Üzüm Diyeti ile 3 günde 3 kilo zayıflama: Meyve Diyeti Listesi

Üzüm diyeti ile ilgili bir gazetede yorum görünce Üzüm Diyeti nedir şekilde bir araştırma yapıp sizlerle paylaşmak istedim. Görünürde kilo aldıran bir meyve olarak bilinen üzüm, az tüketilerek bir diyette kullanıldığında iştahı kesen bir bitkisel çözüm olarak oldukça fazla işe yarıyor.

Özellikle sonbahar sonu ve kış başlangıcı olan Kasım Aralık aylarında her ne kadar üzüm bulmak biraz daha zorlaşsa da gelecek yaz için üzüm diyeti yapmak isteyenler olacağını düşünerek diyet listesini sizlerle şimdiden paylaşacağım.

Üzümün faydaları nelerdir

üzüm diyeti

Üzüm meyvesi, bilimadamları tarafından ‘bitkisel süt’ olarak adlandırılıyor. Üzüm içerisinde bulunan yararlı maddeler o denli fazla ki yazları aşırı ter ve su kaybından kaynaklanan vücudun mineral madde gereksinimini adeta tek başına karşılayabilecek kadar değerli bir besin madddesidir. Üzüm çekirdeği özellikle çinko bakımından zengindir ve bebeklerde zeka gelişimi için faydalıdır. Üzümün etli meyvesi ise tam manasıyla bir diyet lifi kaynağıdır. Lifli meyveler arasında üzüm bağırsakları ve hazımı çalıştıran ve yoran bir meyve türü olarak kalori ve yağ yakımı için çok işe yaramaktadır. Üzümde 5 te 4 oranında su bulunun ve vücudun su ihtiyacını karşılar. Ayrıca içindeki enzimler antioksidan maddeler nedeniyle zehirlenmelere ve kötü alışkanlıkların etkilerinden korunmak için bolca üzüm tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle siyah üzüm bu konuda beyaz üzümden daha üstündür. Üzümde bulunan bitkisel asitler, idrar söktürücü ve ödem atıcı özellikleri ile bilinir. Üzümde bulunan meyve şekeri (fruktoz) kan şekerinin düşmesini önleyerek açlığı bastırır. İnsülin düzenleyici bir meyve olan üzüm, yüksek kan şekeri şikayeti olan ve glikoz tüketemeyenler için alternatif bir tatlandırıcıdır. Eskiden çaylarda beyaz şeker yerine üzüm pekmezi kullanılmasının ne kadar sağlıklı bir seçim olduğu da açığa çıkmış oluyor.

Üzüm Diyeti Nasıl Yapılır:

Faydaları hakkında bilgi sahibi olduğumuz üzümün kan şekeri düşürücü ve açlık bastırıcı olarak kullanılması esasına dayanan üzüm diyeti, 3 günlük bir şok diyet türüdür. Ayrıca üzümün detoksifiye etkisi nedeniyle detoks diyeti kürü olarak ta uygulanabilecek bir meyve diyetidir.

Üzüm Diyetinin Püf Noktaları Nelerdir?

Üzüm diyeti, şok diyet olarak adlandırılan ama komple bir diyet listesi olarak tanımlanabilir. Mevsim değişimlerinde, organizmanın tüm gereksinimlerini yanıtlıyor. Üzüm diyetini ilk bakışta sıkı bir rejim olarak algılayabilirsiniz. Ancak sürenin çok kısa olması nedeniyle sanıldığı kadar zor değil. Sadece üç gün sürüyor. Biraz fedakarlık etmek yeterli. En zor aşama ilk gün. Çünkü bol sıvı ve taze üzüm suyu içeriyor. İkinci gün, üzüm haşlanarak yeniyor. Üzüm pişince meyvenin içeriğindeki liflerin yumuşatıcı etkisi artıyor. Üçüncü gün ise oldukça doyurucu bir program. Bu diyetin en büyük özelliği, üç gün boyunca bol sıvı alınması. Su, et suyuna çorba ve süt hemen her öğünde yer alıyor. Bu besinler organizmayı temizleyip liflerin işlevini kolaylaştırarak bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Yulaf, pirinç ve ekmek, 3 günlük bu kısa diyetin enerji veren akümülatörleri. İçerdikleri zengin karbonhidrat sayesinde, organizmanın besinlerden aldığı enerjinin yavaş yavaş özümsenmesini sağlıyor. Bu da daha uzun süreyle enerjik ve aktif olmamızı sağlıyor. Yulaf zengin demir, magnezyum ve B1 kaynağı. Lipid alımını hızlandırıp toksinlerden arındırıyor ve enerji veriyor. Pirinç, bol nişasta, lif ve vitamin kaynağı. Ekmek ise hem zihinsel, hem de bedensel enerji sağlıyor. Üzümde bulunan bol potasyum kalp sistemini rahatlatıyor, kalsiyum ise kemikleri güçlendiriyor. Kasların yapısı için gereken protein süt, yoğurt, peynir ve üzümde bulunuyor. Tatlı ihtiyacı ise, bin bir derdin devası olan bal ile gideriliyor.

