Spordan Önce mi Yoksa Sonra mı Yemeliyim?

Soru: Hafta bir kez aerobik egzersizi yapıyorum ve sabah saat 8.00’de aerobik egzerszileri yapmaya başlıyorum. Her sabah 7.15 uyanıyorum ve dada sonra 7.30’da aerobik yapmaya gidiyorum. Böylelikle sabah kahvaltısı için kendime zaman ayıramıyorum. Peki, aerobik egzersizi yapmadan önce mi yoksa sonra mı kahvaltı yapmalıyım? Kahvaltımı egzersizden önceye veya sonra yaparsam çok kalori yakarmıyım? S.O.

Cevap: Egzersizden önce veya sonra yemek yemeniz, yakacağınız kolari sayısını etkilemez fakat sabak kahvaltısı ilk olarak size daha fazla enerji ve tahamül sağlar. Bazı insanlar, sadece bir bardak meyve suyu tercih ederler veya belki bir dilim ince tost veya yoğurt yemnesinin sindirimi hızlı ve kolay olur. Tost yemeyi tercih ederseniz yağ veya krem peyniri gibi yüksek yağ içeren yiyeceklerden kaçının ( daha az reçel, jöle veya ince bir tabaka olacak şekilde fıstık ezmesini kullanın.). Egzersiz yapmaya başlamadan önce 30 ila 45 dakika yukarıda saydığım yiyecekleri yerseniz sizin için daha sağlıklı olur. Egzersiz süresince bol bol su içmeyi unutmayın: her 15 dakikada bir yarım fincan mutlaka için ( 0,140 litre ).

Egzersiz yaptığınızda 0,426 litre veya daha fazla su için. Egzersiz yaptıktan sonra kendinizi çok aşırı aç hissediyorsanız aşırı yemek yemeniz oldukça kolay olur. Hafif bir şey yemeye çalışın, bu, sizin gelecek birkaç saat kadar tok kalmanızı sağlayacaktır. Sıcak yulaf ezmesi ( şekerle yapılmış olanlardan kaçının ), meyve, süt ve öğütülmemiş tahıl, iyi seçenektir.

Add Comment