Soya sütü inek sütüne karşı!

nsan vücudunun çalışma döngüsü içinde hayvansal ürünlere gerek olup olmadığı tartışması, son yıllarda tüm beslenme uzmanlarının odaklandığı ana konular arasında baş sırayı çekiyor. ‘Yaşamak için Ye’ kitabının yazarı Dr. Joel Fuhrman, “Günümüzde bilimsel literatür hayvansal ürünler ve birçok farklı hastalık arasındaki bağlantıyı sigara içimi ve akciğer arasındaki bağlantı kadar güçlü bir biçimde göstermektedir” diyor. Bilim adamlarının, kafalarda büyük soru işareti uyandıran bu tip yorumları, tarihin neredeyse başlangıcından beri önemli iki besin kaynağı olarak varsayılan et ve sütün gerekliliğini tartışmaların merkezine yerleştirdi. Kimi bilim adamları hayvansal kaynaklı süte aslında ihtiyacımız olmadığını ısrarla belirtiyor; inek sütü yerine soya sütünün kullanılmasını, hem bitkisel kaynaklı olmasından hem de hayvansal kaynaklı sütün zararlarını içermemesinden dolayı hararetle öneriyor.

Peki tamamen bitkisel protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarına yönelmek, inek sütü yerine soya sütü tercih etmek doğru mu? Geçtiğimiz aylarda Alpro Soya’nın Türkiye’de ağırladığı, Soya Besin Kuruluşu’nun direktörü Dr. Mark Messina’ya tüm merak ettiklerimizi sorduk…

Hayvansal kaynaklı süte aslında ihtiyacımız olmadığını söyleniyor. Bir bilim adamı olarak size göre bunun gerçekliği nedir?

Hiçbir besin kaynağı için zorunluluktan söz edilemez. Ancak inek sütü kalsiyum içeriğinden dolayı çok sağlıklıdır. Tabii ki sadece kalsiyum değil, farklı vitaminler ve potasyum için de çok iyi bir kaynaktır. İnsanlar ise daha çok kalsiyumun kemik gelişimindeki faydası için inek sütü içerler. Ancak tabii ki aynı faydaları sağlayabileceğiniz farklı besin kaynakları da var. Mesela inek sütü yerine kalsiyum destekli soya sütü de çok iyi bir besin kaynağıdır. Üstelik hayvansal sütlerin bazı negatif yönlerinden de uzaktır. Bitkisel olduğu için kolesterolsüzdür ve hazmı kolaydır. İçeriğindeki izoflavonların pek çok faydası vardır.

Soyanın içerdiği fitokimyasallar neler? Vücutta ne işe yarıyorlar?

Pek çok bitki gibi soya da çok fazla fitokimyasal içeriyor. Kalın bağırsak kanseri için faydalı olan saponin, kolesterolün düşmesi için faydalı fitositerol ve kanser riskini azaltan inhibitör bunlardan bazılarıdır. Tüm bunların yanı sıra izoflavonlar soya içindeki en önemli fitokimyasallardır. İzoflavonların ise farklı birçok faydaları var.

Add Comment