Zeytinyağı miktarı 2. ve 3. gün birer tatlı kaşığı kadar. Bu kısa diyet programında üzümün üç değişik alternatifi yer alıyor; üzüm suyu, haşlanmış üzüm ve taze üzüm.

Üzüm diyeti başlangıçta uygulanması zor bir diyet programı gibi görülebilir. Ancak diyete başlayıp ta bitiremeyen yok gibidir ve genelde üzüm diyeti yapanlar, bu diyeti ileride mutlaka bir kez daha takip etmektedirler. Üzüm diyeti, açlık bastıran ve tok tutucu bir diyet olduğu için diğer diyerler gibi sizlerde açlık krizi ve aç kalmaktan kaynaklanan moral bozukluğuna neden olmaz. Diyette ilk günü bitirdikten sonra ikinci ve üçüncü günlerde sanki diyet yapmıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Üzüm Diyeti Günlük Diyet Menüleri

Üzüm Diyeti 1.gün

Kahvaltıdan yarım saat önce

1 bardak ılık su

Sabah Kahvaltısı

1 bardak üzüm suyu+ 1 kase sütlü yulaf ezmesi (30 gr)+ 1tatlı kaşığı bal

Ara öğünler

1 bardak ılık su+ 1 bardak üzüm suyu

Öğle ve akşam yemekleri

1 bardak üzüm suyu+ 1 kase sütlü yulaf ezmesi+ 1 tatlı kaşığı bal

Yatmadan önce

1 bardak ılık su+ 1 bardak üzüm suyu

Üzüm Diyeti 2. gün

Kendinizi bugün biraz daha iyi hissedeceksiniz. Çünkü üç ana öğün de oldukça doyurucu. Şişkinlik hissetmemek için, uzun uzun çiğneyerek yemek yemenin tadını çıkarın. Sakın vazgeçmeyin, yolun yarısını aştınız bile, geriye sadece bir gün kaldı. Unutmayın ki sonunda kazanan siz olacaksınız.

Kahvaltıdan yarım saat önce

1 bardak buzlu su

Sabah Kahvaltısı

1 kase haşlanmış üzüm + 1 kase haşlanmış pirinç + 1 kase yağsız yoğurt + 1 tatlı kaşığı bal

Ara öğünler

1 bardak buzlu su

Öğle ve akşam yemekleri

1 kase haşlanmış üzüm + 1 kase haşlanmış pirinç + 1 kase yağsız yoğurt + 1 kaşık bal

İkindi

1 bardak buzlu su

Yatmadan önce

1 bardak buzlu su

Üzüm Diyeti 3.gün

Çetin sandığınız damak savaşınız nihayet bitiyor. İtiraf edin ki o kadar da güç değildi. Sonuçta kilolar eridi, vücudunuz temizlendi ve yeni bir mevsime toksinlerden arınmış olarak giriyorsunuz.

Kahvaltıdan yarım saat önce

1 bardak buzlu su

Sabah Kahvaltısı

1 kase tavuk suyuna çorba + 1 salkım üzüm + 1 kepekli sandviç ekmeği

Ara öğünler

1 bardak buzlu su

Öğle ve akşam yemekleri

1 kase tavuk suyuna çorba + 1 salkım üzüm + 50 gr beyaz peynir + 100 gram ızgara hindi göğüs eti+ 1 kepekli sandviç ekmeği

Yatmadan önce

1 bardak buzlu su

Diyette hazırlanan diyet yemekleri tarifleri:

Haşlanmış pirinç

1 su bardağı pirinci yıkayıp süzün. Tencerede 2 bardak suyu çok az tuz ilavesiyle kaynatın. Pirinci ekleyip kısık ateşte kapağı yarı açık olarak suyunu çekinceye kadar pişirin. Süzgece alıp 1-2 dakika bekletin. 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Sıcak ya da ılık olarak yiyin.

Sütlü yulaf ezmesi

1.5 su bardağı yulaf ezmesini bir kaseye alıp 1.5 çay bardağı süt ilave edin. Dilerseniz yulaf ezmesi yerine yulaf unu kullanabilirsiniz. Yulaf unu, süt ve bal ile muhallebi hazırlayıp soğuk olarak da yiyebilirsiniz.

Haşlanmış üzüm

Satın alırken iri ve sulu üzümleri seçin. Bol suyla iyice yıkayın. Süzüp ayıklayın ve bir tencereye alın. Yarısına gelecek kadar su ekleyip orta ateşte 2-3 dakika haşlayın. Dilerseniz üzümü bir gece önceden haşlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz.

Add Comment