Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir – Soğan Çorbasının Yapımı

Soğan Suyu

Soğan Suyu

Soğan suyu mucizevi bir içecektir. Ahmet Maranki, Suna Dumankaya ve Ender SARAÇ, soğan suyunu ve soğan çorbasını öneriyor. Soğan suyunun faydaları konusunda bu nedenle bir makale yazma ihtiyacı duydum. Aslında mutfakta kilerde bir köşede sıradan bir sebze gibi duran soğan, gerek besleyici değeri gerekse hastalıklara iyi gelmesi ve şifa kaynağı olması gerekse bitkisel zayıflama içeceği olarak kullanımıyla çok çeşitli yararlar ve faydalar sunmaktadır. Dengeli ve sağlıklı bir diyet için diyet reçetesinde muhakkak soğan çorbası, soğan suyu veya soğanın kendisi bulunmalıdır.

Latince  “unio,” yani “tek,” kelimesinden  ingilizceye “onion” olarak geçmiş olan soğan içerisinde barındırdığı krom, mineral maddeler, C vitamini, B6 vitamini ve flavanoidler ile oldukça besleyici bir bitkidir. Özellikle bir bardak soğan suyu içerisinde günlük ihtiyacımız olan krom mineralinin hemen hepsi temin edilebilmektedir. Krom minerali bilhassa yağ yakıcı etkilerinden dolayı zayıflama ve incelme etkisi gösterdiği için çok değerli bir mineraldir. Soğan bitkisinin tüm bu besleyici maddeleri, soğan suyuna geçmekte ve soğan suyunu adeta bir şifa kaynağı haline getirmektedir. Soğan suyu içerisinde bulunan bir takım bitkisel enzimler ise kalınbağırsak – kolon kanserinin gelişimine engel olmaktadır. Ayrıca kalp krizi ve diyabete karşı kesin bitkisel çözüm olma niteliği taşıyan soğan suyu, cilt lekelerine ve kelliğe de bitkisel çözüm sunmaktadır.

Günlük 2 dilim soğan ile kanser riskini 8 kat düşürebiliriz. Soğan ve sarımsak kardeş bitkiler olduğu için soğan suyunu çıkarırken içerisine birkaç diş sarımsak atmanızı tavsiye ederim. İnce bağırsaklardaki yağların vücuda karışmasını engelleyen bu sihirli karışık, bitkisel tabletlerle birlikte kullanıldığında ciddi bir şifa ve zayıflama kapısını bizlere aralamaktadır.

Soğan sebzesinden sadace soğan suyu değil soğan çorbası da yapılabilmektedir. Besleyici ve zengin içerikli Soğan çorbası

2 baş soğan, dilimlenmiş.

6 şeker kaşığı tereyağı

2 şeker kaşığı mısır yağı

1 / 2 kaşık şeker

1 / 2 şeker kaşığı kuru hardal

3 şeker kaşığı un

2 tablet bulyon sığır eti suyu

1 1 / 2 c. beyaz şarap

Tuz ve karabiber

Kepek ekmeği dilimleri, kızarmış

Soğan çorbasının servisi: Bu çorbanın içerisine azıcık rendelenmiş yağsız peynir veya kaşar peyniri atarsanız hem tok tutan hem de zayıflatan bir çorbaya sahip olmuş oluruz.

soğan suyu kürü nasıl yapılır?

Bir bitkisel reçeteye kür denebilmesi için en az 21 gün aralıksız kullanılması gerekmektedir. Sabah ve akşam 2 kez soğan suyunu 21 gün boyunca içerseniz bu durumda Soğan suyu kürü yapmış olursunuz.

Add Comment