Sporla Zayıflama Zayıflatırmı-Spor Yaparak Zayıflama Kilo Vermek

Sporla Zayıflama Zayıflatırmı-Spor Yaparak Zayıflama Kilo Vermek

Günümüzde bir çok insan sağlıklı yaşam adına değişik spor dalları ile ilgileniyorlar. Ancak toplumun büyük kısmı ise spor yapma konusunda oldukça isteksizler. Bir spor dalı ile amatör olarak ilgilenmek ülkemiz insanı tarafından hali vakti yerinde ve ekonomik durumu iyi olan kişilerin yapabileceği bir uğraşı olarak algılanıyor. Aslında bu algı tamamen yanlış. Gelişmiş ülkelerde zengin fakir genç yaşlı herkes karınca kararınca bir spor dalı ilgileniyor. Bizde ise özellikle ev hanımları nedense kendilerini bir spor dalı ile alakalı olmaya hiç yakıştıramıyorlar. Oysa spor yapmanın zayıflamak ve kilo kontrolü dahil o kadar çok faydaları var ki.

sporla zayıflama

Özellikle beden kitle indeksi yüksek kişiler ve bölgesel yağlanmadan şikayetçi olanların düzenli olarak bir spor ile ilgilenmeleri şarttır. Sporda başarılı olmak ta gerekmiyor. Mühim olan birşeyler ile ilgilenmek. Zaten sporda başarı istisnai bir durumdur ve herkese nasip olmaz. Misal olarak Çin de yaklaşık 50 milyon kişi sporcu lisansı ile masatenisi oynuyor. Ancak başarılı bir şekilde masatenisi ile ilgilenenlerin sayısı kesinlikle birkaç bin i geçmez. Geriye kalanlar ise bunu sağlığı korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yapıyorlar.

Diyetvakti.net sitesinin konsepti gereği bizler kiloları nasıl verebiliriz bununla ilgileniyoruz. Sporla zayıflama da bu nedenle bizim ilgi alanımız. Peki hangi spor dalları kilo verdirir?

Fitness: Yapılabilecek en etkili kilo verme yollarından bir tanesidir. Bir saatlik fitness ve aerobik hareketi ile yaklaşık olarka 400-500 kalori harcanabilmektedir. Fitness evde sabah kuşağında fitness programları izlenerek yapılabileceği gibi bir fitness salonuna üye olunarak ta pekala icra edilebilir. Fitness salonu fiyatları da kesinlikle öyle düşündüğünüz gibi pahalı değiller.

Step Hareketleri: Bir step tahtası ve tempolu bir müzik eşliğinde yapılan step egzersizleri özellikle bacaklar, kalça, baldır ve basen yağlarını eritmek isteyenler için ideal bir spor türüdür. Step evde yapılabilir ve aynı zamanda müzik eşliğinde yapıldığında eğlenceli, kolay zaman geçiren bir aktivite türüdür.

Tempolu Yürümek ve Koşmak: Zayıflama konusunda en klasik ve en bilindik spor herhalde koşmak olsa gerek. Genellikle bir koşu parkurunda yapılabilen tempolu yürüyüş- koşu sporu son zamanlarda yürüyüş bandları sayesinde evimizde de günün istediğimiz saatinde uygulayabileceğimiz bir zayıflama egzersizi haline dönüştü.

Yüzmek: Şayet bulunduğunuz semtte size yakın bir bölgede yüzme havuzu varsa kesinlikle bu fırsatı kaçırmayın derim. Yüzme sporu vücudun tüm kaslarını aynı anda çalıştıran ve muazzam bir kalori yakma fırsatı veren bir spor dalıdır. Haftada 2 gün günde 45 dakika yüzen birisinin fazla kilo sorunu olacağını sanmıyorum.

Bisiklet Sporu: İster yolda isterseniz de outdoor tarzda yani doğada bisiklet sürün her türlüsü sizlere zayıflama olarak geri dönecektir. Bisiklet sporu gezmeyi, doğayı seven kişilerin kesinlikle yapması gereken bir spor dalıdır. Bacakları muzzam derecede çalıştırdığı için belden aşağısının kilo problemi için birebir dir.

Basketbol, Voleybol, Hentbol gibi takım sporları da şayet fırsatınız varsa kesinlikle tercih edilmesi gereken spor dallarıdır. Zayıflama konusunda sizlere katkı verdiği kadar sosyal çevrenizin gelişmesine de yardımcı olur.

Yoga ve Pilates: Her ne kadar bir spor dalı olarak görülmeseler de zayıflamak ve incelmek için en az spor yapmak kadar faydalı egzersizlerdir. Bir pilates topu ve bir minder ile bu egzersizleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Pilates veya yoga kursuna gidecek vaktiniz yok ise youtube, facebook gibi sitelerdeki videolarda bu hususta bolca video var.

Tenis-Masatenisi: Kardiyo egzersizi anlamında her iki spor da hem efor hem de kondisyon açısından sizlere oldukça büyük faydalar sağlayacaktır.

Ağırlık çalışmaları, esneme ve kondisyon egzersizleri: Bölgesel zayıflama hareketleri olarak ta adlandırdığımız bu egzersizler evde veya büro ortamında rahatlıkla yapılabilmektedir.

Daha başka spor dalları da zayıflamak ve zayıf kalmak amacıyla kullanılabilir. Şayet sizin de eklemek istediğiniz zayıflatan spor dalları var ise veya sorularınız görüş ve önerileriniz varsa bizlere yorum olarak yazabilirsiniz.

Add Comment