topuk dikeni tedavisi nedenleri belirtileri ve bitkisel tedavi çözüm yöntemleri

topuk dikeni tedavisi nedenleri belirtileri ve bitkisel tedavi çözüm yöntemleri, Ömer Coşkun, Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu kürleri

Topuk dikeni, topukların arka kısmında meydana gelen, ve topuğun üzerine basıldığında iğne batışı benzeri şiddetli ağrı hissi doğuran bir kemik rahatsızlığıdır. Topuk dikeni ileri derecede ilerlediğinde yürüme zorluklarına neden olmakta ve yaşam kalitesini düşüren bir yan etkiler ve zararlar doğurmaktadır.

Topuk dikeninin belirtileri:

topuk dikeni

topuk dikeni

Özellikle sabah yataktan ilk kalkıldığında topuğunuza basamıyorsanız ve bastığınızda batma hissi ile karışık bir ağrı hissediyorsanız bu durumda topuk dikeni rahatsızlığı başlangıcı var demektir. Toplumun % 10 unda hayatının bir evresinde topuk dikeni sorunu ile karşı karşıya kalındığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Hastalığın kesin tanısının koyulabilmesi için radyofrekans, ultrason veya röntgen ile tespit yapılması gerekebilir.
Topuk dikeninin nedenleri:
Topuk dikeninin sebepleri kesin olarak bilinmese de ayak tabanının iltihabi bir rahatsızığı olduğu bilinmektedir. Özellikle yaşlılık, aşırı kilolar, ve yanlış ayakkabı tercihi seçimi, ayak topuğu dikenine sebep olmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde ağrı ve sızılar yoğunlaşmaktadır. Topuk dikeninin tıbbi ismi Plantar fasciitis tir. Yapılan bilimsel çalışmalarda topuk dikeni rahatsızlığı olan kişilerin stres veya depresyon nedeniyle bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı görülmüştür.

Topuk Dikeni Tedavisi
Topuk Dikeni (plantar fasilitis) için tedavi seçenekleri arasında dinlenme, masaj terapisi, egzersiz hareketleri, gece atelleri, hareket kontrolü koşu ayakkabıları, fizik tedavi, Soğuk tedavi, ortez, anti-inflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler içeren ilaçlar ve cerrahi dirençli vakalarda enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Topuk dikeni genellikle bayanlarda rastlanan bir rahatsızlık olup topuk dikenine kesin çözüm için ameliyat yöntemi tavsiye edilmektedir. Ancak topuk dikeni ameliyatı neticede cerrahi operasyon gerektirdiği için adeta hanımların korkulu rüyası haline gelmiştir. Lazerle topuk dikeni tedavisi de aynen ameliyat yönteminde olduğu gibi topuk dikeninin içerisindeki iltahabı temizleme, topuk dikenini yakma ve törpüleme hedefi gütmektedir. Gerek ameliyat yöntemi olsun gerekse lazerle topuk dikeni aldırma tedavisi olsun neticede ağrı ve yaraya sebep veren tedavi yollarıdır. Ancak son zamanlarda topuk dikenine bitkisel çözüm ve bitkilerle tedavi yöntemleri de oldukça revaçtadır. Şayet sizin de topuk dikeni rahatsızlığınız varsa ve ciddi bir ağrı sızı sancı duymuyorsanız topuk dikeninden kurtulmak için bitkisel yolları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Topuk dikenine bitkisel çözüm ile tedavi yolları:

Topuk Dikeni için Bitkisel Tedaviler

Dahili Uygulamalar

Zerdeçal – Bu bitki, topuk dikeni (plantar fasiit) ile ilişkili ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.
At kuyruğu – Bu bitki topuk dikeni iltihabını temizlemek için iyi bir seçimdir. At kuyruğu bitkisinin eklemli kısımları topuk dikeni iltihabı tedavisi için en yararlı bölümüdür.
gümüş düğme çiçeği – Bu bitki prostaglandin düzeylerini azaltarak iltihap ve beraberinde topuk dikeni ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
Söğüt – Bu bitki, doğal bir ağrı kesicidir. 2 bardak söğüt çayı için veya acısını hafifletmek için tentür 1 ila 2 damlalık alınız.
Zencefil – Bu bitki herhangi bir yan etkisi olmaksızın ağrı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda inflamasyon iyileştirmeye yardımcı etkilenen bölgeye kan dolaşımını artırır.
Bromelain – ananastan elde edilen bir bitkisel kimyasaldır. Bu bitki Inflamasyon sorunu ve ayak dikeni şişliğinin azalması için  yardımcı olur. Aynı zamanda ayaklarda karıncalanma ve topuk ağrısının geçmesine yardımcı olabilir.

Yeşil çay – Yeşil çay bitkisi doğada en iyi bilinen ve ayak topuğundaki yangıyı azaltan antioksidan maddeleri ihtiva etmektedir. . Topuk dikeni ağrısını geçirmek için günde 3-4 bardak yeşil çay içilmelidir.
Kalendula – Bu bitki topuk dikeni tedavisinde yardımcı olur. Topuk dikeni rahatsızlığı olan bölgeye kalendula suyuna bandırılmış pamuk ile günde 2-3 kez masaj yapın.
Erkeç sakalı – Bu bitki iyi bir anti-inflamatuvarve de analjeziktir. Topuk dikeninin neden olduğu ağrı ve inflamasyonu gidermek için tentür ile günde 2 kez 3-5 damla pamuğa damlatarak topuk dikeni olan bölgeye sürün.

Harici Uygulamalar

öküz gözü – öküz gözü kremi veya yağı ile yapılacak harici masajlar, topuk dikeni ağrısı ve sızısını giderir.
Papatya – Ayak topuğuna iyi gelen papatya suyu ile ayaklarınızı her gün yıkayın ve 5 dakika ayak topuğunu papatya suyunda bekletin.
Çay ağacı – jojoba ya da tatlı badem yağı gibi masajda kullanılan bitkisel yağlar içerisine birkaç damla çay ağacı yağı koyarak karıştırın. Bu karışımla ayaklara masaj yapın. Ayrıca ayakları tavana doğru dikmek ve otururken sandalye       ye doğru uzatmak ta topuk dikenine iyi gelen ev yapımı uygulamalardır.

Topuk Dikeni Desteği de ayakkabılar içerisine konulan ve topuk dikenine basılmadan yürümeyi sağlayacak faydalı

bir aparattır.

Add Comment