit obezite denilmektedir.

Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma, “çikolatalı buzlu ve sütlü bir içecek tüketildiğinde beyindeki zevk alma merkezlerindeki tepkinin yoğunluk derecesinden hangi genç kadınların kilo alacağını tahmin etmenin mümkün olabileceğini” gösterdi.

Özellikle kilo almaya eğilimli kişilerin beynindeki zevk alma merkezlerinde sinirler ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan, istek ve zevk almada rol oynayan dopamin maddesinin üretimini azaltan bir genetik farklılık belirlendi.

Araştırmada, yemek yemenin dopamin üretimini başlattığı ve zevk alma derecesinin üretilen dopamine bağlı olduğu belirtildi.

Teksas Üniversitesinedn Psikolog Eric Stice, önceki araştırmaların aşırı şişmanların yemek yerken normal kilodakilere göre daha az zevk aldığını ortaya koyduğunu, bu araştırmanınsa ilk kez biyolojik bağı gösterdiğini belirtti.

Stice, araştırmanın aşırı şişman kişilerin beyninde daha az dopamin alıcısı olabileceğini ve bunun, zevk alma eksikliğini kapatmak için onları daha fazla yemeye itebileceğini ifade etti.

Add Comment